کاشف اسرار-مدیر امور شعب بانک ملی گیلان از تمکین خیلی کم بانک های خصوصی استان که دارای حجم بالای منابع بانکی بوده و بعضآ در استان مصرف نکرده به دستورات به دلیل وجود قوانین و مقررات خاص خودشان پرده برداشت و خواستار تشکیل کمیسیون بانک های خصوصی به محوریت بانک ملی شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،احد الله امیری امشب در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان که به ریاست استاندار و حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، تعداد طرح های نیمه تمام بالای ۷۰ درصد پیش رفت فیزیکی استان در ۱۶ شهرستان را ۲۰۹ طرح اعلام کرد.

به گفته وی،۳ دستگاه اجرایی گیلان در بر گیرنده:صمت(۱۲۷ طرح)،جهاد کشاورزی(۳۴ طرح) و گردشگری (۴۸ طرح) و در مجموع ۲۰۹ طرح پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد را در برگرفته است.

این مقام بانکی تسهیلات مورد نیاز برای اجرای این طرح ها را ۸۵۲ میلیارد تومان با اشتغال زایی بالغ بر ۳ هزار و ۱۵۳ نفر ذکر کرد .

امیری با اشاره به انجام مکاتبه ای با معاون هماهنگی امور اقتصادی گیلان خواستار شد “آرش فرزام صفت”اعلام کنند این طرح ها با مشارکت کدام بانک های استان انجام شده است.

وی تاکید کرد:ضروری است مشخص بشود هر کدام از طرح ها توسط کدام بانک های گیلان مورد حمایت قرار گرفته تا مدیریت شعب بانک ملی استان بتواند از محل تبصره ۱۸ یا از محل منابع داخلی بانک ملی با بانک حامی پروژه مشارکت بکند.

مدیریت امور شعب بانک ملی گیلان،تصریح کرد: با اخذ این آمار می توان با حضور دستگاه های اجرایی با محوریت معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان تشکیل جلسه برای اولین بار داد.

امیری،افزود: با تشکیل جلسه مذکور می توان طرح هایی که مربوط به بانک ها می باشد و مشارکت داشته اند را به بانکها محول محول بکنیم و محوریتی داشته باشیم تا ان شاء الله تا پایان سال به نتیجه خوبی در این زمینه برسیم.

وی به تبیین تعدادی از دیگر پروژه های گیلان پرداخت که دیگر بانک ها در پرداخت تسهیلات مشارکت نداشته اند پرداخت و خطاب به معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه از در نظر داشتن مشورت کردن با استاندار ،طرح های مورد نظر را به کلیه بانک ها و موسسات اعتباری استان تخصیص داده بشود.

این مسئول در تبیین دلیل واگذاری این گونه طرح ها به کلیه بانک ها و موسسات اعتباری گیلان،مدعی شد:۱۴ بانک دولتی استان ۸۳ درصد از منابع خودشان به صورت تسهیلات در اختیار مردم قرار می دهند و این رقم صحیح و دارای نرم قانونی بانک مرکزی است.

امیری ،متذکر شد:ما اگر بخواهیم پروژه هایی که به بانک ها اختصاص پیدا نکرده به همین بانک ها بدهیم به طور یقین منابع استان پاسخگو نیست.

وی ادعا کرد:با توجه به شناختی داریم و اطلاعاتی که کسب کردیم و به طور یقین استاندار هم در جریان است بانک های خصوصی منابع بسیار زیادی در اختیار دارند و در استان هم بعضآ مصرف نکردند.

مدیریت امور شعب بانک ملی گیلان ،تصریح کرد:انتظار من این است و خواهش دارم مکاتبه ای از سوی استاندار با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور انجام بشود تا “محمد باقر نوبخت حقیقی”دستور فرمایند کمیسیون بانک های خصوصی در استان ایجاد بشود.

امیری،معتقد است:ایجاد کمیسیون بانک های خصوصی سبب خواهد شد تا با انجام دعوت از این بانک ها توسط مدیریت امور شعب بانک ملی گیلان تا دبیر هماهنگی بانک های خصوصی در نشست مورد نظر حضور یابد .

وی خاطر نشان کرد:حجم زیادی از منابع بانکی در اختیار بانک های خصوصی بوده ولی تابع قوانین و مقررات خاص خودشان می باشند و خیلی به دستورات ما تمکین نمی کنند و به دلیل خصوصی بودن و تابع قوانین خاص ،این امر مورد قبول ماست .

این مقام ارشد بانک ملی گیلان ،بیان کرد:تاکنون بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در راستای تحقق شعار سال توسط بانک های عضو کمیسیون بانک های دولتی پرداخت شده است.

به گفته امیری در بخش تسهیلات روستایی ،۸۵۰ میلیارد تومان توسط ۴ بانک پرداخت شده ،ضمن این که پرداخت تسهیلات فراگیر هم حدود ۱۱۵ میلیارد تومان توسط ۸ بانک عامل پرداخت گردیده که در بخش فراگیر حجم زیادی تسهیلات از این محل جذب شد.

وی در پایان قول داد با حمایت و مشورت های استاندار بتواند پروژه های بالای ۷۰ درصد را با تزریق سرمایه در گردش و هم چنین ثابت با رعایت ضوابط و مقررات که کمی دست و پای بانک ها را بسته پرداخت کنند تا منشا خیر و برکت برای استان و اشتغال خوبی تا پایان سال جاری فراهم بشود.

پایان پیامPrint Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :