کاشف اسرار-استاندار گیلان با تاکید بر این که این استان آمادگی حضور به عنوان استان معین روابط در روسیه را دارد،ابراز کرد:گیلان با احداث سرای تجاری ایرانیان در روسیه، پیشتاز انجام مراودات تجاری با استان های جنوبی این کشور است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ارسلان زارع در نشست مشترک شورای هماهنگی و توسعه صادرات به محوریت اوراسیا با حضور وزیر نیرو به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه ،به تبیین وضعیت مراودات تجاری گیلان با روسیه پرداخت.

وی اظهار کرد: باتوجه به انجام ۷۰ درصد صادرات ایران به روسیه توسط این استان، آمادگی وجود دارد به عنوان استان معین روابط در روسیه ( ازجمله داغستان و آستراخان) برای شناسایی و انعکاس مشکلات فعالیت کنیم.

این مقام متذکر شد: در شرایط امروز کشور و تحریم‌های ظالمانه استکبار، تلاش می کنیم با همراهی و اراده راسخ خدمت به مردم، با سربلندی از چالش ها و شرایط دشوار عبور کرده و به مردم امید بخشی کنیم.

زارع با اشاره به مسئولیتی که رئیس جمهوری برای انسجام بخشی و هماهنگی پیشبرد امور اتحادیه اقتصادی اوراسیا به وزیر نیرو سپرده‌، خاطر نشان کرد: بسیار امیدوارم که به سبب حضور “رضا اردکانیان” در استان، بتوانیم زمینه ساز خدمات بیشتر به مردم باشیم.

وی ابراز کرد: گیلان با دارا بودن مرز‌های دریایی، زمینی و سه بندر مهم انزلی، کاسپین و آستارا و با حجم مبادلات حدود ۲۰ میلیون تن در سال (طبق ظرفیت اسمی) ، نقش مهمی در توسعه صادرات و واردات کالاهای اساسی کشور داشته و دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان این که این استان دوازدهمین گمرک صادراتی کشور و سومین گمرک وارداتی کشور محسوب می شود،وی به وجود منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه‌آزاد شمال کشور و رتبه نخست صادراتی آن بین مناطق آزاد اشاره کرد .

زارع با اشاره به این که  ۵۰۰ میلیون دلار صادرات در سال جاری هدف گذاری شده است،خاطر نشان کرد: تاکنون ۶۵ درصد آن به میزان ۴۰۸ میلیون دلار محقق شده است.

وی با یادآوری جلسات منظم شورای هماهنگی و توسعه صادرات گیلان برای پیشبرد بهتر امور مرتبط گفت: امروز هشتمین جلسه شورای گفت وگو و پنجمین کارگروه توسعه صادارات با حضور وزیر نیرو  در حال برگزاری است ضمن آنکه ذیل آن ، میزهای کالایی نیز تشکیل شده است.

این مقام با ابراز خرسندی از این که گیلان با احداث سرای تجاری ایرانیان در روسیه، پیشتاز انجام مراودات تجاری به ویژه با استان های جنوبی این کشور است،افزود:در موضوع اوراسیا نیز گیلان پیشتاز انجام امور مقدماتی اجرایی شدن تفاهم نامه آن به شمار می رود.

زارع با اشاره به تشکیل میز اوراسیا در گیلان، صدور احکام اعضاء و تدارک مکانی مستقل با دبیری گمرک گفت: کارگروه فنی اوراسیا در استان برای نخستین بار تشکیل شده و نسبت به انجام به روز رسانی ارزش کالاها، تهیه فرم مربوطه توسط اتاق بازرگانی استان، شناسایی کالاهای اولویت دار و … اقدام کرده است.

به گفته وی،دوره آموزشی مخصوص اوراسیا توسط سازمان صمت گیلان برای کارکنان و بازرگانان برگزار شده است.

این دانش آموخته اقتصاد در مقطع دکترا،تاکید کرد: گیلان آمادگی عضویت در کارگروه تجارت کالا موضوع ماده ۲-۹ موافقتنامه و کمیته های ذیل آن را دارد.

زارع ،تاکید کرد: باتوجه به انجام ۷۰ درصد صادرات ایران به روسیه توسط استان، گیلان آمادگی حضور بعنوان استان معین روابط در روسیه ( ازجمله داغستان و آستراخان) و شناسایی و انعکاس مشکلات را داراست.

وی به طرح شبکه مویرگی توزیع کالای ایرانی در روسیه نیز اشاره و اضافه کرد: اتاق بازرگانی گیلان آمادگی تهیه و ارائه طرح شبکه مویرگی در کمیسیون مشترک دو کشور را دارد.  

استاندار گیلان،تصریح کرد: اتصال ایستگاه ریلی رشت به بندرانزلی و کاسپین تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد،ضمن این که این پروژه فراملی می تواند شبکه حمل و نقل چند وجهی ریلی- دریایی- زمینی را بسیار توسعه و گسترش دهد.

زارع،یاد آور شد: بندر سالیانکا در آستاراخان روسیه با سهام کشتیرانی دریای خزر آمادگی ارائه خدمات بندری را به ایران است.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی آمادگی خود را به عنوان هاب اوراسیا اعلام کرده است ، متذکر شد: تا به امروز سه پست اسکله، انبارهای روباز و سرپوشیده، انبار غلات و روغن، مخازن سوخت، آزمایشگاه مجهز، گمرک الکترونیکی، آبخور کافی، شهرک های صنعتی و… در منطقه آزاد وجود دارد.

این مقام به قوانین و مقررات خاص مناطق آزاد همچون امکان ثبت شرکت های خارجی و تخفیف عوارض اشاره کرد و خواستار برپایی نمایشگاه مشترک ایران و اوراسیا با توانمندی‌های تولیدات شش کشور در منطقه آزاد  انزلی شد.

زارع در پایان پیشنهاد داد سامانه ای به منظور دسترسی تجار و بازرگانان ایجاد بشود تا در صورت وجود مشکل حین انجام امور، امکان ارتباط داشته باشند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :