کاشف اسرار-رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بر ضرورت تبدیل شدن این مجموعه به خانه امن سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،محمد علی روز بهان در مراسم معارفه خود که با حضور مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و هم چنین استاندار گیلان در مرکز همایش های منطقه برپا شد، به ارائه تحلیلی از شرایط اقتصادی و تحریم های اعمالی علیه کشورمان که با رهبری مقام معظم رهبری همه این مشکلات از پیش روی کشور برداشته شده، پرداخت.

وی نقش مناطق آزاد در گذار از تحریم و اقتصاد مقاومتی را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: گیلان، گلستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان در چهار نقطه کشورمان به دلیل دارا بودن مرزهای هوایی، دریایی، زمینی و ریلی دارای اهمیت استراتژیکی در معادلات فرامنطقه ای کشورمان در ارتباط میان شرق- غرب و شمال-جنوب جهان است.

به گفته این مسئول، استان های گیلان و گلستان در شرایط خاص بنادر جنوبی، از پایداری بیشتری برخوردارند، ضمن این که از قابلیت ارتباطی با کشور چین به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان، نیز بهره مند می باشند. 

روز بهان،معتقد است: منطقه آزاد انزلی با ظرفیت های متنوع در ترانزیت ترکیبی، می تواند به مرکز ترانزیت کالا میان آسیا و اروپا تبدیل شود .

وی اضافه کرد: کاهش ۱۵ روزه حمل و نقل کالا از طریق کریدور چین-قزاقستان-ایران با محوریت مجتمع بندری کاسپین زمان اهمیت مضاعف پیدا می کند که توجه داشته باشیم، زمان طولانی تر در مسیر موجود یعنی هزینه بیشتر و قدرت رقابتی کمتر.

این مدرس دانشگاه در رشته بازرگانی با اشاره به حجم گسترده مراودات بین المللی، جذب سرمایه گذار و زیرساخت های ایجاد شده در مناطق آزاد در دولت های یازدهم و دوازدهم، تجارت بین المللی در این مناطق را به قبل و بعد از این دولت ها تقسیم بندی کرد.

روز بهان،خاطر نشان کرد: یکی از افرادی که در دست یابی به این موفقیت ها نقش موثری ایفا کرد شخص رضا مسرور است که باید مجدد از وی تقدیر به عمل آید.

وی حمایت از سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی ضروری دانست و با ارائه تفسیری از منابع علمی مدیریت ،تصریح کرد: وظیفه دولت سکان داری است و باید زمینه فعالیت سرمایه گذاری ازسوی دولت فرآهم شود،

این مسئول ،متذکر شد:موضوعی که در این منطقه وجود داشته و باید با جدیت بیشتری پیگیری شود، چرا که براساس ظرفیت های ایجاد شده، منطقه ای که می تواند اقتصاد ملی را متحول نماید این منطقه بوده و براین اساس افق های منطقه آزاد انزلی باید گسترده تر و جهانی تر ترسیم شود.

روز بهان،تاکید کرد:منطقه آزاد انزلی را باید به عنوان خانه امن سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی تبدیل نمود، تکریم و حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی با بهره گیری از حداکثر ظرفیت های تولیدی خود باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر این که منطقه آزاد انزلی باید به الگویی برای سرمایه گذاری در سطح ملی و جهانی تبدیل شود.در پایان،بیان کرد: خود را موظف می دانم که با تمام ظرفیت و تجارب خود، از تمامی ظرفیت های ملی، استانی، از ریاست جمهور،اعضای هیأت دولت ،استاندار و مسئولین استانی جهت تحقق اهداف توسعه ای منطقه به کار گیرم.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی،اذعان کرد: این اهداف جز تبدیل این منطقه به یک الگو و جایگاه امن برای سرمایه گذاران و نگین اقتصادی کشور نیست.

گفتنی است این مراسم با حضور مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و هم چنین استاندار گیلان و در غیاب نماینده ولی فقیه در گیلان،اعضای مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی،اعضای مجلس خبرگان رهبری و فرماندار رشت برپا شد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :