کاشف اسرار-مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان اذعان کرد: از آنجا که مبنای تجارت در بنادر گیلان آهن‌آلات است و اکنون این ماهیت تغییر کرده سهم استان در تجارت خارجی نسبت به مازندران کاهش پیداه کرده است که باید در این خصوص اقدامات لازم اندیشیده شود.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از سایت اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان،حمیدرضا آبایی ،اظهار کرد:دریا نقش بسیار مهمی در حمل‌ونقل و تجارت دارد.

وی معتقد است: در همه کشورها حمل‌ونقل دریایی دارای اهمیت بسیار زیادی در حوزه رشد اقتصادی است به‌طوری‌که بیش از ۸۰ درصد تجارت خارجی در کشور توسط دریا انجام می‌شود.

این مسئول با اشاره به وجود سه مسیر برای تجارت در گیلان خاطر نشان کرد: در گیلان سه مسیر ریلی، زمینی و دریایی برای تجارت با کشورهای همسایه وجود دارد که سهم استان در این حوزه خوب است.

آبایی با تصریح بر این که ماهیت تجارت کالا در گیلان تغییر کرده است،اذعان کرد: از آنجا که مبنای تجارت در بنادر گیلان آهن‌آلات است و اکنون این ماهیت تغییر کرده، سهم استان در تجارت خارجی نسبت به مازندران کاهش پیداکرده است که باید در این خصوص اقدامات لازم اندیشیده شود.

وی مهمترین عامل در کاهش تجارت در استان گیلان را نبود زیرساخت‌های لازم عنوان کرد و متذکر شد: در سال‌های گذشته در بنادر شمال کشور ۸ میلیون تن کالا ردوبدل می‌شد که با توجه به اینکه ماهیت تجارت کالا از آهن‌آلات به غلات و روغن تغییر پیدا کرد .

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان،به دلیل اینکه استان با کمبود زیرساخت لازم در این حوزه مواجه بود با کاهش ۵۰ درصدی مواجه شده و این آمار به ۴ میلیون تن رسیده است.

آبایی با با اشاره به فعالیت‌های دریایی بین‌المللی گیلان بیان کرد: شاخص‌هایی که ما در استان برای تخلیه و ایمنی بار در نظر می‌گیریم شاخص‌های بین‌المللی بوده و بنادر و دریانوردی با تعیین تعرفه تخلیه بار در این خصوص به بهترین نحو عمل کرده است.

وی با اشاره به شاخص‌های برخورداری از زیرساخت دریایی در بنادر گیلان ،اعتقاد دارد: با توجه به تغییر ماهیت کالا در تجارت دریایی باید شرایطی فراهم کرد تا روند کاهشی بهبود پیدا کند.

به گفته این مسئول لازمه این امر توجه به نیروهای متخصص و فراهم آوردن زیرساخت است که با این وجود شرایط، بندر انزلی توانایی سه و نیم تن تخلیه بار را دارد.

آبایی با تأکید بر ضرورت فراهم کردن شرایط لازم برای جذب سرمایه‌گذار در گیلان افزود: چهار پست اسکله و دو پست دلفین برای محصولات نفتی در نظر گرفته‌ایم اما اگر بتوان از طریق بهبود نرم‌افزاری برای سرمایه‌گذار تسهیلات قانونی ایجاد کرد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

وی با تأکید بر فراهم شدن شرایط لازم برای تخلیه بار در بنادر گیلان در تمام فصول تصریح کرد: با توجه به اینکه بارندگی در استان بسیار زیاد است، تخلیه بار فله غلات را با مشکل مواجه می‌کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان،تاکید کرد: باید شرایطی در بنادر استان به لحاظ سیلو، انبار کالا و اسکله سرپوشیده فراهم شود تا بتوان در تمام فصول سال تخلیه بار را انجام داد.

آبایی مهمترین راه برای پیشرفت در بنادر گیلان را فراهم کردن شرایط تسهیلات برای افراد مختلف عنوان کرد .

وی در پایان،تصریح کرد: اگر تمام نهادهایی که در حوزه واردات و صادرات کالا فعال هستند هم‌افزایی شکل گیرد،سرمایه‌گذار و گردشگر جذب بنادر استان گیلان می‌شود و بسیاری از مشکلات را حل می‌کند

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :