کاشف اسرار-معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از شکایت مدیرکل این دستگاه اجرائی اعلیه شهردار رستم آباد به مرجع قضائی به اتهام صدور مجوز بنا مسکونی در داخل تپه باستانی کلورز به عنوان یکی از آثار ملی خبر داد.

ولی جهانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه میراث فرهنگی با اعلام این خبر ،اظهار کرد:تپه باستانی کلورز یکی از مهم ترین تپه های باستانی استان گیلان می باشد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: کلورز از دو آبادی کوچک به نام های کلوز و جلالیه تشکیل شده است و در فاصله ی ۲ کیلومتری غرب شهر رستم آباد و ۵۰ کیلومتری جنوب رشت در کنار جاده ی قدیم رشت – تهران قراردارد .

این باستان شناس،متذکر شد:تپه مذکور که قدمت تاریخی آن به دوره های آهن،اشکانی و ساسانی می رسد، در ۱۴مرداد ماه  1382به شماره ۹۳۹۱،برای حفظ و حراست وبه ارث رسیدن برای آیندگان ما،توسط سازمان میراث فرهنگی کشوردر فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید .

جهانی،بابراز کرد:این اثر تاریخی در دهه ۸۰ توسط هیات مشترک ایران و ژاپن مورد باستان شناسی قرار گرفته است و پس از کاوش های این تپه توسط هیات ایرانی ادامه پیدا کرد و منجر به کشف بقایای دژی مربوط به دوره هخامنشی تا اشکانی شد.

وی اذعان کرد:متاسفانه شهردار رستم آباد طی ماه های گذشته بدون هماهنگی با اداره کل میراث فرهنگی گیلان نسبت به صدور مجوز جهت ساخت بنای مسکونی در داخل حریم کلورز کرده است که پس از بازدید و بررسی های اولیه جلوی کار احداث گرفته شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی گیلان،تصریح کرد:مدیرکل این دستگاه اجرائی در راستای صیانت از آثار تاریخی اقدام به شکایت بر علیه شهردار رستم آباد به مرجع قضائی کرده و منتظر صدور رای است.

عدم تحقق وعده ساخت سایت موزه تپه باستانی جلالیه رودبار
این

این عکس تزئینی و برای فروردین ۱۳۹۲ است

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :