کاشف اسرار-مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان به بررسی راهکارهای افزایش همکاری های بنادر استان با آستاراخان روسیه در سفر به این کشور اشاره کرد و گفت: درباره تردد و پهلوگیری کشتی‌های ایرانی با پرچم ایران در بندر آستاراخان مقرر شد طرف روسی پیگیری‌های لازم را انجام دهد، همچنین طرف روس نیز از افزایش هماهنگی و توسعه فعالیت‌های بنادر آستاراخان، انزلی و بندر آستارا استقبال کرد.

به گزارش کاشف اسرار، حمید رضا آبایین گیلان با اشاره بر سفر به روسیه و نشست مشترک هیأت سازمان بنادر و دریانوردی با مقامات دریایی و وزارت حمل و نقل روسی و همچنین دیدار با رئیس بنادر و دریانوردی آستاراخان،اظهار کرد: در این سفر همکاری بنادر آستاراخان و بندر انزلی و نحوه همکاری در خصوص اعزام کشتی ها به بنادر دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

به گفته وی،مقرر شد مشکلات در تردد کشتی‌های ایرانی با پرچم ایران در آب‌های روسیه بررسی و پیگیری و حل شود.

بررسی راهکارهای افزایش همکاری های بنادر گیلان و آستاراخان روسیه

این مسئول،ابراز کرد: یکی دیگر از مواردی که در این سفر مورد پیگیری قرار گرفت،برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی بود.

آبایی، افزود: مقرر شد در صورت برگزاری دوره های آموزشی عوامل بنادر آستاراخان، بندر انزلی و سایر بنادر شمالی کشور در این دوره حضور داشته باشند تا همکاری های علمی و فنی تقویت و افزایش یابد.

وی خاطر نشان کرد:در بحث همکاری‌های مشترک بین منطقه آزاد انزلی و بندرانزلی با منطقه آزاد آستارا خان (بندر علیا) با رئیس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستارا خان دیدار و راستای توافقنامه همکاری و راه اندازی کریدور شمال به جنوب بررسی و بحث های لازم انجام و طرف روسی بر این موضوع بسیار تاکید داشت تا بتوانیم با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اقدامات لازم در زمینه تقویت همکاری‌ها در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهیم تا به سود هر دو طرف باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به مبحث ایجاد بنادر متقارن بین دو کشور ،تاکید کرد: مقرر شده امکانات خود را در اختیار منطقه آزاد آستارا خان قرار دهیم و از سوی دیگر این بندر نیز در حوزه تجهیزاتی، توان عملیاتی و اسکله ها با ما همکاری مشترک داشته باشد.

آبایی همچنین به تردد و پهلوگیری کشتی‌های ایرانی با پرچم ایران در بندر آستاراخان نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز مقرر شد طرف روسی پیگیری‌های لازم را انجام دهد، همچنین طرف روس نیز از افزایش هماهنگی و توسعه فعالیت‌های بنادر آستاراخان، انزلی و بندر آستارا استقبال کرد.

وی،ابراز کرد:مقرر شد در راستای افزایش ارتباط بین منطقه ویژه لوتوس آستاراخان با منطقه ویژه اقتصادی آستارا جلسات مشترکی برگزار شود، ادامه داد: امیدواریم با افزایش سطح همکاری‌ها بتوانیم توافقنامه‌های در این زمینه داشته باشیم.

این مسئول،اظهار کرد: برای بهبود شرایط حمل و نقل و افزایش سطح همکاری‌ها در این حوزه نیز، مقرر شد که تمام هزینه‌ها در این زمینه در آستاراخان، انزلی و بندر آستارا استخراج و در صورت لزوم توافق  براساس اعمال تعرفه های ترجیحی با تجار انجام شود.

آبایی با تصریح بر این که در این راستا نیز تجار باید تعرفه تناژ را ارائه دهند تا بتوانیم تعهدهای ترجیحی را پیش بینی کنیم،حمل کالا و افزایش آن را یکی دیگر از موضوعات پیگیری شده در این سفر عنوان کرد.

وی بیان کرد: یکی از مقوله‌هایی که هم از سوی ما و روس ها مورد تاکید قرار گرفت پیشنهادات مطرح شده در خصوص حمل و نقل، هزینه ها، مدت زمان و نحوه ارائه خدمات بود و مقرر شد تا تیم های کارشناسی در این زمینه تشکیل شود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :