کاشف اسرار-مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعلام فعالیت ۲۰ موزه تخصصی در استان از فعالیت ۵ موزه در اختیار این دستگاه اجرائی خبر داد و تاکید کرد:ساخت و احیاء ۲۰ موزه تخصصی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار دارد.

به گزارش کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی هشتبری امروز با اعلام این خبر،اظهار کرد: طی یکسال اخیر سه موزه جدید در گیلان افتتاح شد که تاکنون رشد ۱۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

وی ادامه داد: موزه مردم شناسی قاسم آباد رودسر، موزه میراث فرهنگی ماسوله ساختمان موزه ملی زیتون ایران در رودبار افتتاح شدند .

به گفته این مسئول،همچنین این اداره کل توانست برای ۲۵ بنای تاریخی که در اختیار دستگاه های دولتی قرار دارند آئین نامه کاربری موزه تدوین و مصوبات کمیته فنی در این خصوص گرفته شده است .

امیر انتخابی هشتبری با اشاره به برخورداری گیلان از ۲۰ موزه تخصصی ا،متذکر شد: ۵ مورد از این موزه هادر اختیار این اداره کل است و ۱۵ موزه با همکاری بخش دولتی و خصوصی به صورت مشارکتی اداره می شود .

وی ابراز کرد: این اداره کل در راستای توسعه و ایجاد موزه های تخصصی ساخت و احیاء ۲۰ موزه دیگر را در دست اقدام دارد که از این موزه ها میتوان به تاسیس موزه ماسال با پیشرفت کاری ۶۰ درصد ، موزه سیاهکل ۵۰ درصد کاری و موزه املش با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان،بیان کرد:موزه مردم شناسی هتل ایران با پیشرفت فیزیکی ۷۵درصد رشد و موزه جنگل های هیرکانی با پیشرفت ۵۰ درصد در رودبار و همچنین وموزه مشاهیر موزه میراث روستایی با پیشرفت ۸۰ درصد را دارد .

امیر انتخابی هشتبری،یاد آور شد: همچنین این اداره کل با مشارکت سایر دستگاه های دولتی و خصوصی راه اندازی و احداث ۱۵ موزه تخصصی دیگر را در دست اقدام دارد .

وی از جمله این موزه ها را راه اندازی اکو موزه شیلات کیاشهر ، موزه بلدیه شهردرای رشت ، موزه مشروطیت خانه شواری شهر رشت ، موزه فرهنگ تمدن تالش ذکر کرد.

این مسئول،خاطر نشان کرد: این اداره کل در فواصل سالها ۱۳۹۷تا ۱۳۹۸ نسبت به ایجاد و راه اندازی سایت موزه ها ، مانند سایت موزه اسب ریسه ، کهنه ماسوله و شهران رودبار اقدام کرده در این خصوص هم پیشرفت ۶۰ درصدی را شاهد هستیم .

امیر انتخابی هشتبری،،اضافه کرد:ایجاد و راه اندازی سایت موزه مارلیک و سایت موزه مریان در دست اقدام است که تلاش می شود در کوتاه ترین زمان صورت گیرد . /منبع:سایت اداره کل

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :