کاشف اسرار-رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان با اشاره به هدف گذاری برای درآمد زایی غیر نفتی در سال جاری به میزان ۵۰۰ میلیون دلار،از تحقق ۶۲ درصدی به میزان ۴۰۸ میلیون دلار طی ۹ ماهه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،فرهاد دلق پوش”در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه گیلان که در سالن غدیر استانداری به ریاست استاندار برگزار شد،هدف از تشکیل این جلسه را ارج نهادن از بخشی از زحمات صادر کنندگان ،هم اندیشی و تشریک مساعی و پیدا کردن راهکارهای بهتر برای پیمودن این مسیر خطیر عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد:هدف گذاری گیلان به عنوان یک استان مرزی،توان مند و دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار زیاد به ویژه صادر کنندگان خدوم در عرصه اقتصادی برای امسال با تاکید استاندار در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی ۵۰۰ میلیون دلار از گیلان است.

این مسئول با تاکید بر این که این ظرفیت باید توسط صادر کنندگان تامین بشود،افزود:علی رغم وجود مشکلات و بحران می توان از این وضعیت به فرصت تبدیل کرد به طوری که طی ۹ ماهه امسال از این ۵۰۰ میلیون دلار هدف گذاری ۳۰۸ میلیون دلار محقق شده است.

دلق پوش،ابراز امیدواری کرد تا پایان سال بتوان هدف گذاری مذکور توسط صادر کنندگان با پشتیبانی دولت و حمایت های مدیران استان و هم چنین تمهیداتی که اندیشیده شده در قالب کارگروه های مختلف تحقق یابد.

وی یکی از اولویت های وزارت صمت و به تبع آن سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان را حمایت از صادرات به عنوان یک امر مهم و اصل عنوان کرد و معتقد است:کالای صادراتی محصول زحمات زنجیره تلاش های خستگی ناپذیر فعالین عرصه تولید و اقتصاد است.

نماینده اسبق مردم آستارا در خانه ملت ،تاکید کرد:به منظور حمایت از تولید و اشتغال ما نیازمند به صادرات هستیم و تامین منابع تولید و اشتغال به ویژه منابع ارزی ضرورت دارد.

دلق پوش با تصریح بر این که وقتی از تحریم صحبت می شود،تحریم نمی تواند ما را ناکام بکند،تاکید کرد:ما نباید مشکلات ،بی مهری و بی اعتمادی را فراهم بکند،دسیسه ها و توطئه های دشمن ،اشکال و شیوه های متعددی را به خودش اختصاص داده است.

وی خطاب به مسئولین و فعالین اقتصادی و صادراتی با تاکید بر این که این موارد نباید موجبات فراهم آوردن لطمات و ضربات برای ما باشد،متذکر شد:در درون برخی از کیک ها و اقلام غذایی ،قرص می گذاشتند تا از نوع روانی لطمه وارد کنند .

این مسئول ،ابراز کرد:امروز در شرایط تحریم،صادر کنندگان نمونه باید به عنوان فرماندهان ویژه جنگ اقتصادی و دفاع از حریم تولید و اشتغال همه توان خودشان را به کار بگیرند و ما با افتخار برای پشتیبانی در خدمت خادمان عرصه صادرات می باشیم.

به گفته دلق پوش،صادر کنندگان می توانند هیمته دشمن را به هم بریزند و تولید کنندگان نیز با افزایش کیفیت کالای خود و ایجاد مزیت های رقابتی می توانند در این شرایط سخت با صادرات کالاهای تولیدی تمام نقشه های دشمن را نقش بر آب کنند.

وی اظهار کرد:امروز بیش از هر زمان دیگر تجار،فعالین اقتصادی و صادر کنندگان برای افزایش تعاملات خود نیازمند پشتیبانی و حمایت دولت در بخش های مختلف به ویژه حمایت ها و سیاست گذاری های وزارت های امور خارجه و امور اقتصادی و دارائی می باشید

رئیس سازمان صمت گیلان،معتقد است:امروز یک وزارت خانه (صمت)نمی تواند اقتصاد کشور و فتح اقتصاد را به پیش ببرد و همه باید به یک دیگر کمک کنند .

دلق پوش واگذاری تفویض اختیار ثبت سفارش به صورت تدریجی به استانها توسط وزارت کشور از دی ماه سال گذشته را اقدام خوبی دانست و گفت:در استان شرایط به گونه ای طراحی کرده ایم که انجام ثبت سفارش ها و استعلامات حداکثر ظرف ۶ روز انجام بشود.

وی مد نظر قرار دادن ایجاد یک ساختار منسجم برای عبور از اقتصاد نفتی و خام فروشی،افزایش ارزش افزوده برای تکمیل زنجیره ارزش صنایع،افزایش کیفیت کالاهای داخلی به عنوان جایگزین واردات در بلند مدت به نفع اقتصاد و ملت ایران را ضروری دانست.

این مسئول با اشاره به وجود برخی ظرفیت ها و عدم اطلاع از یک دیگر در گیلان،برگزاری اولین نمایشگاه نمایشگاه «فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید گیلان» در رشت که آذر ماه امسال برپا شد را در راستای معرفی ظرفیت ها اعلام کرد.

دلق پوش تکیل پازل اقتصادی گیلان و مرتب چیدن قطعات آن در کنار یک دیگر را ضروری دانست و گفت:هر چه قدر تنوع محصولات صادراتی استان بیشتر باشد تحریم آنها توسط دشمن دشوارتر خواهد شد و برای ما هم دور زدن تحریم ساده تر می شود.

وی جهت گیری اقتصادی و اجرائی جوامع مختلف جهانی را محدود به مرزهای جغرافیایی محدود ندانست و گام برداشتن به سوی جهانی شدن را مورد تاکید قرار داد ،گرچه دشمنان این را نخواهند.

رئیس سازمان صمت گیلان در پایان از تجلیل ۲۷ نفر از صادر کنندگان با حضور استاندار،معاون سازمان توسعه تجارت ایران،تعدادی از مقامات و اصحاب رسانه و هم چنین رونمائی از کتاب”آشنایی با مفاهیم کار آفرینی”با تالیف:”همایون کاوه”محمد رضا دهشیری و امین شاکری”مورد اشاره قرار داد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :