کاشف اسرار-رئیس سابق هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ،مدعی شد:مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ،اکبر ترکان و مرتضی بانک با وداع وی با این پست مخالفت کردند

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از بندر انزلی،رضا مسرور “در مراسم وداع خودش از سمت رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی که با حضور مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور به اتفاق استاندار گیلان برگزار شد به تبیین نحوه پذیرش این سمت در سال ۹۲ پرداخت.

وی با بیان این که به هیچ وجه فردی احساساتی نیست ولی کلیپ پخش شده از بخشی فعالیت ۶ ساله تصدی مدیرعاملی سازمان تحت تاثیرش قرار داد،اظهار کرد:از درگاه خداوند منان شاکرم این توفیق فراهم کرد که در گیلان به عنوان استان زادگاه خودم پس از ۱۰ سال دوری از استان به مدت ۶ سال فعالیت کنم.

این مقام سیاسی ضمن تشکر از رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت جهت کمک به خودش و سازمان منطقه آزاد انزلی طی مدت ۶ سال،خاطر نشان کرد:از “اکبر ترکان” به عنوان دبیر سابق شورای عالی مناطق آزاد کشور بابت اعتماد به بنده در سال ۹۲ و انتصاب به سمت مدیرعامل منطقه آزاد انزلی تشکر دارم

مسرور هم چنین با قدردانی از دبیر فعلی شورای عالی مناطق آزاد کشور،ابراز کرد:”مرتضی بانک “شهریور ماه ۹۶ به این سمت منصوب شدند و طی حدود ۲ سال خیلی راحت با یک مدیر بالا دستی فعالیت کردم و یکی از بهترین دوره های کاری بنده بوده ،صادقانه عرض می کنم و دوستان اخلاق من می دانند اگر این طور نباشد هیچ وقت موضوعی را مطرح نمی کنم

وی از”محمد علی نجفی امیر کیاسر،مصطفی سالاری و ارسلان زارع به عننوان استانداران اسبق،سابق و فعلی گیلان طی مدت فعالیت خویش در سمت مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد انزلی و کمنک به این مجموعه،قدر دانی کرد.

عضو هیات مدیره شرکت شستا سازمان تامین اجتماعی کشور که خواهر زاده استاندار اسبق گیلان در دولت یازدهم طی سال های ۹۲ تا ۹۶ است،مدعی شد:”محمد علی نجفی امیر کیاسر”در زمان تصدی این پست اذیت شد و گاهی اوقات هم ما اذیت می شدیم.

مسرور ،مردم استان گیلان علی الخصوص شهرستان های رشت و بندر انزلی را قدر شناس زحمات حداقل کوچک مسئولین دانست و بسیاری از اقدمات صورت گرفته طی مدت تصدی سمت مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد انزلی را توسط و با همکاری فعالین اقتصادی عنوان کرد.

وی با قدردانی از زحمات کارکنان سازمان منطقه آزاد انزلی در سطوح مختلف به کسب اجازه از مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای بیان سخنانی خارج از پروتکل اداری در مراسمات جهت بیان در این نشست اشاره کرد.

این مقام سیاسی با اشاره به تکلیف شدن در سال ۹۲ برای عضویت در هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی،مدعی شد:انزلی جزو انتخاب ها نبود و بحث های دیگری مطرح بود ولی فکر نمی کردیم به این شهرستان بیائیم و دوران خوب زندگی شکل بگیرد.

مسرور با اشاره به فقدان سالن همایش و برگزاری مراسم معارفه خودش به این سمت در رستوران ستاره شمال سازمان منطقه آزاد انزلی،ابراز کرد:با تلاش های صورت گرفته سالن همایش های منطقه در بهمن ماه ۹۴ با حضور دبیر سابق شورای عالی مناطق آزاد کشور افتتاح و مراسم تودیع بنده امروز در این مکان برگزار شد.

وی عهده اولیه خودش برای تصدی پست ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد انزلی را تلاش برای جبران عقب ماندگی های این منطقه علی رغم تلاش های مدیران سابق و وجود مشکلاتی برای رسیدن به جایگاه مناسب ذکر کرد.

رئیس سابق هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی،بیان کرد:برای رسیدن به این هدف تمام نیروهای داخل و بیرون از این تشکیلات در راستای چشم انداز منطقه هم سو می کردیم که کاری سخت بود و موفقیت های حاصله در هر بخش حاصل هم سو کردن نیروها است.

مسرور مدعی شد: طی مدت ۶ سال فعالیت به عنوان مدیرعامل سازمان از نیروهای بیرونی به دلیل احتمال به وجود آمدن مقاومت های سازمانی و نرسیدن به اهداف به هیچ وجه استفاده نشد .

و ی حاصل اعتماد کردن به نیروهای داخلی را انتخاب حداقل ۴ نفر از کارشناسان و مدیران میانی سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان معاون و یا اعضای هیات مدیره این تشکیلات در دوره مدیریت خود و اخذ جواب مثبت بیان و تاکید کرد: این مدل همیشه جواب نمی دهد

این مقام با خطاب قرار دادن تلویحی به برخی افراد که تصور می کردند فقط طی ۱۲ ساعت از شبانه روز و زمان حضور در محدوده سازمان منطقه آزاد انزلی کار می کرده است،ابراز کرد:وقتی که از سازمان خارج می شدم و بیشتر اوقات در منزل تنها بودم به فکر نحوه به سرانجام رساندن پروژه ها و حل مشکلات بودم.

مسرور خطاب به حاضرین در مراسم از جمله دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ،مدعی شد:من اعتراف می کنم طی مدت فعالیت در سازمان اکثر اوقات خواب اسکله و پهلو گرفتن کشتی کنار آن و پروژه های در دست ساخت می دیدم .

وی یکی از دیگر اهداف تصدی این پست را راهبری سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان یک بنگاه اقتصادی عنوان کرد و یاد آور شد:علی رغم حجم کارها تعداد نیروهای سازمان طی مدت ۶ ساله همان ۳۰۰ نفر است و به تعداد آنان افزوده نشد.

مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد انزلی تقریبا حدود ۷۱ درصد سود انباشته معادل ۵۰۰ میلیارد تومان طی مدت ۶ سال فعالیت خودش در این سمت را عدم افزایش تعداد نیروها و سعی در کنترل کردن هزینه ها اعلام کرد.

مسرور توجه کردن به مجتمع بندری کاسپین را مورد گوش زد قرار داد و بسیار حائز اهمیت قلمداد کرد و گفت: مجتمع بندری کاسپین هویت منطقه آزاد انزلی است و این بندر یعنی منطقه آزاد و منطقه آزاد انزلی یعنی مجتمع بندری کاسپین.

به گفته وی، اهمیت نقش و جایگاه مجتمع بندری کاسپین در طرح جامع منطقه از طریق تعیین رویکردهای تجارت و ترانزیت به عنوان اولیت های کاری منطقه، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

مدیرعامل سابق،تاکید کرد: مهمترین زیرساخت برای هر گونه فعالیت ترانزیتی در سطح بین الملل از طریق این مجتمع بندری قابل تحقق است.

مسرور، فلسفه وجودی مناطق آزاد را کسب درآمد ارزی برای کشورها عنوان کرد و درآمد حاصل از ترانزیت را یکی از محورهای کسب و کار در مناطق آزاد برشمرد .

وی اذعان کرد: روند رو به رشد ترانزیت کالا در مجتمع بندری کاسپین نوید ثروت آفرینی برای استان گیلان و ایران خواهد بود.

این مقام با اشاره به دعوت چند روز قبل خود از دبیر سابق شورای عالی مناطق آزاد کشور و برگزاری جلسه ای،اظهار کرد:اکبر ترکان تاکید کردند تاکنون در این کریدور ۳۵ کشتی آمده و ۵ کشتی صادر شده و این کریدور مهم تحریم پذیر نیست و از طریق آن می توان کالا وارد کشور کرد

مسرور ،هشدار داد:اگر دستگاه های اجرایی خودمان این کریدور تحریم نکنند،من فکر می کنم کریدور مشکلی نخواهد داشت .

وی با اشاره به غیبت “سید جلیل جلالی فر”به عنوان مشاور اتاق بازرگانی رشت در امور روسیه و عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه در نشست تودیع و معارفه،ابراز کرد:توافقاتی خوبی با روس ها و هندی ها برای این کریدور شمال به جنوب منعقد شده است.

به گفته سرپرست سابق منطقه آزاد انزلی،اولین محموله هندی ها طی یک تا دو ماه آینده قرار است از این کریدور عبور بکند و باید برای به نتیجه رسیدن مداوم پیگیری بشود.

مسرور منطقه آزاد انزلی را منطقه ای بسیار استراتژیک در کشور دانست و توصیه اکید کرد:خودمان کوچک نگیریم و خیلی جای ویژه ای است،کارهای بزرگی و زیادی باقی مانده باید انجام بشود.

وی “اوراسیا”یک فرصت بسیار مناسبی برای منطقه آزاد انزلی قلمداد کرد و افزود:زیست بوم این منطقه باید بر محور”اوراسیا”شکل بگیرد و تغییراتی در کسب و کارهای اینجا صورت بپذیرد و ان شاء الله این اتفاق رخ خواهد داد.

این مقام خطاب به دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور بر ضرورت افزایش برقراری ارتباط بین سازمان منطقه آزاد انزلی با شستا تامین اجتماعی تاکید کرد .

مسرور خواستار الگوبرداری از طرح های زیرساختی همچون اسکله مارینا منطقه در سطح استان شده و افزود: با توجه به سابقه کاری و نگاه علمی، یقین دارم مسیر طی شده با قدرت بیشتری از سوی مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد انزلی ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد:همه ما باید در مسیر تحقق اهداف ترسیم شده در حکم “محمد علی روز بهان”همراه باشیم و در این میان اتصال منطقه به شبکه راه آهن سراسری و اسکله رو رو از اهیمت بیشتری برخوردار است .

عضو هیات مدیره شستا و مشاور اقتصادی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از رایزنی خود با “مصطفی سالاری “به عنوان مدیرعامل این نهاد برای تاسیس چند هلدینگ در انزلی با محوریت ترانزیت خبر داد.

مسرور اذعان کرد: بسیاری از واردات”شستا”از نقاط کشور صورت می پذیرد و می تواند به وسیله زیر ساخت های سازمان منطقه آزاد انزلی وارد بشود.

وی خطاب به استاندار گیلان که در نشست حضور داشت،ابراز کرد:طی این مدت فعالیت هایی در حوزه گردشگری صورت پذیرفته و می توان پروژه هایی همچون:مارینا” در سایر شهرهای استان انجام داد و به منطقه آزاد انزلی متصل کرد..

سرپرست سابق منطقه آزاد انزلی به طرح برخی از مطالب در فضای مجازی واکنش نشان داد و مدعی شد:بهترین دوران فعالیت بنده طی دو سال گذشته و زمان تصدی دبیری شورای عالی مناطق آزاد کشور توسط”مرتضی بانک “بوده است.

مسرور در این جلسه که دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور هم حضور داشت،خاطر نشان کرد:”مرتضی بانک به بنده گفتند تا پایان زمان فعالیت دولت فعلی در سمت ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد انزلی فعالیت کنید و آیا این ادعای بنده درست است یا خیر؟این ادعا با سکوت” بانک “به منزله تائید مواجه شد.

وی با اشاره به خصوصیات شخصی خودش که بیشتر از چند سال نمی تواند در یک جا و سمت فعالیت بکند،مدعی شد:یک بار در زمان فعالیت”ترکان”از این مقام اجازه گرفتم دیگر نمانم ولی علی رغم اصرار با مخالفت وی مواجه شدم.

این مقام ،ادامه داد: در سه سال اول از دوره ۶ ساله فعالیت به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی کارهاایی که باید انجام میدادم،صورت پذیرفت ولی دبیر سابق شورای عالی مناطق آزاد کشور با وداع بنده مخالفت کرد.

مسرور ،مدعی شد:یک بار آیت الله مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی بنده احضار کردند و سید مهدی نقوی از اعضای موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی هم گواه هستند که پس از ارائه گزارش عملکرد هنگام خداحافظی درباره طرح شایعاتی مبنی بر انتقال محل ماموریت به سازمان منطقه آزاد کیش سوال کردند.

به گفته وی،بنده انتقال محل ماموریت به کیش شایعه دانستم و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی،کیش را جای خوب و مکان مناسبی برای گردشگری دانستند ولی کارهایی که شما در سازمان منطقه آزاد انزلی شروع کردید ،مهم است و این انگیزه ای جهت ادامه فعالیت در این سمت شد .

سرپرست سابق سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان ،اظهار کرد:زمان شروع به کار”مرتضی بانک”به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از این مقام به دلیل وجود مشکلات شخصی من جمله ۷ سال خارج از منطقه و دور از خانواده هستم،اما با این تقاضا مخالفت و تاکید بر ادامه فعالیت تا پایان دولت فعلی شد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :