کاشف اسرار-مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اعلام به اتمام رسیدن ۴ سد لاستیکی در استان به در دست ساخت بودن ۷ سد دیگر اشاره کرد و درباره سد لاسک،گفت : سد لاسک بر اساس فاینانس داخلی ماده ۵۶  سرمایه گذار  و پیمانکار دارد و  مجوز زیست محیطی این سد در اول آذر ماه ۱۳۹۷ اخذ و تضمین نامه دولت نیر از طریق سازمان برنامه و بودجه در  تاریخ ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ ابلاغ گردیده است و انشاالله عملیاتی اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد

به گزارش کاشف اسرار، وحید خرّمی در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی باران به تبیین وضعیت آب کشاورزی گیلان و سد سفیدرود با توجه به بارندگی های اخیر پرداخت.

وی اظهار کرد: حجم آبی که در سد سفیدرود ذخیره شده ۶۷۷ میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته افزایش ۶۵ درصدی به جهت شرایط مناسب آب و هوایی در سال ۹۸ نشان می دهد .

این مسئول با بیان اینکه ذخیره سازی آب آغاز شده است،تاکید کرد: نگرانی بابت ذخیره ی آب در سد سفیدرود وجود ندارد .

خرمی با یادآوری مدیریت سیلاب در فروردین سال جاری،خاطر نشان کرد: سال گذشته در اسفند ماه با یک تصمیم مدیریتی درست ذخیره سازی مخزن سد را بر روی ۸۰ درصد نگه داشتیم .

وی ادامه داد:۲۰ درصد مابقی را برای مدیریت سیلاب که در فروردین ماه رخ داد خالی در نظر گرفتیم و امسال نیز ۶۵ درصد آبگیری شده و همین روند را تا ۸۰ درصد ادامه خواهیم داد .

به گفته این مسئول،: به طور  پیوسته  و منظم، سدها و میزان بارش ها و برف هایی که در بالادست وجود دارد پایش می شود و در حال حاضر مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

خرّمی در خصوص مقابله با سیلاب های احتمالی ،متذکر شد: سیلاب هایی که در فروردین ماه صورت گرفت  غالباً در حوزه ی آبریز سد سفیدرود بود که ما آوردهای سیلابی را در سد تجربه کردیم.

وی متذکر شد: در روزهای نخست سال ۹۸ و ایام ۱۲ و ۱۳ فروردین رخ داد و چون سد سفیدرود پر نشده بود و با رهاسازی که در اسفند ماه ۹۷ انجام شد با تصمیماتی که در استان اخذ شد ،سیلاب مدیریت و این سیلاب در پایین دست حس نشد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان ابراز کرد: جای خرسندی است که از پایاب سد سفیدرود تا دریا  قابلیت عبور آب با دبی ۱۰۰۰ متر مکعب عبور کند که این عدد بسیار مناسبی است که بتوانیم مخزن را مدیریت و هر سیلابی که وجود داشته باشد در سد مهار کنیم.

خرمی در زمینه بهره گیری از منابع آبی استان و جلوگیری از هدر رفت آب، یاد آور شد: بر اساس مدول که نیاز محصول برنج در استان از طریق سازمان جهاد کشاورزی و سایر نهادهای ذیربط انجام می شود.

وی اضافه کرد: بیش از دو میلیارد و۲۰۰ میلیون متر مکعب نیاز آبی است که در حوضه سد سفیدرود باید مصرف کنیم که حداقل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب را باید از سد سفیدرود تامین کنیم.

این مسئول،تصریح کرد:این عدد در سالهای مختلف به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب و کمتر نیز کاهش یافته است اما این نقصان از سوی جهاد کشاورزی در اراضی حس نشده است .

خرمی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای گیلان از سال ۹۲ با تشکیل کارگروهی تلاش نموده تا نقصان منابع آبی را مدیریت نماید، گفت: کارگروهی متشکل از کارشناسان نهادها و سازمانهایی نظیر آب منطقه ای گیلان، جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات برنج ،هواشناسی، حفظ حقوق بیت المال و غیره از سالهای پیش تشکیل شده و به طور مستمر جلساتی برگزار می شود.

وی ادامه داد: تمامی روش های ممکن برای آبیاری و کاهش مصرف را در مباحث این کارگروه در طی سالیان گذشته تمرین شده و در سال ۹۶ کمبود آب در مخزن سد سفیدرود داشتیم و نگرانی ها برای فصل کشاورزی وجود داشت اما با برنامه ریزی دقیق در محدوده ی آبخور سد سفیدرود مشکل خاصی نداشتیم.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان،معتقد است: اگر چنانچه شرایط مطلوب باشد طبیعتا فشار کمتری به کشاورزان وارد می شود و نوبت بندی کمتری اعمال خواهد شد .

خرمی در خصوص لایروبی انهار و سر دهنه سازی ،اظهار کرد: بخش عمده ی لایروبی انهار و سر دهنه سازی در حیطه ی وظایف آب منطقه ای گیلان است که همه ساله انجام می شود و تا ۱۰۰۰ کیلومتر لایروبی در سطح استان نیز انجام شده است .

وی خاطر نشان کرد:غالباً این لایروبی ها در فصل اسفند و فروردین با توجه به نزدیک شدن به فصل زراعی صورت می گیرد و امسال نیز این امر با توجه به نیاز و ضرورت مناطق به لایروبی انجام خواهد شد .

این مسئول با اشاره به احداث ۱۱ سد لاستیکی در استان گیلان و تامین منابع آبی از طریق این سدها اظهار کرد: سدهای لاستیکی در استان سازه های جدیدی هستند که سازگاری لازم  را با طبیعت استان دارد که نه موجب خسارت به محیط زیست  می شوند و نه ناهمگونی با طبیعت دارند و محیط زیبایی متناسب با استان گیلان ایجاد می کنند .

خرمی ، افزود: وظیفه ی اصلی سدهای لاستیکی نگهداشت آب برای تزریق به سفره های آب زیر زمینی، جلوگیری از پیشروی آب شور دریا در محل احداث  و راحتی برای پمپاژ آب توسط کشاورزان است و فعالیت های گردشگری نیز در آینده به این سدها اضافه می شوند .

وی با بیان اینکه ساخت  11 سد لاستیکی از سالهای گذشته در دستور کار قرار گرفت، متذکر شد: از سال های ۹۴ و ۹۵ ساخت این سدها به جد آغاز شد و تا کنون ۴ سد لاستیکی به اتمام رسیده است.

این مسئول،خاطر نشان کرد: آخرین سد، سد گالشکلام لنگرود که با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید و جزء سدهای لاستیکی است که از پیش روی آب شور دریا جلوگیری می کند .

به گفته خرمی، یکی از مشکلات کشاورزان آن منطقه همین پیشروی آب شور بود که با ایجاد یک دریاچه به طول ۴ کیلومتر و اختلاف ارتفاع ۲٫۵ متر موجب می شود که چاههای اطراف پر از آب شیرین خواهند شد و فواید زیادی از احداث این سد لاستیکی حاصل شده است.

وی با بیان این که سایر سدهای در دست احداث گیلان از پیشرفت های فیزیکی ۳۵  تا ۷۰ درصد برخور دارد هستند ،متذکر شد: به جز دو سد از این سدها که مشکلاتی در بحث تملک و ساختار آنها در آغاز کار داشتیم بقیه سدها در دست انجام هستند و با تزریق اعتبارات کارگاههای این پروژه ها فعال شده اند که در سالهای آتی به بهره برداری خواهند رسید.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در خصوص ساخت دو سد شفارود و پلرود،اذعان کرد: ساخت سد در استان شرایطی خاصی به جهت پراکندگی بافت جمعیتی و پوشش جنگلی دارد .

خرمی،تصریح کرد:احداث جاده ی جایگزین، جا به جایی اهالی، تملک زمین و اخذ مجوز زیست محیطی هر کدام پروسه ای هستند که به تنهایی یک پروژه ی سنگین و زمان بر است .

به گفته وی،در خصوص سد شفارود مجوزهای لازم اخذ شده و مقدمات کار بدنه، تزریقات و تحکیم های سد انجام شده و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

این مسئول با بیان این که سد پلرود نیز ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ،افزود: سال جاری در حدود ۲۰ متر از ارتفاع این سد خاکریزی شده و نمود خارجی کار مشخص است و در انتظار تزریق منابع مالی هستیم تا تأخیر احداث سد را جبران کنیم و این سازه برای استان گیلان بسیار مفید خواهد بود .

وی افزود: سد پلرود آب شرب منطقه و اراضی کشاورزی را تأمین خواهد کرد و پتانسیل خوبی برای کنترل سیلاب ها دارد و ان شالله آب گیری آن در نیمه ی نخست سال ۱۴۰۰ انجام خواهد شد .

مدیرعامل آب منطقه ای استان در خصوص احداث سد دیورش گفت: سد دیورش ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم که با فراهم شدن مقدمات احداث آن و تسریع در روند احداث در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

خرمی در خصوص روند احداث سد لاسک عنوان کرد: سد لاسک کمک خواهد کرد که رسوبات وارد تالاب نشوند.

وی خاطر نشان کرد:سد لاسک بر اساس فاینانس داخلی ماده ۵۶  سرمایه گذار  و پیمانکار دارد و  مجوز زیست محیطی این سد در اول آذر ماه ۱۳۹۷ اخذ و تضمین نامه دولت نیر از طریق سازمان برنامه و بودجه در  تاریخ ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ ابلاغ گردیده است و ان شاالله عملیاتی اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد .

این مسئول،متذکر شد: برای اخذ مجوز زیست محیطی ؛ هزینه ی ساخت ،حجم بتن ریزی و خاکبرداری سد ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش داده شد، در حالیکه ظرفیت سد کاهشی بود تا بتوانیم حدود ۵۵ هکتار از اراضی ارزشمند جنگلی را از محدوده سد خارج کنیم.

خرمی ،تاکید کرد: تمامی الزامات زیست محیطی رعایت شده است و مجوز زیست محیطی آن صادر شده و در حال هماهنگی با دستگاههای اجرایی استان برای انجام پروژه هستیم و برنامه زمانی برای احداث سد لاسک حدود ۴ سال می باشد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :