کاشف اسرار- دادستان کل کشور از وضعیت تاسف برانگیز تالاب بین المللی انزلی به شدت انتقاد کرد و گفت:استاندار، مقام‌های امنیتی، دادستان های رشت و انزلی و رئیس کل دادگستری موظف هستند از این سرمایه عظیم صیانت کند

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از رشت،محمد جعفر منتظری بعد از ظهر امروز در مراسم معارفه دادستان این شهرستان که در سالن همایش های دادگستری گیلان برگزار شد در بخشی از سخنان خویش به بازدید روز جاری از تالاب بین المللی انزلی اشاره کرد.

وی در تبیین دلایل بازدید از تالاب انزلی،اظهار کرد:منتظر فرصتی بودم از تجاوز به حقوق عامه مردم استان گیلان را شامل می شود،بازدید بکنم.

این عضو شورای عالی قضایی کشور،خاطر نشان کرد:مدتی بود از تهران مسائل تالاب انزلی را رصد می کردیم تا این که امروز فرصتی فراهم شد در معیت برخی از مسئولین از این سرمایه ارشمند بازدید بکنم.

منتظری با ابراز تاسف شدید از وضعیت تالاب انزلی،تصریح کرد:انسان وقتی می بیند این سرمایه ملی به یغما می رود تاسف می خورد.

وی خطاب به استاندار که در این جلسه حضور داشت،تاکید کرد:”ارسلان زارع “موظف است از این سرمایه عظیم صیانت بکند.

به گفته دادستان کل کشور،مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی، دادستان های رشت و انزلی و رئیس کل دادگستری گیلان موظف هستند از این سرمایه عظیم صیانت کند .

منتظری خطاب به رئیس کل دادگستری گیلان،تاکید کرد:از “حمزه خلیلی”مصرانه می خواهم با جدیت کامل این موضوع را پیگیری کنند.

وی در تبیین وضعیت تالاب انزلی پس از بازدید روز جاری و مشاهده دو مشکل اساسی،متذکر شد:بنده اظهار نظر تخصصی نمی کنم،زیرا نه کارشناس هستم ، نه ورود تح صصی در این زمینه پیدا کرده ام و می کنم و فقط به ظواهر امر ،مستندات و مدارک نگاه دارم.

این مقام ارشد قضائی با اشاره به تصرفات حریم تالاب و اموال عمومی توسط برخی از افراد از عملکرد توزیع نیروی برق در تامین برق آنان به شدت انتقاد کرد و به طرح این سئوال پرداخت که این شرکت چگونه به خود اجازه می دهد به متجاوزین برق برساند؟

منتظری با تصریح بر این که تأمین سایر زیرساخت‌ها و امکانات برای متجاوزان تالاب باعث تعجب است به نماینده عالی دولت در استان تذکر داد از مدیر زیر مجموعه خودش بخواهد که چرا بر خلاف ضوابط و مقررات به متجاوزین خدمات می رساند؟باید جلوی کار بگیرید.

وی با اشاره به مشاهده نقاط مورد تجاوز تالاب از نزدیک و گفتگو با با برخی از ساکنین ،ابراز کرد:انسان نمی تواند این مصیبت با چه بیانی مطرح بکند و بروز این تخلفات تقصیر کیست؟شخص ساکن در محل نتوانست سند رسمی و ثبتی به رویت بنده برساند

دادستان کل کشور در بخشی دیگر از سخنان خویش به تبیین مشاهدات خویش از طرح مخاطره آمیز بایوجمی برای رسوب‌زدایی تالاب انزلی با استفاده از «دی اکسید تیتانیوم»،پرداخت.

منتظری تاکید کرد:تا زمانی که دستگاه‌های ذیربط با کارشناسی های دقیق علمی اعلام نکنند اجرای این طرح خطرات زیست محیطی برای آبزیان ،دریا و انسان ندارد،اجازه اجرای این طرح را نخواهیم داد.

وی سلامت جامعه و حفظ محیط زیست امری ضروری دانست و اذعان کرد: باعث تاسف است سازمانی که مسئول حفظ محیط زیست است بدون داشتن مجوز های و کارشناسی لازم این طرح را به مرحله اجرا گذاشت.

به گفته این مقام ارشد حرف ها و دلایل این سازمان برای ما غیرقابل قبول برای رفع مانع قضایی است،ضمن این که دادستان‌های استان های شمالی باید از وجب به وجب این محیط طبیعی صیانت کنند و مانع کوچکترین حرکتی خارج از چهارچوب قانون و رانت شوند.

پایان پیام

وی

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :