کاشف اسرار -سرپرست بهزیستی گیلان ، تصریح کرد : متاسفانه بسیاری از دستگاه ها در اعمال ماده 16 برای ساماندهی معتادین متجاهر همکاری ندارند و بار سنگین سامان دهی بر دوش اداره کل بهزیستی استان است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از رشت ؛ سید مهدی خدمت بین دانا ” به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری با خبرنگاران درباره برنامه های بهزیستی استان اظهار کرد: این دستگاه اجرایی با در بخش های پیشگیری و درمان جهت ارائه خدمات به جامعه هدف فعالیت می کند.

وی با بیان این که بهزیستی در بخش پیشگیری از اعتیاد با تعامل و هماهنگی با ۱۹ دستگاه به ارائه خدمات می پردازد به فرموده رهبر انقلاب مبنی بر این که : ” پیشگیری ، بهتر از درمان است ” ، اشاره کرد.

این مسئول با بیان این که در حوزه پیشگیری افراد سالم و کمتر در معرض آسیب شامل : ” دانش آموزان ، دانشجویان و کارخانجات ” جامعه هدف بهزیستی هستند، خاطرنشان کرد:در این راستا جلسات منظمی توسط 19 دستگاهها برگزار می شود.

خدمت بین دانا ” ، برگزاری کارزار مبارزه با مواد مخدر در ۱۶ شهرستان را از برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد و گفت: این کارزار از ۲ الی ۷ تیر ماه سالجاری در ۱۶ شهرستان برگزار می شود،ضمن این که کارزار شهرستان خمام با هماهنگی شهرستان رشت اجرا می شود.

وی برگزاری میز خدمت در ۱۶ شهرستان از جمله در مصلی بزرگ امام خمینی شهر رشت ، برگزاری جلسات آموزشی در ۱۶ شهرستان، نصب بنر و استند در سطح شهر رشت را از برنامه های اجرایی طی اين هفته عنوان کرد و افزود:دستگاه های کمیته پیشگیری از اعتیاد نیز برنامه هایی دارند که اجرا می شوند.

سرپرست بهزیستی گیلان با اشاره به اجرای هم زمان برگزاری ورزش صبح گاهی کوهنوردی و پیاده‌روی در ۱۶ شهرستان ، اضافه کرد: تهیه و پخش موشن گرافی در فضای مجازی ، آگاه سازی مردم در خصوص ۴۴ باور غلط استفاده از مواد اعتیاد آور ، برگزاری نمایشگاه دائمی مبارزه با مواد مخدر روبروی بیمارستان پورسینا رشت ، گلباران مزار شهدا در روز آینده و دیدار از خانواده شهدا از دیگر برنامه هاست.

خدمت بین دانا با تاکید بر اینکه اعتیاد تبدیل به معضل اجتماعی شده و اعتیاد پشت درب هر منزلی است ، اعتقاد دارد : پیشگیری کم هزینه تر ، مثمر ثمرتر و بهتر از درمان است،ضمن این که ۲۶ هزار نفر افراد دارای اعتیاد که درمان شده اند در سامانه بهزیستی استان ثبت شده هستند.

وی با بیان اینکه پیشگیری از اعتیاد نقش مهم و اساسی در حفظ بنیان خانواده دارد، هشدار داد : در راستای پیشگیری ، آگاه سازی خانواده ها نقش بسیار مهمی دارد و آموزش های لازم باید در این خصوص صورت گیرد.

وی تاکید کرد:اولین علت وقوع طلاق توافقی در استان گیلان ، اعتیاد می باشد که جهت حفظ بنیان خانواده ارایه ، ترویج و نهادینه کردن آموزش های لازم ضرورت دارد.

این مسئول ؛ بیکاری، فقر ، عدم فرهنگ سازی و آموزش های لازم را از دلایل اعتیاد عنوان کرد و گفت:به دلیل سخت و پرهزینه بودن بحث درمان، پیشگیری باید در اولویت قرار گیرد،ضمن این که هم اکنون میانگین سنی اعتیاد ۲۴ سال است .

خدمت بین دانا با تصریح بر این که شیوع اعتیاد در زنان و گرایش به اعتیاد در مردان بیشتر است ،متذکر شد:بیشترین مواد مصرفی مخدر در استان گل است که بر مسائل روانی فرد معتاد اثر گذاری مستقیم دارد.

وی با اشاره به این که ۷۷۸ بیمار روانی در مراکز مشخص گیلان بستری هستند که استفاده کننده مواد مخدر بوده اند، برگزاری کارزار مبارزه با مواد مخدر را از برنامه های مثبت و خوب بهزیستی استان عنوان کرد .

سرپرست اداره کل بهزیستی گیلان ، خاطر نشان کرد:۱۲۸ گروه اجتماع محور نیز با ۲۳۱ میلیون تومان اعتبار جهت پیشگیری از اعتیاد در استان فعالیت دارند.

خدمت بین دانا تعداد مراکز فعال ترک اعتیاد را ۴۸ مرکز در گیلان عنوان کرد و در خصوص اجرای ابلاغیه رئیس جمهور جهت صیانت از معتادان متجاهر ، خواستار همکاری و تعامل بیشتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، شهرداری رشت و سایر دستگاه های ذیربط شد.

به گفته وی ،هم اکنون ۵۵ معتاد متجاهر تحت پوشش بهزیستی استان قرار دارند که امید است با همکاری دستگاه های ذیربط در راستای صیانت از معتادان متجاهر ، این تعداد به ۲۵۰ نفر افزایش یابد.

سرپرست بهزیستی گیلان ، تصریح کرد : متاسفانه بسیاری از دستگاه ها در اعمال ماده 16 برای ساماندهی معتادین متجاهر همکاری ندارند و بار سنگین سامان دهی بر دوش اداره کل بهزیستی استان است.

خدمت بین دانا ، خاطر نشان کرد : اداره کل بهزیستی استان گیلان برای درمان معتادین متجاهر ساختمان بسیار بزرگی را در منطقه لاکان شهرستان رشت در نظر گرفته است.

وی با بیان این که گیلان در مبارزه با مواد مخدر رتبه هفتم را در کشور دارد و یکی از علل نخست طلاق توافقی در استان اعتیاد است ، متذکر شد : عمده دلایل آن‌عدم فرهنگ‌سازی، بیکاری و عدم استقبال از ورزش است.

این مسئول با اشاره به بیشترین مصرف فراوانی مواد افیونی و روان‌گردان در گیلان افزود: مصرف گل در گیلان بیشترین سهم را در سبد مواد مخدر استان تشکیل می‌دهد.

خدمت بین دانا ” با بیان اینکه بهزیستی گیلان از ارائه مجوز ترک اعتیاد در رشت ممانعت به عمل می‌آورد، گفت: ۵۷ ترک اعتیاد در استان به ۴۸ مرکز کاهش‌یافته که دلیل آن برخی از تخلفات و فرصتی برای رفع نقیصه‌ها بوده است.

وی با اشاره به میزان بودجه بهزیستی در حوزه پیشگیری افزود: بودجه مواد مخدر این سازمان در گیلان ۲۳۱ میلیون برای پیشگیری است ، ضمن این که گیلان در مبارزه با مواد مخدر رتبه هفتم را در کشور دارد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :