کاشف اسرار-وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ،گفت: برای حل مسائل سالخوردگی کشور، گیلان به عنوان استان پایلوت معرفی شود،همچنین با توجه به نرخ رشد تک فرزندی در کشور و گیلان از این استان به عنوان پایلوت برای بررسی مسائل مربوط به ایجاد آن استفاده کنیم

به گزارش کاشف اسرار،محمد شریعتمداری امروز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری  گیلان که در سالن الغدیر استانداری  گیلان برگزار شد، اظهار کرد: علیرغم فشارها، تهدیدات که بر کشور ما اعمال می شوند، توانسته ایم در این وضعیت اشتغال بهبود ایجاد کنیم.

وی با بیان این که گیلان در حوزه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری روند خوبی دارد ،خاطر نشان کرد: بیکاری در این استان از ده درصد در فصل بهار سال جاری به ۸.۲ درصد در تابستان سال جاری رسیده است.

این مقام با اشاره به نرخ مشارکت مطلوب گیلان نسبت به دیگر استانهای کشور،تاکید  کرد: انتظار می رود نقش این استان در توسعه اشتغال روستایی پررنگ تر شود.

شریعتمداری در ادامه به اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در کشور اشاره و تصریح کرد: هم اکنون بالغ بر ۳۲هزار نفر در این طرح مهارت دیده اند و انتظار می رود گیلان در این زمینه بیشتر ورود کند .

وی خاطرنشان کرد: گیلانیان در امر مهارت آموزی کارنامه خوبی را کسب کرده اند و طبق گزارشاتی که دریافت شده، وضعیت این استان خوب است.

این عضو هیات دولت،متذکر شد: برنامه داریم برای حل مسائل سالخوردگی کشور، گیلان به عنوان استان پایلوت معرفی شود.

استاندار گیلان در این لحظه با اشاره به ۵۲۸ میلیارد تومان سهم گیلان در بخش تسهیلات اشتغال روستایی، از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست دستور دهد باقیمانده سهم استان در این بخش اختصاص یابد.

ارسلان زارع اظهار داشت: گیلان از سرمایه اجتماعی بالایی برخوردار است و ششمین استان از حیث امیدواری در کشور است که این مورد از سرمایه‌های مادی نیز مهم‌تر است.

وزیر تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی،اعنقاد دارد: شرایط مطلوب برای ایجاد اشتغال با اندک تلاش مدیران امکان‌پذیر است.

به گفته شریعت مداری، ۳۶۰ واحد صنعتی در گیلان که در حال تعطیلی بودند و با تلاش مسئولان استان به چرخه تولید بازگشتند و البته این کار کافی نیست و باید رسیدگی به وضعیت سایر واحدها نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی صیانت از اشتغال موجود را مهم‌ترین مسئله عنوان کرد و ابراز داشت: صیانت از وضعیت اشتغال موجود در اولویت کاری ما قرار دارد .

این مقام،اظهار کرد:ایجاد اشتغال در دستور کار بعدی است و با توجه به تلاش دشمنان و استکبار جهانی تلاش کردیم اشتغال موجود را حفظ کنیم.

شریعتمداری ،اذعان کرد: واحدهای تولیدی فی نفسه دارای مشکل نیستند و با یک سری تصمیمات راهبردی می‌توان آنها را به شرایط مطلوب رساند .

وی افزود: پیگیری مشکل واحدهای تولیدی به‌ویژه در گیلان را در دستور کار ویژه قرار می‌دهیم تا در صورت نیاز در جلسات دولت درباره آنها صحبت شود.

وزیر تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با وجود تمام فشارها جمعیت فعال کشور افزایش یافته است تصریح کرد: نسبت به گذشته در کشور و گیلان وضعیت مطلوب‌تری داریم و در استان گیلان نرخ بیکاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

شریعت مداری افزایش نرخ مشارکت در گیلان با توجه به اقدام مثبت مقامات محلی را مورد اشاره قرار داد و ابراز کرد: بخشی از اشتغال کشور امسال مربوط به دخالت توسعه‌ای دولت در امر اشتغال به‌ویژه اشتغال روستایی است.

وی با تاکید بر این که بانک‌ها در ارائه سهم خود باید تلاش بیشتری داشته باشند  اظهار داشت: باید در دوره جدید مشارکت بانک‌ها افزایش یابد و برای ادای سهم بانک‌ها بایستی محدودیت‌ها از پیش پای دولت برداشته شود.

این عضو هیات دولت با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار و دارای بیمه تامین اجتماعی برای ما بسیار حائز اهمیت است تصریح کرد: اقدامات لازم اعم از نظارت بر عملکردها در سیستم ناظر پیش‌بینی شده است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه گیلان رتبه نخست جمعیت سالمندی در کشور را دارد بیان کرد: علت عمده این قضیه ورود سالخوردگان به دلیل بهبود شاخص‌های بهداشتی و آب و هوای خوب گیلان است .

وی تاکید کرد:همچنین قصد داریم که با توجه به نرخ رشد تک فرزندی در کشور و گیلان از این استان به عنوان پایلوت برای بررسی مسائل مربوط به ایجاد آن استفاده کنیم.

این مقام ،خاطرنشان کرد: هدف اصلی دولت افزایش مشارکت مردمی در انتخابات است و ما در این راستا از هیچ جناحی طرفداری نمی‌کنیم .

شریعت مداری با تاکید بر اینکه در شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ۳۶۰ درصد رشد صورت پذیرفته است،تصریح کرد: با به کارگیری برنامه‌های شفاف‌ساز و انتصاب مدیران شایسته باید  تضمین کننده سلامت اداری باشیم . 

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه گفت: گیلان یکی از ۳ استانی است که کمترین مشکل در رابطه با واحدهای تولیدی دارد .

حاتم شاه کرمی،اظهار کرد: آمادگی داریم که معضلات واحدهای مشکل‌دار را در صورت نیاز در مرکز کشور و در ستاد رفع موانع تولید پیگیری کنیم.

وی متذکر شد:در راستای اجرای دولت الکترونیک و ارائه خدمات شفاف به جامعه هدف در حال اجرای سامانه جامع روابط ملی کار هستیم .

به گفته این مسئول، بنا داریم شرایطی مهیا شود تا جامعه هدف ما یعنی کارگران بدون حضور فیزیکی در ادارات بتوانند خدمات دریافت کنند و این سامانه در حال اجرا است.

باقی مانده اعتبار تسهیلات اشتغال روستایی گیلان اختصاص یابد

استاندار گیلان هم طی سخنانی در این نشست،اظهار کرد در شرایط پیچیده اقتصادی جامعه و در پی تحولات بین المللی ، دشمنی های استکبار جهانی و تشدید تحریم های غیر اخلاقی ، غیرقانونی و ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی؛ محدودیت ها و مشکلاتی در بخش های مختلف مخصوصا اقتصادی ایجاد شده است.

ارسلان زارع با اشاره به راهبرد اقتصادی کشور با تدبیر رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید رییس جمهوری و دولت تدبیر و امید نیز است، افزود: با ایستادگی و مقاومت ملت و تلاش و همکاری بخش خصوصی و حمایت دولت انشاالله همانند گام اول انقلاب از این مرحله سخت و دشوار نیز گذر خواهیم کرد.

وی  با بیان اینکه در استان با همکاری مردم، نمایندگان مجلس شورای، حمایت های دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد و همت بخش خصوصی کوشش های فراوانی شده افزود: نرخ بیکاری در استان گیلان با تلاش های صورت گرفته و نتیجه بخش  به  کاهشی معنادار رسیده است .

این مقام با اشاره به اینکه عمده بیکاران استان جوانان و تحصیلکردگان هستند گفت: با وجود محدودیت ها و مشکلاتی که بود حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در ردیف های مختلف در قالب سرمایه ثابت و سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی پرداخت شده که باعث تثبیت اشتغال واحدهای صنعتی و تولیدی و ایجاد شغل های جدید شده است.

زارع با اشاره به بازگشت بیش از ۳۶۰ واحد راکد و نیمه راکد در سال جاری به چرخه تولید خاطر نشان کرد: با ابتکار جانشین ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان گیلان ، برای ۱۹۶ واحد نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد  و اشتغالزا، برای دریافت ۸۵۲ میلیارد تومان تسهیلات به بانک ها معرفی شدند.

وی ابراز کرد:برای اشتغال روستایی در استان تسهیلات به میزان ۵۲۸ میلیارد تومان اعلام که ۳۳۲ میلیارد تومان آن ابلاغ شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان، اظهار داشت: انتظار داریم با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باقیمانده سهم استان و همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام طرح های قبلی که پرونده در کارگروه اشتغال به بانک ها معرفی شدند، اختصاص پیدا کند.

زارع با اشاره به اینکه بعضی از استان ها نتوانستند همه سهم تخصیصی را جذب کنند عنوان داشت: باتوجه به مستعد بودن استان و در مجموع حدود ۹۰۰ میلیارد تومان پرونده آماده صورت در کارگروه داریم و انتظار داریم سهم قابل توجهی برای فعالیت و بهره برداری و اشتغال استان گیلان اختصاص پیدا کند.

وی با اشاره به واحدهای تحت تملک شستا مانند چوکا و چوب اسالم در گیلان که از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند اظهار داشت: تزریق سرمایه و همچنین حل مشکل بدهی معوق آن واحدها برای جلوگیری از تنش های احتمالی که فرصتی خوبی برای استقلال این واحدهاست، اهمیتی دوچندان دارد.

این مقام ،خاطر نشان کرد:ر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری در استان گیلان سه طرح مشخص زراعت چوب، نوغانداری و تولید ماهی در استخرهای کوچک شناسایی و در ستاد اقتصاد مقاومتی هم تصویب شده است.

زارع،تصریح کرد: در صورت حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت تسهیلات کم بهره در قالب شرکت های تعاونی یا اشخاص آمادگی برای ایجاد شش هزار فرصت شغلی برای طرح های فوق قابل ارائه است.

وی تاکید کرد: تمامی مدیران دستگاه های اجرایی و مدیران عامل بانک ها باید پیوسته پیگیری های لازم را برای حل مشکلات واحدهای تولید و صنعتی انجام دهند تا استان بتواند سهم بیشتری را اخذ کند و میزان نرخ بیکاری کاهش یابد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :