کاشف اسرار-استاندار فعلی گیلان در نیمه دوم امسال بارها بر ضرورت احداث پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان در شهرستان آستارا تاکید کرده است.

به گزارش کاشف اسرار،ارسلان زارع”هم چنین در ۱۷ آذر ماه امسال، دستور داده است:” کمیته متشکل از معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان صنعت، معدن و تجارت، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی تشکیل و اولویت‌ها را شناسایی و همکاری‌های لازم برای تأمین زمین در این زمینه را هرچه سریع‌تر انجام دهند

وی در حالی بارها بر احداث پایانه صادراتی محصولات کشاورزی گیلان تاکید کرده،رئیس سازمان صمت استان هم از قضا،آستارایی می باشد بارها بر احداث پروژه در این شهرستان تاکید داشته است و دلیل تاکیدات مکرر “فرهاد دلق پوش جهت احداث پایانه در زادگاه خودش باید روشن گری هر چه سریعتر باشد.

ناگفته نماند،وضعیت احداث پایانه صادراتی محصولات کشاورزی گیلان در کیشستان شهرستان صومعه سرا حال و روز خوبی ندارد،تابلوی نصب شده مبنی بر معرفی عنوان پروژه از جا کنده شده،نگهبانی وجود ندارد،ساختمان اداری محل تجمع معتادین و شیره کش خانه شده به طوری که سرنگ های تزریق به حد زیاد مشهود است.

لازم به ذکر می باشد مدیر مسئول پایگاه خبری کاشف اسرار در ۲۶ آذر ماه امسال به عنوان شهروند ایرانی به وسیله سامانه :”انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات”از سازمان جهاد کشاورزی گیلان درخواست ارائه اسناد و مدارک پرونده برابر قانون از سال ۹۵ تا زمان ارائه مستندات را ثبت نمود ولی دستگاه اجرائی مذکور از اجابت درخواست امتناع کرد تا مشخص بشود پروژه نیمه کاره از کارفرما خلع شده است یا خیر؟

یکی از مهم ترین مصوبات سفرهای محمود احمدی نژاد در سمت رئیس جمهوری  به گیلان در اسفند ۸۵ برای ساخت پایانه صادراتی گل و گیاه در این استان بود.

این سفر که در اسفندماه ۸۵صورت پذیرفت ،هیات وزیران ،۲۲۲مصوبه را برای عمران وآبادانی گیلان به تصویب رساندند، که یکی از مهم‌ترین آنها ،اختصاص مبلغ ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال، جهت احداث و تکمیل پروژه پایانه صادراتی محصولات کشاورزی، گل وگیاه بعد از تشکیل شرکت ،توسط بخش غیر دولتی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران بود.

طبق طرح ارایه شده توسط مجری (شرکت خزر ماهوت به مدیرعاملی حسن صفائی مقدم)به سازمان وقت بازرگانی گیلان ،هدف از احداث پایانه صادراتی گل وگیاه و محصولات کشاورزی در این استان به شرح زیر بود: *ایجاد فضای مناسب جهت تحقیق ،پژوهش و بازاریابی توسط واحد بازاریابی و بازار شناسی و ارتباط با بازارهای هدف توسط سایت های تخصصی که در پایانه جانمایی می شود. * دسترسی تولید کنندگان داخلی به مجتمع پایانه جهت قیمت گذاری و فروش محصولات کشاورزی خود. *تسهیلات لازم برای خریداران و فروشندگان گل وگیاه و محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور. *واردات و صادرات انواع گونه های گیاهی،ویتامین ها ، سم های تخصصی ،تجهیزات و ادوات کشاورزی و… *برگزاری نمایشگاه های تخصصی فصلی که در سالن های نمایشگاهی پایانه برگزار می گردد. *حضور در نمایشگاه های تخصصی خارج از کشور جهت بهبود اطلاعات و روابط فی مابین پایانه با بازارهای خارجی. *ایجاد خطوط حمل ونقل زمینی ، هوایی و دریایی جهت صادرات کالاهای پایانه با امن ترین و کم هزینه ترین راه های ممکن. *تربیت متخصصین امر کشاورزی ، بازار شناسی و بازاریابی در چهارجوب نیاز پایانه. *گزارش در قالب بروشور،کتاب و سی دی به صورت سالانه از عملکرد پایانه جهت مطالعه و بهبود عملیات صادرات و با واردات پایانه .DSC_0735 بخش های پایانه صادراتی طبق طرح ارایه شده، برای احداث پایانه صادراتی گل وگیاه و محصولات کشاورزی در گیلان، این پروژه شامل:پارکینگ،سالن مزایده ،انبار خاک و کود،ساختمان‌های اداری ،سکوهای تخلیه سالن بسته بندی محصولات و سالن قرنطینه …… بود.

برنامه‌های اجرایی پایانه طبق طرح ارایه شده مجریان ساخت پایانه ،برنامه زمان‌بندی شده برای احداث آن به شرح ذیل بوده است:

*تهیه زمین و اخذ مجوز ،عقد قرار دادهای لازم، عملیات های خاکی و زیرسازی و اجرای ابنیه در سال ۸۸٫

*اجرای تاسیسات ،تاسیسات برقی ،تهیه تجهیزات پایانه ،خرید و نصب ماشین آلات در سه ماهه اول ،دوم وسوم سال ۸۹

*استارت در سه ماهه چهارم ۸۹ *** محل احداث پایانه : محل ساخت این پایانه شهرستان صومعه سرا، روستای کیشستان، کمی بالاتر از ناحیه صنعتی کیشستان در سمت چپ قرار دارد.

مجوز پایانه: مجوز پایانه صادراتی گل وگیاه و محصولات کشاورزی گیلان به استناد نامه شماره ۹۰۱/۴۱۰/۸۸ مورخ ۲۷ دی ماه ۸۸ سازمان توسعه تجارت ایران و مصوبه جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان گیلان به شماره جلسه دو مورخ هشتم مرداد ماه ۸۸ و صورت جلسه کمیسیون طرح های غیر کشاورزی(ماده ۲۲)مورخه ۴ اسفند ماه ۸۸ به ریاست روح الله قهرمانی چابک (استاندار اسبق گیلان)،صادر شده است.

واگذاری زمین : طبق سند اجاره نامه ۳۴۴۰۸۹ مورخ ۲۷ تیر ماه ۸۹ دفترخانه شماره ۹ رشت،زمینی به مساحت ۳ هکتار به مدت ۶ سال در قریه کیشستان صومعه سرا از اراضی ملی به شماره ۱۵ سنگ اصلی ۸ بخش ۲۲ گیلان به حسن صفائی مقدم «مدیرعامل شرکت خزر ماهوت» برای ساخت پایانه صادراتی گل و گیاه گیلان واگذار شده ،که طبق تبصره ماده ۱۵ موجر حق فسخ اجاره نامه بدون نیاز اخذ امضای مستاجر در مراجعغ اداری ،ثبتی و دفاتر اسناد رسمی را دارد. مبلغ اجاره نامه: طبق صورت جلسه کمیسیون طرح های غیر کشاورزی(ماده ۲۲)مورخه ۴ اسفند ماه ۸۸ به ریاست روح الله قهرمانی چابک (استاندار اسبق گیلان)،زمین مذکور که قیمت منطقه ای آن ۱۰۷۵ ریال بوده با در نظر گرفتن بیست درصد قیمت منطقه ای ۲۱۵ ریال با اجاره سالیانه ۶۴۵۰۰۰۰ ریال یا ۶۴۵ هزار تومان به شرکت خزر ماهوت واگذار شده که اسناد آن موجود است.

کلنگ زنی پایانه صادراتی: طبق خبری که خبرگزاری مهر در دهم مردادماه سال ۱۳۸۹ منتشر کرد ، رییس وقت سازمان بازرگانی گیلان از افتتاح کامل پایانه گل و گیاه از مصوبات دور اول سفر هیات دولت به این استا‌ن ظرف یک سال آینده خبر داده بود.

سیاوش امینی در این گفت وگو خاطر نشان کرد:« پایانه صادراتی محصولات کشاورزی گل و گیاه استان گیلان در زمینی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع و با زیربنای مفید پنج هزار و ۴۰۰ متر مربع دارای سالن‌های پیش بینی شده و امکانات اساسی طی یکسال از سوی بخش خصوصی در محل روستای کیشستان شهرستان صومعه سرا ساخته می شود».

ادعای یکی از دست اندرکاران احداث پایانه در سال۹۰: معاون اجرایی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی و گل وگیاه گیلان در گفت وگویی با روزنامه (گیلان امروز) که در بهمن ماه ۹۰ درج شد، از راه اندازی این پایانه تا اواسط سال ۹۱ خبر داد.. مرتضی حبیبی افزوده است، روند احداث این پایانه با شرایط جوی مناسب ادامه خواهد یافت.

رئیس سازمان صنعت گیلان در آبان ۹۱: راه‌اندازی پایانه صادراتی گل و گیاه گیلان تا پایان امسال

بنا به خبری که دهم آبان ماه ۹۱ بر روی خروجی سایت خبرگزاری فارس قرار گرفت، رئیس سابق و معزول سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از راه‌اندازی پایانه صادراتی گل و گیاه تا پایان سال ۹۱ در استان خبر داد.

طبق بخشی از این خبر علی منتظری گل سفیدی در جمع خبرنگاران ، از راه‌اندازی پایانه صادراتی گل و گیاه تا پایان سال ۹۱ خبر داد و ابراز کرد: با توجه به حساسیت استان و لزوم وجود پایانه صادراتی گل و گیاه برای عرضه گل و گیاه که البته میزان تولید این محصول در گیلان کم است، زمینه عرضه‌ محصولات کشاورزی در استان بالاست و پایانه مذکور نقش مهمی در صادرات محصولات کشاورزی استان دارد.

وی افزود: در نشستی که با مجری پروژه پایانه برگزار شد، مقرر شده بخشی از مشکلات مالی سرمایه‌گذار برطرف شود تا طرح احداث پایانه که از مصوبات سفر دور دوم است تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت خزر ماهوت مجری پایانه: پیشرفت فیزیکی پایانه صادراتی گل وگیاه گیلان ۷۰ درصد و فاز اول مهر ماه افتتاح می شود

خبرگزاری ایرنا در بیستم مرداد ماه ۹۲ خبری به نقل از مدیر عامل پایانه صادراتی گل و گیاه گیلان درج کرد، که در آن از افتتاح رسمی فاز نخست این پایانه در مهرماه سال جاری خبرداد.

متن کامل این خبر به شرح ذیل است: «رشت – مدیرعامل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی و گل وگیاه استان گیلان از افتتاح رسمی فاز نخست این پایانه در مهرماه سال جاری خبرداد. .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حسن صفایی مقدم روز یکشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان اظهار کرد : فاز نخست این پایانه در فضایی به مساحت سه هزار متر مربع و با صرف هزینه ای بالغ بر ۱۵میلیارد ریال به بهره برداری می رسد .

وی با اشاره به اینکه این پروژه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال احداث است ، پیشرفت فیزیکی پروژه را حدود ۷۰ درصد عنوان کرد .

به گفته مدیرعامل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی و گل وگیاه استان گیلان ساختمان اداری ، بازارچه گل و مرکز دائمی نمایشگاه گل وگیاه از جمله تاسیسات فاز اول این پروژه است .

صفایی مقدم با اشاره به اهمیت راه اندازی این پایانه خاطر نشان ساخت : پایانه صادراتی علاوه برایجاد امکان هویت بخشی به محصولات کشاورزی استان امکان صادرات محصولات با کیفیت را با انجام بازاریابی حرفه ای و امور استانداردسازی ، گمرکی ، گواهی بهداشت و حمل و نقل فراهم می کند .

وی با بیان اینکه تولید محصولات کشاورزی گیلان مشکلی ندارد تصریح کرد : کشاورزان گیلانی با زحمت فراوان و کمترین امکانات بهترین محصولات را تولید می کنند اما در فروش و عرضه محصولات با مشکل مواجه می شوند .

مدیرعامل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی و گل و گیاه گیلان با بیان اینکه پایانه صادراتی امکان معرفی و صادرات اصولی تولیدات کشاورزی استان را فراهم می کند ، ادامه داد : این پایانه با استفاده از ظرفیت شرکتهای فعال در زمینه بسته بندی و سردخانه های استان علاوه بر ایجاد اشتغال زمینه صادرات مناسب محصولات کشاورزی را فراهم می کند .

صفایی مقدم ساخت این پایانه را تحولی عظیم در وضعیت کشاورزی استان دانست و گفت : صادرات محصولات برنج ، چای ، زیتون ، محصولات باغی و ییلاقی و بادام زمینی پنج کارگروه برنامه ریزی شده در این پایانه برای ایجاد تحول در محصولات مهم استان است .

وی با اشاره به ظرفیت های بالای گیلان برای صادرات محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد : وجود دو مرز فعال در استان یعنی منطقه آزاد انزلی ، آستارا و وجود بازارهای مصرف ارزشمند کالاهای کشاورزی در قفقاز و روسیه ،گیلان را در شرایط کم نظیر صادراتی قرار داده است.

دیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ۱۸ تیر ۹۲:

مجری پایانه صادراتی گل و گیاه گیلان فقط به میزان ۲۰ درصد طرح را اجرا نمودند.

طبق نامه ۳۰۲۳۷/۲۲۰ مورخ هجدهم تیر ماه ۹۲ مدیر امور اراضی گیلان به معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ،ساخت این پایانه فقط ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد در این نامه مورد الاشاره از سوی علی اکبر برجسته خطاب به ایرج بنیادی آمده است: »با احترام و عطف به نامه شماره ۲۴۹۲۳/۱۰۴-۳۰/۳۰/۳/۹۲ در خصوص شرکت پایانه صادراتی محصولات کشاورزی گل و گیاه خزر ماهوت که بر اساس قرار داد اجاره به شماره ۳۴۴۰۸۹-۲۷/۴/۸۹ دارای مساحت ۳۰ هزار متر مربع از عرصه های دولتی واقع در روستای کیشستان شهرستان صومعه سرا می باشد،به استحضار می رساند برابر پیش بینی طرح ارائه شده مجری و مندرجات جدول زمان بندی طرح،مقرر بوده طرح فوق حداکثر تا پایان سال ۸۹ به طور کامل اجرا و به بهره برداری کامل برسد،ولی برابر گزارش عوامل نظارتی شهرستان صومعه سرا به شماره ۳۲۳۶۷/۱۲/۲۱-۱۹/۴/۹۱ در تاریخ ذکر شده فقط به میزان ۲۰ درصد طرح را اجرا نمودند ،که علی رغم چندین مورد اخطار و اعطای فرصت اجرای طرح به مجری متاسفانه اقدام مثبتی نسبت به اجرای طرح ننمودند ،لذا برابر قانون به علت تعلل بیش از حد مجری موضوع واگذاری فوق جهت هر گونه تصمیم گیری طی نامه شماره ۶۳۸۰۴/۲۲۲-۳۰/۷/۹۱ به دبیر خانه هیئت نظارت ماده ۳۳ اصلاحی اعاده گردیده و در دست رسیدگی آن هیئت محترم می باشد.لذا مراتب جهت مزید استحضار تقدیم می گردد.».

رای هیات نظارت ماده ۳۳ اصلاحی بر فسخ قرارداد مستاجر

موضوع: رسیدگی به پرونده مستاجر شرکت خزر ماهوت موضوع: احداث پایانه گل و گیاه در کیشستان کلاسه:۳۱۷-تاریخ رسیدگی:۲۹/۹/۹۳

«گردشگار»حسب مصوبه ۱۳/۴/۸۹ مرجع واگذاری  مواد(۳۱)و(۳۲)آیین نامه اجرایی واگذاری ماده (۳۱)قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع قطعه زمینی از اراضی ملی واقع در روستای کیشستان صومعه سرا استان گیلان به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع تحت پلاک ثبتی ۱۵ فرعی از ۸ اصلی بخش ۲۲ ثبت شهرستان صومعه سرا استان گیلان با مهلت اجرای شش سال  طرح و قرارداد اجاره  شماره ۳۴۴۰۸۹ مورخ ۲۷/۴/۸۹ لغایت ۲۷/۴/۱۳۹۵ تنظیمی در دفترخانه اسناد رسمی شماره ۹ شهرستان رشت طی گزارش مورخ ۸۹/۱/۲۴ جهت اجرای گلخانه به مجری طرح شرکت خزر ماهوت  واگذار گردیده است،لذا:امور اراضی طی نامه شماره ۶۳۸۰۴/۲۲۰ مورخ ۳۰/۷/۹۰ به دلیل ۱- تعلل در اجرای طرح -۲-اتمام مدت قرارداد-۳-عدم پرداخت اجاره-۴- و غیر فعال  بودن طرح پرونده نامبرده را جهت طرح در هیات به دبیرخانه ارسال و لذا عوامل نظارتی بر اساس  گزارش مورخ ۲۰/۱/۹۳ پیشرفت فیزیکی طرح را غیر فعال اعلام نمودند که بر اساس گزارش ۲۵/۸/۱۳۹۳ دبیرهیئت نظارت ماده ۳۳ پرونه نامبرده در جلسه مطرح و به شرح ذیل اتخاذ تصمیم می گردد.

«رای هیات نظارت ماده ۳۳ اصلاحی»

اعضاء هیات نظارت با ملاحظه کلیه مدارک و مستندات  و مداقه و بررسی پرونده مطروحه مستندآ به مفاد ماده واحده قانونی اصلاح ماده ۳۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها،مراتع کشور و رعایت ضوابط  و مقررات  مربوطه به این قانون ،با عنایت به غیر فعال بودن طرح و اتمام مدت قرارداد و عدم پرداخت اجاره بهاء و عدم اجرای مفاد قرارداد توسط مجری ،اعضاء متفقآ رای به فسخ قرارداد مستاجر صادر نمودند.این رای از تاریخ ابلاغ ظرف مدت سه ماه قابل اعتراض در مراجع صالح قضایی بود.

لازم به ذکر است بخش هایی ازفصل اول ماده یکفصل اول ـ کلیات، تعاریف و اصطلاحات آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده (  سی و سه) اصلاحی قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و مراتع کشور تاکید دارد: عوامل نظارتی: گروهی از کارشناسان منتخب اعضای هیئت‌نظارت که به منظور بازدید و تهیه گزارش لازم از اراضی واگذارشده در چارچوب وظایف محول شده انتخاب وحکم آنان توسط رییس هیئت‌نظارت صادر می‌شود. ـ درصد عملیات انجام شده طرح: میزان پیشرفت فیزیکی انجام شده مطابق طرح مصوب در اراضی مورد واگذاری که درصد و مبنای محاسبه آن براساس زمان‌بندی طرح و تطبیق عملیات اجرایی و بازدید از طرح تعیین می‌گردد. طرح مصوب: طرح مدونی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تهیه و به ‌تصویب دستگاههای متولی رسیده باشد و در زمان واگذاری، مصوبه مراجع ذیربط (کارگروه شهرسازی و معماری استان یا کمیسیون ماده (۱۳) آیین‌نامه نحوه احداث بنا وتأسیسات در خارج از محدوده و حریم شهرها) را داشته باشد. تخلف: عدم رعایت قوانین و مقررات و شرایط مندرج در قرارداد واگذاری زمین خلاف بیّن: تعلل و تخلف آشکار و عذر ناموجه مجری طرح که بنا بر تشخیص هیئت‌نظارت قابل اغماض نبوده و موجبات تمدید و تعیین مهلت برای اجرا و یا فسخ قرارداد و یا استرداد زمین را فراهم می‌نماید. در ماده دو این قانون درباره نحوه نظارت تصریح شده است: ماده۲‌ـ به منظور نظارت بر اجرای طرحهای کشاورزی و دامپروری و سایر طرحهای غیرکشاورزی موضوع قانون و تشخیص تعلل یا تخلف و عذر موجه مجریان طرحها و تعیین درصد عملیات انجام شده طرحهای یادشده در هر استان هیئت‌نظارت با حکم وزیر جهادکشاورزی مرکب از رییس سازمان جهادکشاورزی، مدیر کل منابع طبیعی و یک نفر کارشناس در رشته مرتبط با طرح تشکیل می‌گردد. تبصره۱ـ کارشناس در رشته مرتبط با کلیه طرحهای غیرکشاورزی و همچنین کلیه طرحهایی که در محدوده و حریم شهرها واقع شده یا می‌شوند ظرف یک ماه از تاریخ درخواست وزارت جهادکشاورزی توسط وزارت مسکن و شهرسازی برای صدور حکم معرفی می‌گردد. تبصره۲ـ وزیر جهادکشاورزی می‌تواند با حفظ مسئولیت‌خود، صدور احکام کارشناسان مرتبط با طرح را به رییس سازمان جهادکشاورزی تفویض نماید. ماده۳ـ دبیرخانه هیئت‌نظارت در سازمان جهادکشاورزی مستقر و رییس سازمان جهادکشاورزی به عنوان رییس هیئت‌نظارت و مسئول حقوقی سازمان یادشده به عنوان دبیر هیئت‌نظارت می‌باشد. انجام کلیه امور مربوط به تشکیل جلسه، دعوت از اعضا، ابلاغ آرا و سایر موارد مرتبط به عهده دبیر هیئت‌نظارت خواهد بود. تبصره ـ دبیر هیئت‌نظارت موظف است کلیه گزارشهای رسیده را ثبت و در کوتاهترین زمان ممکن پس از بررسی و تکمیل به ترتیب نوبت در دستور کار هیئت‌نظارت قرار دهد. ماده۴ـ هیئت‌نظارت موظف است توسط عوامل نظارتی به صورت مستمر از طرح‌های واگذارشده بازدید و با بررسی سوابق و طرح مصوب و مفاد قرارداد، بر نحوه اجرای طرح براساس زمان‌بندی اجرایی و کیفیت اجرای طرح و پیشرفت کار نظارت لازم را معمول نماید. تبصره۱ـ گزارش پرونده‌های مربوط به واگذاری اراضی ملی و دولتی حسب مورد توسط مدیر امور اراضی یا مدیر کل منابع طبیعی هر استان به دبیرخانه هیئت ‌نظارت ارائه می‌گردد. تبصره۲ـ دسـتگاه اجرایی و واحد صادرکننده جواز تأسیس یا موافقت اصولی موظف است نظارت لازم بر اجرای طرح مصوب را تا مرحله به بهره‌برداری رسیدن طرح معمول و گزارش پیشرفت فیزیکی طرحها را در مدت اجرا، به دبیرخانه هیئت‌نظارت منعکس نماید. تبصره۳ـ دبیر هیئت‌نظارت موظف است براساس نظر هیئت‌نظارت نسبت به‌صدور اخطاریه (از طریق پست سفارشی) در دو نوبت به فاصله پانزده روز اقدام و در صورت عدم توجه مجری یا مجریان طرحها به اخطاریه‌های صادرشده مراتب را در دستور کار هیئت‌نظارت قرار دهد. تبصره۴ـ اختیارات هیئت ‌نظارت نافی نظارت عمومی سازمانهای جهادکشاورزی و ادارات کل منابع طبیعی نمی‌باشد و مراجع یادشده حسب مورد موظفند در چارچوب قراردادهای منعقد شده با مجریان طرحها نسبت به اعمال نظارت در قالب زمان‌بندی اجرای طرحها وظایف محول شده را پیگیری و اقدام نمایند. ماده۵ ـ هیئت‌نظارت ضمن بررسی گزارش دبیرخانه و در صورت لزوم بازدید از محل اجرای طرح، در موارد خلاف بیّن ظرف یک ماه رأی خود را طی صورت‌جلسه‌ای مبنی بر تمدید و تعیین مهلت، فسخ یا استرداد زمین اعلام می‌نماید. ماده۶ ـ دبیر هیئت‌نظارت موظف است پس از صدور رأی هیئت‌نظارت ظرف ده روز نسبت به ابلاغ کتبی رأی به مجری طرح به نشانی مندرج در قرارداد به نحو مقتضی اقدام نماید. آرای صادر شده هیئت‌نظارت ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در مراجع قضایی صالح می‌باشد، در صورت انقضای مدت و عدم اعتراض، رأی صادر شده قطعی و لازم‌الاجراست. تبصره ـ دعوت از طرف قرارداد و حضور وی در جلسات هیئت‌نظارت بلامانع است. ماده۷ـ با قطعیت رأی صادرشده هیئت ‌نظارت به دلیل انقضای مدت اعتراض و یا صدور رأی قطعی از مرجع قضایی حسب‌مورد با توجه به مفاد رأی به‌شرح ذیل اقدام می‌گردد: الف ـ در صورتی که رأی صادر شده توسط هیئت‌نظارت، ناظر به فسخ و یا استرداد زمین باشد، مراتب توسط دبیر هیئت‌نظارت به دفترخانه اسناد رسمی مربوط جهت اجرا ابلاغ و از طریق دایره اجرای ثبت محل وقوع ملک نسبت به خلع ید متصرف اقدام خواهد شد. ب ـ چنانچه رأی صادر شده توسط هیئت ‌نظارت، ناظر بر تمدید قرارداد اجاره و تعیین مهلت برای اجرای طرح باشد، مراتب حسب مورد توسط دبیر هیئت‌نظارت برای اجرا به مدیریت امور اراضی یا اداره کل منابع طبیعی و طرف قرارداد ابلاغ می‌گردد. ج ـ احکام صادرشده از سوی مراجع قضایی موضوع قانون پس از قطعیت به ‌هیئت ‌نظارت جهت اجرا ابلاغ می‌گردد. تبصره ـ در هر صورت چنانچه آرای قطعی صادرشده توسط هیئت‌نظارت و یا مرجع قضایی صالح ناظر به فسخ واگذاری و استرداد زمین باشد، مراتب از سوی دبیر هیئت‌نظارت به ادارات ثبت اسناد و املاک محل و یا دفاتر اسناد رسمی تنظیم‌کننده سند ابلاغ و دستگاههای مذکور مکلفند ظرف یک ماه پس از اعلام مراتب، نسبت به اصلاح اسناد صادرشده و در صورت انتقال زمین نسبت به صدور دفترچه مالکیت به نام دولت با نمایندگی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و در صورت وقوع زمین در محدوده و حریم شهر و شهرک با نمایندگی وزارت مسکن و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام نمایند. ماده۸ ـ متن قرارداد اجاره موضوع تبصره یک قانون به شرح نمونه پیوست که تأییدشده به مهر پیوست تصویب‌نامه هیئت‌وزیران می‌باشد و از تاریخ تصویب قانون تمام قراردادهای موضوع قانون، بین وزارت جهادکشاورزی و دریافت‌کنندگان اراضی برابر آن منعقد خواهد شد. تمدید قراردادهای واگذاری قبلی نیز پس از پایان مدت، تابع مفاد قرارداد نمونه پیوست می‌باشد. تبصره ـ در مواردی که هـیئت ‌نظارت در چارچوب مفاد قانون رأی به تمدید قرارداد صادر نمـاید، مرجع واگذاری نسبت به تمدید آن برابر نمونه قرارداد پیوست اقدام می‌نماید. ماده۹ـ پس از ابلاغ رأی هیئت‌نظارت مبنی بر فسخ و یا استرداد زمین، سازمان جهادکشاورزی ظرف ده روز اقدام به تأمین دلیل از طریق دادگاه محل خواهد نمود وچنانچه مستأجر یا مجری طرح وجهی را بابت خرید اراضی به حساب دولت واریز و یا هزینه‌هایی در عرصه مورد اجاره، اعیانی، ابنیه و مستحدثاتی در راستای اجرای طرح ایجاد کرده باشد، نسبت به تقویم و ارزیابی با هزینه ایشان به شرح ذیل اقدام خواهد شد: الف ـ تقویم اعیانی، ابنیه و مستحدثات براساس قیمت کارشناسی روز بدون لحاظ ارزش افزوده ناشی از افزایش قیمت زمین توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام گرفته و پس از کسر حقوق قانونی دولت و مطالبات بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری تسهیلات‌دهنده، از محل ردیفی که در بودجه سالانه قابل پیش‌بینی است، پرداخت می‌گردد. ب ـ در صورت اعتراض به نظریه کارشناسی وفق قانون آیین‌دادرسی مدنی عمل خواهد شد. تبصره۱ـ پس از ابلاغ رأی هیئت‌نظارت به نشانی مندرج در قرارداد و عدم مراجعه مستأجر در مهلت مقرر، سازمان جهادکشاورزی موظف است به شرح موارد فوق نسبت به‌تأمین دلیل و تقویم اعیانی، ابنیه و مستحدثات اقدام و مبلغ مورد تقویم را به حساب سپرده سازمان یادشده واریز نماید. در صورت عدم دسترسی به مستأجر اولیه به منظور اطلاع وی برای دریافت بهای تودیع شده اعیانی، سازمان جهادکشاورزی با هزینه وی از محل وجوه یادشده نسبت به‌درج آگهی برای دو نوبت به فاصله پانزده روز در یکی از جراید کثیرالانتشار سراسری یا محلی اقدام خواهد نمود. تبصره۲ـ با فسخ و استرداد مورد واگذاری تا زمان واگذاری مجدد به مجری بعدی (مطابق قوانین و مقررات)، سازمان جهادکشاورزی استان به منظور حفاظت و نگهداری آن، قرارداد امانی یا پیمانی حفاظت و نگهداری منعقد می‌نماید. ماده۱۰ـ چـنانچه محـکوم‌علیه ادله خـود را دائر بر عـدم ابلاغ صحیـح رأی تقـدیم هیئت‌نظارت نماید، موضوع توسط هیئت‌نظارت بررسی و در صورت پذیرش ادعا، رأی به‌ وی ابلاغ و آثار قانونی ابلاغ از این تاریخ جاری می‌گردد ماده۱۱ـ نمایندگی دولت و اعمال کلیه وظایف و اختیارات مندرج در قانون و این آئین‌نامه نسبت به واگذاریهای انجام شده که در زمان واگذاری در خارج از حریم ومحدوده شهرها و شهرک‌ها واقع و سپس در داخل محدوده و حریم‌های مذکور واقع شده یا می‌شود، به عهده وزارت مسکن و شهرسازی بوده و وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و مسکن و شهرسازی مکلفند نحوه تعیین تکلیف این‌گونه واگذاریها را اعم از مواردی که طرح مصوب اجرا و به بهره‌برداری رسیده و یا به دلیل اعمال مقررات این آیین‌نامه منجر به‌فسخ و استرداد زمین می‌گردد، طی شیوه‌نامه‌ای تهیه و ابلاغ می‌نمایند.

این عکس از پایانه برای سال ۹۲ است

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :