کاشف اسرار-استاندار گیلان با اشاره به عمر بالای ۳۰ سال حدود ۳۳ درصد شبکه های توزیع برق استان تاکید کرد: ارتقاء و ترمیم شبکه های انتقال و توزیع برق در حال اجرایی شدن است که نیازمند تزریق اعتبارات ملی است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ارسلان زارع صبح امروز طی سخنانی در مراسم افتتاح و کلنگ زنی ۱۲ پروژه ملی و زیربنایی برق منطقه‌ای گیلان با حضور وزیر نیرو در شهرستان صومعه‌سرا ، از استمرار ارزشمند پویش هر هفته الف – ب – ایران قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۳۱ طرح در  سفر وزیر نیرو به گیلان، نشان دهنده تلاش های نتیجه بخش و امیدوارکننده خادمان مردم در دولت تدبیر و امید در شرایط سخت تحریم‌هاست.

این مقام،خاطر نشان کرد: شاخص برخورداری شبکه‌های توزیع برق استان گیلان در ابتدای دولت تدبیر و امید ۱۵ / ۹۸ درصد بود که اکنون به ۲ / ۹۹ درصد رسیده است.

زارع به ارتقاء شاخص آب آشامیدنی روستایی از ۶۴ به ۷۶ درصد از ابتدای دولت یازدهم تاکنون در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: در این مدت شاخص‌های آب آشامیدنی بهداشتی از ۷۵ / ۹۹ درصد به ۹۴ / ۹۹ و فاضلاب شهری از ۴ / ۶۵ درصد به ۷۷ / ۷۰ ارتقاء پیدا کرده است.

به گفته وی،به منظور تامین منابع پایدار آب برای بخش های کشاورزی، شبکه‌های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی سفیدرود با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد، شبکه آبیاری شفارود با حدود ۴۰ درصد و شبکه پلرود با ۳۵ درصد در دست اجراست که برای تکمیل این پروژه ها نیازمند اعتبارات ملی است.

نماینده عالی دولت در گیلان،متذکر شد: در راستای تامین منابع آب آشامیدنی بهداشتی پایدار، طرح آبرسانی به شهرهای لاهیجان، لنگرود، آستانه اشرفیه و سیاهکل با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد در دست اجراست.

زارع افزود: عملیات اجرایی طرح آبرسانی به شهرهای رودسر، چابکسر، واجارگاه، رحیم آباد و املش با پیشرفت فیزیکی ۸۴ درصد ،با قوت ادامه دارد.

وی یاد آور شد:تکمیل پروژه های زیربنایی آب و فاضلاب و تصفیه خانه های مسکن مهر رشت نیز با جدیت در دست اجراست .

به گفته استاندار،برای تکمیل این پروژه ها و به بهره‌برداری رسیدن آنها، نیازمند تخصیص اعتبارات ملی می باشد که بخشی در دیدار دو هفته گذشته با وزیر نیرو دستور آن داده شده و بخشی نیز در بودجه ۹۹ لحاظ گردیده است.

زارع،تصریح کرد: برای تامین منابع پایدار آب برای بخش صنعت، تعیین و تکلیف فاضلاب بهداشتی شهرهای استان به ویژه رشت، بندرانزلی، صومعه‌سرا و ساماندهی رودخانه‌ها و تالاب های استان، اقداماتی در حال انجام است که نیاز به حمایت بیشتر منابع متمرکز ملی و سازمان برنامه و بودجه است.

وی ابراز کرد: پروژه های سدهای پلرود با ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی، شفارود با ۴۰ درصد، دیورش با ۲۰ درصد و در ادامه سد لاسک با نظر وزیر نیرو کارهای اولیه به نقطه خوبی رسیده است.

به گفته این مقام، هرکدام با اولویت های مصرف خاص ساخته می‌شود و نقش پدافند غیرعامل برای مناطق خود و توانایی تامین آب آشامیدنی ساکنان پیرامونی را دارند.

زارع به موقعیت و شرایط جغرافیایی و اقلیمی گیلان و نیاز به احداث سدهای کوچک و متوسط در مناطق مختلف علاوه بر ۱۱ سد لاستیکی مصوب دولت اشاره و خاطرنشان کرد: در این خصوص بررسی های اولیه صورت گرفته و امیدوارم به طور کامل مطالعه و سپس در دستور کار قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: برای تامین آب زراعی علی الخصوص برای اراضی شالیزاری استان، علاوه بر سدهای لاستیکی، بهره‌برداری از آب بندان ها نیز در دستور کار مدیران است.

استاندار گیلان با اشاره به عمر بالای ۳۰ سال حدود ۳۳ درصد شبکه های توزیع برق استان تاکید کرد: ارتقاء و ترمیم شبکه های انتقال و توزیع برق در حال اجرایی شدن است که نیازمند تزریق اعتبارات ملی است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :