کاشف اسرار-رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بدهکاری این دستگاه اجرائی بابت مطالبات پرسنلی و تجهیزات به میزان ۶۷۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار ،ارسلان سالاری درودخانی” در همایش هفته پژوهش، با گرامی داشت شهادت دکتر مفتح و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، نقش پژوهش را در توسعه پایدار و ارتقاء سطح خدمات ارایه شده، غیر قابل انکار خواند و در این میان ساختن اصول تفکر علمی، حایز اهمیت دانست.

وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص تقویت پژوهش، تاکید کرد: پرداختن به ارتقاء پژوهش در اوضاع کنونی کشور، موجب پیشرفت جامعه در حوزه اقتصاد، توسعه بین الملل، بهداشت و سلامت، محیط زیست، معیشتی و نیز ارزشمند شدن پول ملی خواهد شد، خوشبختانه در این زمینه، کشور دارای پتانسیل های مناسبی است.

این پزشک متخصص با بررسی نمودار ارزش اقتصادی، رقابت درباره فناوری و نوآوری را موثر دانست و افزود: سهم کشورهای جهان در اقتصاد دانش بنیان ١٧ درصد است،

سالاری درودخانی،با تاکید بر این که این رقم در ایران تنها ۴ درصد می باشد،خاطر نشان کرد: وجود ۴.۶ میلیون دانشجو در کشور، پتانسیل مناسبی برای تاسیس شرکت های دانش بنیان، تولید علم و صادرات محصولات تولید شده از این شرکت ها است و ادامه آن می تواند راهی برای برون رفت از شرایط تحریم های ظالمانه علیه ایران باشد.

وی با مقایسه شاخص های تولید علم دانشگاه های شمال کشور، ارتقا در حوزه تولید علم را نیازمند همت مضاعف و تفکر بسیجی دانست و خاطرنشان کرد: ارتقاء زیرساخت های پژوهش نیز می تواند در مسیر کمک کننده باشد.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان از کمبود امکانات و تجهیزات رنج می برد

این مسوول با اشاره به بدهی ۶٧٠ میلیاردی دانشگاه در حوزه تجهیزات و مطالبات پرسنلی، یادآورشد: ناتمام بودن کلینیک های ویژه، کمبود تجهیزات پزشکی، عدم اجرای طرح تحول سلامت شهری، فرسودگی تجهیزات آزمایشگاهی، قدمت زیرساخت های درمانی، کمبود امکانات رفاهی، پراکندگی دانشکده ها و نبود کتابخانه مرکزی از مسایل پیش رو دانشگاه است.

به گفته سالاری درودخانی” در این زمینه برون رفت از این چالش ها هماهنگی ى رایزنی های متعددی با مسوولان وزارتی، کشوری و اخیرا در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: تامین هزینه های شماره گذاری آمبولانس های مرکز اورژانس، تخصیص ٣ دستگاه سی تی اسکن، تامین ٢٠ دستگاه همودیالیز، افزایش مجوز جذب اعضای هیات علمی، انعقاد قرارداد تحویل دستگاه سی تی اسکن و ام آر آی و شتابدهنده خطی، پیگیری افزایش بودجه سال آینده دانشگاه   و تامین ٩٠ میلیارد تومان خارج از بودجه وزارت بهداشت، از دستاوردهای این نشست ها بوده است.

این پزشک متخصص در خصوص سفر اخیر وزیر بهداشت به گیلان، به پیگیری مصوبات این سفر و راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی در استان، راه اندازی کوهورت سالمندان و تامین وسایل و تجهیزات مورد نیاز دانشجویان اشاره کرد.

سالاری درودخانی،تاکید کرد: با عزمی جدی در صدد هستیم تا با اصلاح زیرساخت های بهداشتی و درمانی استان، روند خدمت رسانی را به وضعیت مطلوبی سوق دهیم.

وی اولویت های پژوهش، آموزش و درمان در دانشگاه را تلاش در جهت ایجاد طراز مثبت مالی، تلاش برای برون رفت از شرایط مالی موجود، پیگیری پیشبرد پروژه های طرح تحول سلامت، تقویت پژوهش های فاخر و اثربخش حوزه سلامت و درمان، گسترش مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، توسعه زیرساخت آموزش و تحصیلات تکمیلی و بهبود وضعیت جذب اعضای هیات علمی برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان اظهار امیدواری کرد با وجود دلسوزان حوزه سلامت استان، بتوان گام های بلندی در راستای آنچه شایسته مردم گیلان است، برداریم./منبع:وبدا استان

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :