کاشف اسرار-معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از تدارک دیدن برگزاری جشن ثبت ملی کوه سماموس از ساعت ۹ تا ۱۳ روز پنجشنبه هفته جاری برابر با ۷ آذر ماه جاری در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودسر با حضور و سخنرانی معاون |ژوهشی و ترویج قانون اساسی معاون حقوقی رئیس جمهوری و تعدادی دیگر از مقامات خبر داد .

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ولی جهانی امروز در جلسه معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعلام این خبر،اظهار کرد: کوه سماموس یکی از قلل شاخص رشته کوه البرز است .

وی در تبیین برخی از دلایل اهمیت کوه سماموس،خاطر نشان کرد: سماموس مرتفع‌ترین کوه استان گیلان و نزدیک ترین قله بالای ۳هزار متر البرز به دریای کاسپی ن به شمار می رود.

این مسئول با اشاره به برگزاری همایش شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور که امسال در بندرانزلی برگزار شد،اظهار کرد: کوه سماموس به‌عنوان یکی از میراث‌های طبیعی پیشنهادی استان گیلان مورد ثبت قرار گرفت .

جهانی از تدارک دیدن برگزاری جشن ثبت ملی کوه سماموس از ساعت ۹ تا ۱۳ روز ۷ آذر ماه جاری در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودسر با حضور و سخنرانی معاون |ژوهشی و ترویج قانون اساسی معاون حقوقی رئیس جمهوری و تعدادی دیگر از مقامات خبر داد ..

وی تلاوتی از آیات قرآن کریم و پخش سرود ملی،خیر مقدم فرماندار رودسر؛سخنرانی مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان،نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی از آیتم های در نظر گرفته شده در این جشن عنوان کرد.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان،شاهنامه خوانی،پخش کلیپ،سماموس در شعر و شعرای بیه پیش،اجرای تئاتر و موسیقی و بیان افسانه های کوه سماموس از دیگر برنامه های برگزاری جشن مذکور است.

جهانی ،معرفی کوه سماموس،مقابر اشکور با محوریت مقبره سماموس،تجلیل از خادمان میراث فرهنگی شهرستان رودسر،قرائت بیانیه جشن ،افتتاحیه نمایشگاه ها،جشن واره ها و رو نمایی از کتاب و بازدید از خانه تاریخی ارفع تجار از دیگر آیتم ها بیان کرد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :