کاشف اسرار-پیش‌بینی فضای مناسب برای عزاداری در ماه محرم و صفر با در نظر گرفتن مباحث عمرانی، حداقل انتظار از یک مجموعه فرهنگی بنام اوقاف است که ضعف و ناتوانی مدیریت در آن مجموعه، نمود بیرونی نیز پیدا کرده و دلخوری تعدادی از عزاداران حسینی را به همراه داشته است.

طی هفته های گذشته و در سالروز شهادت امام رضا (ع) و به‌ رسم هرساله بقعه خواهر امام رشت، میزبان هیئت‌های مختلف سوگواری برای برگزاری آئین سنتی علم‌بران بود که جدا از ضعف‌ های حداقلی به ویژه نبود سیستم صوت مناسب به بهانه برگزاری مراسم دیروقت در شب شهادت، منجر به بروز اتفاقات ناخوشایند شد!

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی گیلان در گفتگویی به مردمی بودن هیئت‌های عزاداری تأکید دارد و از ممانعت ورود تعداد بسیاری از هیئت‌های مذهبی به داخل صحن بقعه متبرکه خواهر امام در روز شهادت امام هشتم به بهانه انجام پروژه عمرانی گله‌مند است .

ابراهیم رضا مهدی از رفتار تبعیض‌آمیز اداره اوقاف شهرستان در ارائه کمک‌های سلیقه ای به برخی از هیئت‌ها، سخن می‌گوید که منجر به اعتراضات شدید سایر هیئت‌های مذهبی شده است.

وی فراگیر بودن فعالین دستگاه عزاداری امام حسین (ع) را به مسؤولان اوقاف گوشزد کرده و می گوید: استفاده از جوانان در این برهه از زمان که استکبار جهانی به بهانه‌ مختلف، هجمه‌های فرهنگی بسیاری را به پیکره دین مبین اسلام برای انحراف جوانان و نوجوانان وارد می‌کند.

این چهره سیاسی و مذهبی شناخته شده و قدیمی استان گیلان،تاکید دارد:باید رفتاری بسیار مناسب‌تری را با آنها شاهد بود، بماند که دستگاه‌های متولی در جریان فعالیت تمام هیئت‌ها هستند.

افراد دیگری نیز صحبت‌های رضا مهدی درباره اتفاقات آن روز را تأیید کردند و در واکنش به همین تأییدها، رئیس اوقاف و امور خیریه رشت با بیش از ۶ سال مدیریت در آن اداره، تنها از حضور هیئت‌های شاخص! و انقلابی در بقعه خواهر امام رضا (ع) رشت سخن می‌گوید!!

حضور محدود هیئت‌ها و تشخیص شاخص بودن هیئت‌ها برای ورود به بقعه متبرکه را می‌توان از فتوای مسئول یاد شده، آن هم در ایام عزاداری اباعبدالله (ع) دانست!

حمیدرضا کریمی چافوچائی به عنوان رئیس اداره اوقاف مرکز استان گیلان از عدم هماهنگی هیئت‌ها با اداره اوقاف در صبح روز شهادت سخن گفته و انجام پروژه عمرانی را دلیل عدم ورود برخی از هیئت‌های عزاداری به داخل بقعه خواهرامام در عین ورود برخی دیگر می‌داند!!

این مدیریت سلیقه‌ای در حالی روی می دهد که رهبر معظم انقلاب، کار تمیز فرهنگی و وحدت رویه را تأکید کار متولیان امور فرهنگی قرار دادند و طبیعی است با توجه به پیشینه مذهبی گیلان که حضور امامزادگان بسیار در استان گواه این ادعاست، رفتار مدیریتی در خور شأن استان صورت گیرد.

شاید بتوان فعالیت‌های نیمه‌کاره و بسیار کند عمرانی را با توجیه مشکلات اقتصادی پذیرفت، اما بی‌برنامگی و عدم برنامه ریزی مناسب در امور فرهنگی به‌ هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست و جدای ارتقای عملکرد مدیران شهرستانی، تدوین برنامه جامع و نظارت درست و به‌دور از حب و بغض، نیازمند نگاه بیش‌ از پیش مدیریت کلان در اوقاف و امور خیریه گیلان است.

منبع: خبرگزاری فار

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :