کاشف اسرار-مدیرکل گمرک مرزی آستارا به پست اینستاگرامی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان مبنی بر افتتاح مرمت ساختمان تاریخی گمرک آستارا در هفته جاری واکنش نشان داد.

رسول امیدی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در واکنش به پست اینستاگرامی”ولی جهانی”مبنی بر افتتاح مرمت ساختمان تاریخی گمرک آستارا در ساعت 11 روز سه شنبه هفته جاری برابر با 31 اردیبهشت ماه جاری،اظهار کرد:اداره میراث فرهنگی این شهرستان تاکنون موضوع افتتاح این بنا را به گمرک ابلاغ نکرده است.

وی با تاکید بر این که مالک ساختمان مذکور گمرک جمهوری اسلامی ایران می باشد و عملیات مرمتی آن به اتمام نرسیده است،افزود:اتمام عملیات مرمت بنا نیاز به 5 میلیارد ریال اعتبار دارد و هزینه مرمت توسط گمرک پرداخت شده است.

این مسئول با تاکید بر این که اجازه نخواهد داد مراسم افتتاح ساختمان تاریخی گمرک آستارا برگزار بشود،تصریح کرد:افتتاح این ساختمان در صورت اتمام عملیات مرمت مجاز خواهد بود.

پنج میلیارد ریال به بازسازی ساختمان چوبی گمرک آستارا مصوب شد

امیدی با تصریح بر این که پیمانکاران این طرح توسط سازمان گمرک تعیین شده اند،خاطر نشان کرد: در مرمت و بازسازی این بنا حفظ بافت سنتی آن مد نظر است .

وی ادامه داد: ثبت این اثر تاریخی و تبدیل به موزه تخصصی گمرک در دستور کار ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و گمرک آستارا قرار دارد .

به گفته مدیرکل گمرک آستارا،ساختمان چوبی گمرک آستارا به مساحت 400 متر مربع در 2 طبقه دوبلکس به ارتفاع هفت متر و با سقف سفالی شیبدار احداث شده است.

وی یاد آور شد:طبقه اول آن دارای پنج اتاق اداری، 2 سالن بزرگ، بالکن دور ساختمان، سرویس بهداشتی و آشپزخانه است و در طبقه دوم نیز پنج اتاق اداری دیگر به همراه سرویس بهداشتی و انبار زیر شیروانی ساخته شده است.

این مسئول،ابراز کرد:گمرک آستارا در حدود سال های 1205 هجری شمسی در دوره عباس میرزا توسط کارشناسان بلژیکی دایر و با احداث ساختمان چوبی، فعالیت گمرکی در این نقطه از کشور آغاز شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما صفحه اینستاگرامی تحت عنوان:”valijahani”متعلق به خودش دانست .

ولی جهانی،صحت انتشار پست اینستاگرامی افتتاح عملیات مرمت ساختمان تاریخی گمرک آستارا در 31 اردیبهشت ماه مقارن با هفته میراث فرهنگی پذیرفت و افزود:فاز اول مرمت بنای مذکور افتتاح می شود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :