کاشف اسرار- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت ۱۲ اثر صنعتی این استان در جلسه شورای ثبت میراث صنعتی کشور که در روز گذشته در شهرستان ماهشهر خوزستان با حضور شورای سیاست گذاری آثار ملی کشور برگزار گردید ،خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی هشتبری۸با اعلام این خبر گفت: « گیلان با ارائه ۱۷ پرونده ثبتی در این همایش دو روزه شرکت کرد که در روز اول ۱۳ پرونده مربوط به میراث صنعتی گیلان مطرح و بررسی شد که از این تعداد، ۱۲ میراث صنعتی گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.» .

وی افزود: «استان گیلان پس از استان خوزستان بیشترین پرونده میراث صنعتی را در این همایش دو روزه ارائه نموده است.»

به گفته این مسئول،«کارخانه شیر پاستوریزه رشت(سه راه پاستوریزه به فلسطین)، کارخانه چای رودسر ، مجموعه ساختمان‌های اداره شیلات بندرکیاشهر، کارخانه چای قوام السلطنه لاهیجان وکوره آجرپزی رشت از جمله آثار ثبت شده در جلسه دیروز است.

امیر انتخابی هشتبری،ادامه داد: کارخانه دخانیات رشت، پل متحرک بندرانزلی، شیلات بندر انزلی، اداره نوغان بندرانزلی، سد سپیدرود، کارخانه چای هوخ‌تیف و کارخانه چای فومن از جمله آثار ارزشمندی هستند که در روز اول این همایش به عنوان میراث صنعتی گیلان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.» /منبع:سایت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :