کاشف اسرار-شهردار منتخب رشت بر ضرورت احداث زباله سوز در این شهر تاکید کرد و گفت:11 میلیارد تومان به عنوان بخشی از قرارداد برای زباله سوز رشت پرداخت شده است اما مابقی مبلغ پیش پرداخت کار سازى نشده است.

به گزارش کاشف اسرار مسعود نصرتی در حاشیه نشست با معاون سازمان شهرداری های کشور،اظهار کرد: در این نشست وضعیت نوشهر و ساری به عنوان دو شهری که با شرکت TTS در این زمینه مشارکت داشته اند بررسی و اشاره شد که احداث زباله سوز در این دو شهر ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تقریبا تمام بودجه مربوطه را که معادل ۱۴۰ میلیارد تومان می باشد از سازمان شهرداری ها دریافت کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: شرکت TTS برای ۲۰۰ تن زباله در تهران هم زباله سوز احداث کرده و به بهره بردارى رسانیده است و نوشهر و ساری هم تمامی منابع مالی از سهم سازمان شهرداری ها را دریافته کرده و تقریبا کارهاى آنان به پایان رسیده و در آینده نزدیک افتتاح و بهره بردارى می شود

شهردار منتخب رشت با تصریح بر این که شهر رشت موفق به دریافت این مبالغ نشده و مشکلاتی در این مسیر وجود داشته است،متذکر شد: پس از صحبت های مطروحه مقرر شد در سه یا چهار فاز مبالغی به رشت تخصیص داده شود

نصرتی با اعلام اینکه 11 میلیارد تومان به عنوان بخشی از قرارداد برای زباله سوز رشت پرداخت شده است اما مابقی مبلغ پیش پرداخت کار سازى نشده است،اذعان کرد : شرکت TTS تا زمانی که مبلغ پیش پرداخت را دریافت نکند کار را شروع نخواهد کرد.

وی با تاکید بر رفع موانع اصلاح قرارداد ، گفت: بخشی از مصوبه کمیسیون ماده ۸ سازمان محیط زیست استان انجام شده است،ضمن این که  منابع مالی دریافت شده توسط رشت و شهرهای نوشهر و ساری با هم تفاوت فاحش دارند.

شهردار رشت یا بیان این که کارها تقریبا همزمان آغاز شده است اما مبالغ تخصیص یافته تفاوت نزدیک به ۱۳ برابری دارد،ادامه داد:رشت نیاز به زباله سوز با تناژ ۶۰۰ تن دارد در صورتی که ساری با ظرفیت ۴۵۰ تن و نوشهر با ظرفیت ۲۰۰ تن خواهد بود اما منابع تخصیص یافته به این دو شهر ۱۴۰ میلیارد تومان است.

نصرتی مرجع رسیدگی به صلاحیت ویژگی های فنی و تخصصی زباله سوز ها را سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور دانست و گفت: تکنولوژی این زباله سوز تحت لیسانس آلمان است و طى جلسه امروز اعلام شد که این شرکت جدیدا نشان کیفیت از فرانسه را نیز دریافت کرده است.

وی افزود : در پایان این جلسه مقرر شد که با ارسال نامه اى از سوى شهرداری رشت به سازمان شهرداری ها و اعلام منابع مورد نیاز مانند شهرهاى ساری و نوشهر پیگیری لازم براى تامین مالى صورت گیرد

شهردار منتخب رشت وضعیت امروز دفن بهداشتى زباله در رشت را وضعیتی نا متعارف و معنادار خواند و گفت: قانون جامع مدیریت پسماند ها مصوبه مجلس شورای اسلامی است و برابر آن به طور جدی پیگیر راه اندازی زباله سوز خواهیم بود و در اسرع وقت ، ظرف چند روز آینده با شرایط خاص زیست محیطى پیش رو تصمیمات مربوطه اتخاذ و منعکس میگردد‌ .

در ادامه نیز گزارشى به جلسه ارائه شد که لایحه نحوه خرید برق از وزارت نیرو توسط رئیس جمهوری به مجلس شورای اسلامی در مرحله امضاء پایانى است که نماینده مردم لنگرود و رییس فراکسیون مدیریت شهری در مجلس پیگیر این امر خواهند بود.

لازم به توضیح است پیش از این در چند مقطع راه اندازی زباله سوز در رشت با مشکلاتی مواجه شده بود که طی گزارشی به بررسی آن خواهیم پرداخت/منبع:.

پایان پیام.

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :