کاشف اسرار-رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با وزیر راه و شهرسازی در دفتر کار وی دیدار کرده و در خصوص مهمترین طرح های مشترک همکاری فی مابین به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش کاشف اسرار،محمد علی روز بهان ،در این دیدار،اظهار کرد: اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری فقط اتصال یک بندر به شبکه ریلی کشور نیست.

وی ادامه داد: بنادر حوزه خلیج فارس کشورمان که متصل به این شبکه ارتباطی هستند نیز به این بندر مهم کشورمان در شمال کشور وصل می شوند تا زیرساخت های لازم برای بهره گیری از حمل و نقل ترکیبی کالا میان کشورهای همسایه و واقع شده در کریدورهای بین المللی عبوری از کشورمان تکمیل بشود.

این مقام به بیان برنامه های سازمان متبوع خود در راستای افزایش مراودات کشورمان از طریق کریدورهای بین المللی به ویژه کریدور چین، قزاقستان، ایران که با محوریت این منطقه ایجاد شده پرداخت.

روز بهان،تاکید کرد: در آینده نزدیک نیز نخستین محموله در مسیر کریدور شمال جنوب(نوستراک) از مبدأ هندوستان به جنوب کشور ورود کرده و بعد از عبور از داخل کشور، از طریق بندر کاسپین به بندر آستراخان ترانزیت می شود، محموله ای که اولین گام برای عملیاتی سازی کریدور مزبور محسوب می شود.

مدیرعامل سازمان با اشاره به حضور فعال سازمان متبوع خود در دوازدهمین کمیسیون مشترک ایران و قرقیزستان که به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، توسعه همکاریهای فرامنطقه ای را جزو راهبردهای سازمان منطقه آزاد انزلی عنوان کرد و خواستار همکاری وزارتخانه مزبور در مسیر عملیاتی سازی توافقات صورت گرفته، شد.

روز بهان ،خاطر نشان کرد:اتصال خط ریل سراسری از ایستگاه پیربازار رشت به منطقه(به طول حدود ۱۱ کیلومتر) جزو دستورات و تأکیدات مکرر رییس جمهور بوده و تفاهم نامه ساخت این مسیر نیز با “حسن روحانی در آخرین سفر به استان منعقد شد .

وی ادامه داد:کریدور چین، قزاقستان، ایران نیز با حضور معاون اول رییس جمهور به صورت رسمی شروع به کار کرد موضوعاتی که بیانگر توجه عالی ترین مقامات کشوری به اهمیت اتصال خط ریلی و نقش این کریدور دارد،

به گفته این مقام،از سوی دیگر سازمان منطقه آزاد انزلی توافقنامه های متعددی را با بخش های مختلف وزارت راه، من جمله سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور منعقد کرده است.

روز بهان،متذکر شد:چندی پیش نیز در دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری دو کشور ایران و قرقیزستان، توافق شد که این منطقه به عنوان محور توسعه مناسبات مناطق آزاد کشورمان با مناطق آزاد قرقیزستان به ایفای نقش بپردازد.

وزیر راه و شهرسازی نیز طی سخنانی بر تسریع در اتصال خط ریل سراسری به مجتمع بندری کاسپین تا پایان دوره خدمتگذاری دولت دوازدهم تأکید کرد.

محمد اسلامی لزوم تقویت کریدور چین، قزاقزستان، ایران که با محوریت منطقه آزاد انزلی ایجاد شده،ضروری دانست و به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور دستور سرعت بخشیدن در مسیر اجرای پروژه ساخت خط اتصال راه آهن رشت انزلی به بندر کاسپین را صادر کرد.منبع:روابط عمومی سازمان منطقه آزاد

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :