کاشف اسرار- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از سفر”غدا هیجاوی”به عنوان رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای ثبت صنایع دستی به همراه یک ارزیاب دیگر از امروز و اقامت به مدت سه شب در استان خبر داد.

شهرود امیرانتخابی هشتبری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار ،حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در راستای پرونده ثبت جهانی چادرشب ‌بافی قاسم آباد رودسر و هم چنین دیدار با استاندار عنوان کرد.

وی افزود:ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به گیلان سفر می کنند تا با همراهی بنده از نزدیک در جریان فعالیت‌های انجام شده در حوزه چادرشب بافی قاسم آباد قرار بگیرند.»

وی ابراز کرد : «چادرشب بافی قاسم آباد نامزد ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی ایران برای ثبت جهانی است و به همین منظور استان گیلان میزبان ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی است.»

این مسئول،خاطر نشان کرد:روستای قاسم آباد رودسر در ۱۱ تیر ماه سال ۹۷ از سوی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی به عنوان روستای ملی چادر شب بافی ثبت شد.

به گفته امیر انتخابی هشتبری،در حال حاضر پرونده ثبت جهانی چادرشب ‌بافی قاسم آباد به شورای جهانی ارسال شده است و چنانچه نظر ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی مثبت باشد تا پایان سال جاری چادر شب بافی به عنوان روستای جهانی صنایع دستی و اولین ثبت جهانی اختصاصی استان گیلان معرفی می‌شود..

وی متذکر شد«روستای قاسم آباد با عنوان روستای ملی چادرشب بافی، دومین روستا پس از فشتکه خمام با نشان ملی حصیر بافی است که از گیلان به ثبت ملی رسید.»و تاکنون تنها جنگل های هیرکانی گیلان در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان،یاد آور شد:روستای قاسم آباد چابکسر از توابع شهرستان رودسر (به علت رواج چادرشب بافی در منطقه و ویژگی‌های آن و همچنین اشتغال بیش از ۶۰۰ نفر از بانوان این روستا در این رشته صنایع دستی)، به عنوان روستای ملی چادرشب بافی ثبت شده است.

امیر انتخابی هشتبری،ادامه داد: این امر موجب شده، هنرمندان با انگیزه بیشتر و همچنین با برند ملی چادر شب بافی در توسعه این رشته اهتمام بورزند.

وی خاطر نشان کرد:چادرشب بافی، نوعی بافت پارچه محلی در طرح‌های چشم نواز شانه گل، قالی گل، گلیم گل، سرو گل، چهل چراغ، طرح پرند، گلیم گل، بوته چرخ و طرح‌های دیگر است که از نخ‌های پنبه‌ای، پشم و ابریشمی خلق می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :