کاشف اسرار-یک شهروندی ایرانی و مدیر مسئول پایگاه خبری کاشف اسرار در هشتم مهر ماه سال جاری به وسیله سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درخواست ارائه گزارش عملکرد شهرداری لنگرود در نیمه اول امسال را ثبت کرد.

به گزارش کاشف اسرار،طبق قانون مذکور”سید مهدی رجائی لنگرودی”به عنوان شهردار موظف بود ظرف مدت ۱۰ روز نسبت به اجابت درخواست “خلیل اخوان اصغری”اقدام کند ولی متاسفانه با گذشت حدود نزدیک به ۲ ماه تاکنون پاسخی ارائه نشده است.

بی توجهی شهردار لنگرود و هم چنین مدیر سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نهاد مذکور که شخصی به نام و نام خانوادگی:” مجید حسن دخت”بر عهده دارد ضمانت اجرای برابر ماده ۲۳ قانون مذکور و هم چنین ماده قانون مجازات اسلامی در صورت طرح شکایت شاکی را به دنبال دارد که به شرح ذیل است:

ماده۲۲ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات:” ارتکاب عمدی اعمال زیر جرم می‌باشد و مرتکب به پرداخت جزاء نقدی از سیصدهزار (۳۰۰٫۰۰۰) ریال تا یکصدمیلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با توجه به میزان تأثیر، دفعات ارتکاب جرم و وضعیت وی محکوم خواهد شد: الف ـ ممانعت از دسترسی به اطلاعات برخلاف مقررات این قانون. ب ـ هر فعل یا ترک فعلی که مانع انجام وظیفه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات یا وظیفه اطلاع‌رسانی مؤسسات عمومی برخلاف مقررات این قانون شود. ج ـ امحاء جزئی یا کلی اطلاعات بدون داشتن اختیار قانونی. د ـ عدم رعایت مقررات این قانون در خصوص مهلتهای مقرر. چنانچه هر یک از جرائم یادشده در قوانین دیگر مستلزم مجازات بیشتری باشد همان مجازات اعمال می‌‌شود. “

ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی که مجازات آن به مراتب سنگین تر از ماده ۲۳ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات دارد،تاکید می کند:

“چنانچه هر یک از صاحب‌منصبان و مستخدمین و مامورین دولتی و شهرداریها در هر رتبه و مقامی که باشند از مقام خود سوء استفاده ‌نموده و از اجرای اوامر کتبی دولتی یا اجرای قوانین مملکتی و یا اجرای احکام یا اوامر مقامات قضائی یا هر گونه امری که از طرف مقامات قانونی ‌صادر شده باشد جلوگیری نماید به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.”

النهایه این نکته لازم به ذکر می باشد شهردار فعلی لنگرود طی سخنانی که سال گذشته داشت و در برخی از رسانه ها از جمله :کاشف اسرار با تیتر: “از سامانه شفافیت شهرداری لنگرود در بهار سال آینده رونمائی می شود” منتشر شد بر شفاف سازی این نهاد تاکید کرد که در یکی از سایت ها نشر یافته جهت یاد آوری نشر می یابد:

سید مهدی رجایی لنگرودی در گفتگو با ختم کلام، بر لزوم‌تلاش برای اعتماد سازی مردم نسبت به مسئولان تاکید و اظهار کرد: بی شک اعتماد لازم با صداقت، شفافیت و نبود فاصله میان مسئولان و مردم به دست می آید.
وی پیرو تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون عملکردشفاف مسئولان به جز در موارد نظامی، امنیتی و امورات مقابله با دشمن، گفت: در این راستا شهرداری لنگرود نیز عملکردهای خود را همچنان گذشته به صورت شفاف اعلام می کند.
شهردار لنگرود با بیان اینکه بسیاری از زمینه‌های فساد در پشت پرده محرمانه‌ها رخ می‌دهندخاطر نشان‌کرد: به نظر می‌رسد بسیاری از دستگاه‌های اقتصادی حتی علاقه‌ای به انتشار و در دسترس قراردادن اطلاعات غیرمحرمانه خود نیز ندارند.
رجایی لنگرودی با اشاره به اجرای سامانه شفافیت عملکرد شهرداری لنگرود در بهار آینده، گفت: در تاریخ یاد شده قوانین و مقرراتی همچون قراردادها، تصویب‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها، رویه‌ها، ماموریت‌ها، شرح وظایف واحدهای مربوط و موافقت‌های اصولی برای عموم اطلاع رسانی می شود.
وی سامانه شفافیت را گامی مهم برای مدیریت مطلوب شهری برشمرد و تصریح کرد: بی شک شفافیت، پاسخگویی به دنبال دارد و پیش از این نیز، قانونگذار کشور، با ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد تلاش کرده بود به این امر مهم بپردازد.
شهردار لنگرود همکاری همه جانبه رسانه ها را در سامانه شفاف سازی خواستار شد و افزود: از رسانه ها که رکن اصلی شفافیت هستند می خواهیم با فدا نکردن شفافیت بر حاشیه، حفظ حقوق پرسنل، رعایت انضباط مالی و خط قرمز اخلاق، موجبات حرکت در مسیر شفافیت با انضباط مالی و اداری را بیش از گذشته فراهم کنند.


Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :