کاشف اسرار-پانزدهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی به پایان رسید که برگزار کنندگان آن به دلیل حضور یک ناشر *روسی *از آن به عنوان یک نمایشگاه بین المللی یاد می کردند با این حال مدیرکل ارشاد گیلان در روز آخر  فروش  و تعداد بازدید کننده کتاب در این نمایشگاه را همان حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی  و ۸۰ هزار بازدید کننده ای دانست که سال گذشته نیز اعلام کرده بود.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از گیل خبر،برای همین برای نوشتن خبر لازم بود تنها نام دوره نمایشگاه عوض شود تا مشخص شود هیچ چیزی فرق نکرده است. ولی افزایش قابل توجه قیمت کتابها نشان می دهد که میزان استقبال از کتابهای عرضه شده تا چه حد پایین بوده است.

البته در مورد همین آمار و ارقام نیز شبهاتی وجود دارد. طوری که  آمار ورودی نمایشگاه طی ۶ روز روزانه بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر تخمین زده شده و با احتساب اختتامیه و ارفاق دوبرابری می توان این رقم را تنها ۲۰ هزار نفر برشمرد! مشخص نیست به چه دلیل می توان با اتفاقات چند روز گذشته کشور و قطعی اینترنت و اطلاع رسانی همان آمار سال گذشته تکرار شود.

نمایشگاه کتاب سالانه در هر دوره برای این برگزار می شود که شاهد تفاوت در عرضه کتاب ها باشیم. امری که برای نمایشگاه کتاب گیلان هیچگاه رخ نداده است.

ما هرسال از همان نمایشگاهی بازدید می کنیم که سال قبل نیز رخ داده است و شاید بتوان گفت به جای نوآوری شاهد کهنه شدن آن نیز هستیم.

شاید برای همین باشد که بسیاری از شخصیت ها از جمله نماینده ولی فقیه در استان نیز دیگر حاضر نشدند امسال از چنین نمایشگاهی بازدید کنند.

همان طور که دیگر این نمایشگاه جایی برای حضور نویسندگان و شخصیت های فرهنگی نیست که در گذشته در آن حضور پیدا می کردند و موجبات غنای آن را فراهم می کردند.

اگر این نمایشگاه را با دیگر نمایشگاه های مشابه در دیگر استان ها نیز مقایسه کنیم متوجه می شویم که تا چه حد شاهد نزول جایگاه بوده ایم. به طور مثال آمار فروش نمایشگاه کتاب خراسان رضوی از ۶۳ میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۸۱ میلیارد ریال در سال ۹۸ رسیده است.

همین طور که نمایشگاه کتاب استان کرمان با افزایش صد در صدی به میزان یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان رسید.

در همین اصفهان که چندی پیش نمایشگاه برگزار شد میزان استقبال به حدی بود که بارها نسبت به تمدید ساعت بازدیدها در روزهای مختلف اقدام کردند. آن وقت در گیلان شاهد آن هستیم که باوجود افزایش قیمت ها همان آمارهای سال گذشته تکرار می شود.

البته در این میان استانی مانند فارس با آن همه سابقه فرهنگی و هنری امسال تصمیم گرفته به دلایل زیرساختی وشرایط جوی نامناسب نمایشگاه کتاب خود را برگزار نکند.آن هم در حالی که سال گذشته به میزان ۴ میلیارد تومان فروش کتاب رسیده بود. مسائلی که نشان می دهد کیفیت برگزاری کتاب تا چه اندازه برای متولیان آن دارای اهمیت است.

البته برای مدیرکل ارشاد استان گیلان که بیشتر از کیفیت همیشه بر کمیت آن اعتقاد دارد و بیش از این درمورد انواع و اقسام مجوزات به رسانه ها نیز نشان داده است شاید فقط صرف برگزاری نمایشگاه اهمیت دارد. نمایشگاهی که تنها قرار است بر آمارو ارقام کمیتی جناب مدیرکل افزوده کند و دیگر هیچ اهمیتی ندارد.

حالا بماند که این وسط سطح چنین نمایشگاهی را با یکی دو ناشر خارجی به یک نمایشگاه بین المللی نیز ارتقا می دهند. در حالی که واقعیت این است که هر سال دلمان برای سالهای گذشته نمایشگاه تنگ می شود و گهگاهی زیر لب می گوییم کاش این نمایشگاه نیز مانند استان فارس چندسالی تعطیل شود.

توضیحات کاشف اسرار:مدیرکل فرهنگ و ارشاد و ارساد اسلامی استان چند روز قبل از حضور ناشران از جمهوری آذربایجان و روسیه در نمایشگاه فوق خبر داد.انتشار گزارش گیل خبر دلیلی بر تائید محتوای آن نیست و تائید محتوای نشر یافته بر عهده این رسانه است

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :