کاشف اسرار-استاندار گیلان در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها،مراتع و آب خیزداری کشوراز شناسایی ۴ هزار هکتار اراضی دارای قابلیت زراعت چوب در استان خبر داد و اذعان کرد:زراعت چوب مغفول ماند و تشکیل ستاد زراعت چوب اولین اقدام ما پس از تصدی سمت استانداری بود.

به گزارش کاشف اسرار،ارسلان زارع در دیدار با خسرو شهبازی زراعت چوب را یکی از موضوعات مهمی عنوان کرد که در استان با جدیت در حال پیگیری است.

وی اظهار کرد: تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در گیلان بود که از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه برگزار و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شده است.

این مقام با بیان اینکه گیلان براساس شرایط آب و هوایی جزو استان‌های مهم و برتر است،متذکر شد: اهمیت حفظ جنگل، زراعت چوب ، منابع طبیعی و ذخائر نه فقط برای کسانی که در گیلان زندگی می‌کنند، بلکه برای همه کشور مهم است.

زارع با بیان اینکه موضوع زراعت چوب مغفول مانده ، افزود:  گیلان از قبل از پیروزی انقلاب در صنایع سلولزی پیشتاز بوده و شروع این صنعت در کشور از این استان بود و همواره جایگاه  مهمی از بابت ظرفیت تولید و به تبع آن ظرفیت اشتغال دارد که همچنان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه این صنعت سهم زیادی برای اشتغال منطقه داشته است،معتقد است: از لحاظ علمی و کارشناسی یکی از کارهای مهم حفاظت و نگهداری از جنگل‌هاست.

این دانش آموخته رشته اقتصاد در مقطع دکترا با اشاره به اینکه زراعت چوب یکی از بحث های مهم در گیلان است اظهار داشت: بر این اساس تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در استان بود.

به گفته زارع، از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه تشکیل و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شد.

وی به پوشش گیاهی گیلان و وابسته بودن حیات و توسعه استان به حفاظ جنگل‌ها و منابع طبیعی اشاره و تصریح کرد: در استان تقریباً ۹۳ نقطه حادثه خیز وجود دارد.

به گفته استاندار، در برخی محورها ناگزیر به ساخت بزرگراه هستیم؛ در مجموع برای تأمین مصالح پروژه‌های زیربنایی و اساسی، با رعایت پایداری منابع طبیعی و اسناد بالادستی، می‌بایست کاشت درخت به میزان سه برابر استفاده در پروژه‌ها صورت گیرد.

زارع با اشاره به استقبال کشاورزان برای کاشت نهال های جدید که حداکثر طی چهار سال به بهره برداری رسیده و آب کمتری مصرف می کنند، خواستار تهیه شیوه‌نامه متشکل از سازمان منابع طبیعی،مراتع و جنگل‌داری کشور و مسئولان استان برای حفظ و پایداری جنگل ها شد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز طی سخنانی با قدردانی از نگاه استاندار گیلان در مورد جنگل گفت: جنگل و پوشش گیاهی، موضوعی طبیعی است و ما حافظ جنگل ها هستیم.

خسرو شهبازی تصریح کرد: در راستای حفظ، احیاء و توسعه جنگل‌ها، مراتع و مقابله با بیابان‌زایی از آذرماه امسال طرح نهضت جنگل و نهال کاری در کشور آغاز شده است.

وی با اشاره به حفاظت نسبی صورت گرفته از جنگل ها افزود: در پروژه‌های عمرانی اگر فقط تخریب صورت نگیرد و بعد از آن به همان اندازه و یا بیشتر، جنگل کاری و زراعت شود، اقدامی مناسب است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری یادآور شد: حدود ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن هستند ولی نگاه متعالی به جنگل‌کاری، نه فقط برای نسل ما بلکه برای نسل‌های دیگر هم می‌تواند تأثیرگذار باشد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :