کاشف اسرار-استاندار گیلان با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته مبنی بر جذب تسهیلات جدای از منابع اشتغال و حمایت از تولید گفت: با اختصاص 880 میلیارد تومان تسهیلات برای فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و اشتغالزایی که می‌تواند در اختیار دستگاه‌های حمایتی نیز قرار گیرد، امیدواریم شاهد مشارکت بخش خصوصی در جهت توسعه استان باشیم.

به گزارش کاشف اسرار،ارسلان زارع صبح امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان ،اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم و آسیب بزرگ جامعه جهانی و بشریت مواد مخدر و سوء مصرف آن است.

وی معتقد است: کاهش سن و شیوع مصرف مواد در بین نوجوانان و جوانان جوامع مختلف از جمله نگرانی‌ها و دغدغه‌ها در جوامع جهانی است .

این مقام برضرورت توجه جدی آموزش و پرورش به این موضوع تاکید و خاطرنشان کرد: براساس اسناد بالادستی به ویژه قانون برنامه ششم توسعه، کاهش 25 درصدی میزان اعتیاد تا سال 1400 مورد تأکید قرار گرفته است که امیدواریم با تلاش‌های موثر، جایگاه خوبی را در این حوزه به دست آوریم.

زارع به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در جلسه‌های شورای اجتماعی کشور درخصوص 5 آسیب اجتماعی مهم و نیز رئیس‌جمهوری مبنی بر اولویت پیشگیری در مصرف موادمخدر به عنوان اصل نخست مقابله با آسیب‌های اجتماعی و کاهش تقاضا در مصرف اشاره کرد.

وی اضافه کرد: باید ضمن بهره‌گیری از تمامی امکانات و ظرفیت‌ها در جهت برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، نسبت به رونق نشاط اجتماعی در گروه‌های مختلف جامعه گام‌های موثری برداشته شود.

استاندار، آمار بالای شهدا و جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر را نشان گر عزم و اراده جدی نظام اسلامی برای مبارزه با مواد مخدر در عرصه بین المللی دانست.

زارع،تاکید کرد: در راستای تقویت اجتماعی‌ تر شدن مبارزه با مواد مخدر باید از ظرفیت‌ تشکل‌های مردمی، سمن‌ها و فعالان مدنی در مسیر ترغیب آحاد جامعه برای مشارکت در عرصه پیشگیری در سطح مدارس، دانشگاه‌ها و محله‌ها استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه نقش‌آفرینی گسترده دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی مورد انتظار جدی است، تصریح کرد: ارتقاء سطح آگاهی‌ با همکاری صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب و مجازی، پرداختن به مهارت‌آموزی و سبک زندگی سالم و تقویت فعالیت‌های جایگزین ورزشی و هنری منجر به تقویت موضوع پیشگیری همگانی از گرایش به سمت مصرف موادمخدر می‌شود.

استاندار،متذکر شد: براساس بیانیه گام دوم انقلاب، توجه به جوانان و نوجوانان برای شکل‌گیری نسل آینده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید این موضوع یکی از اولویت‌های کاری شورای مبارزه با مواد مخدر قرار گیرد.

زارع،اذعان کرد: براساس آمارها و مستندات حدود 28 درصد از افراد معتاد به دلیل نداشتن باور به نتیجه درمان، ترس از ثبت اطلاعات و دیده‌شدن، به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: باید نسبت به بازنگری برنامه‌ها و اقدامات درمانی در کنار افزایش میزان بسته‌های آموزشی در این قشر تلاش موثری در اصلاح باورهای غلط معتادان و تغییر نگاه مبنی براینکه معتاد بیمار حمایت‌پذیر است نه مجرم، صورت گیرد.

به گفته این مقام، توجه به موضوع اشتغال با حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و ایفای نقش فعالان این حوزه در جذب بهبود یافتگان از اعتیاد و کارآفرینی برای آنان، می‌تواند گام مثبتی در احیاء زندگی این قشر آسیب‌دیده اجتماع و بازگشت به خانواده باشد.

زارع با اشاره به پیگیری‌ های صورت گرفته مبنی بر جذب تسهیلات جدای از منابع اشتغال و حمایت از تولید،اظهار کرد: با اختصاص 880 میلیارد تومان تسهیلات برای فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و اشتغالزایی که می‌تواند در اختیار دستگاه‌های حمایتی نیز قرار گیرد، امیدواریم شاهد مشارکت بخش خصوصی در جهت توسعه استان باشیم.

وی نجات جامعه و جوانان از دام اعتیاد را یک وظیفه ملی عنوان و خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های متولی باید با تلاش مجدانه نسبت به مبارزه با موادمخدر اهتمام ورزند و جلسه‌های متناظر شهرستانی توسط فرمانداران برگزار شود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :