کاشف اسرار-رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از صدور مجوز تضمین سرمایه‌گذاری خارجی برای سه واحد تولیدی منطقه آزاد انزلی از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی کشور خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، محمد ولی روزبهان” امروز با اعلام این خبر،اظهار کرد : براین اساس واحدهای تولیدی این منطقه جهت جذب سرمایه گذار جدید و افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی، مجوزهای تضمین را دریافت نمودند.

وی حوزه فعالیت سه واحد تولیدی منطقه متبوع خود را در زمینه تولید سیلندرهای چاپ، دستگاه دیاگ خودرو و تولید خودروهای امداد و نجات اعلام کرد.

این مسئول، افزود: با مجوز تضمین سرمایه‌گذاری خارجی صادره، زمینه افزایش حجم سرمایه لازم جهت تولید محصولات جدید، گسترش ظرفیت تولید و بهره‌گیری از تکنولوژی جدید در مسیر تکمیل خط تولید برای سه واحد تولیدی فوق فراهم می شود.

روز بهان، ویژگی مشترک سه واحد تولیدی فوق را جذب شریک و سرمایه‌گذاری خارجی، انتقال دانش و تکنولوژی جدید، صادرات محور بودن و بی نیازی کشور از واردات از طریق تأمین نیازهای داخلی عنوان کرد.

به گفته وی،سازمان منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای بسته‌های حمایتی و تشویقی خود از سرمایه گذاران تولیدی-صادراتی، با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی نسبت به صدور مجوز تضمین سرمایه‌گذاری برای سه شرکت مزبور اقدام نموده که به افزایش حجم سرمایه خارجی این سه شرکت به حدود مجموع ۲۰ میلیون دلار شده است.

رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوصی دستاوردهای همکاری با وزارت‌ اقتصاد و سازمان سرمایه گذاری کشور ،گفت: همکاری بین نهادی در راستای اجرای هرچه بهتر مقررات سرمایه گذاری در مناطق آزاد و حمایت از سرمایه گذار خارجی به ایجاد انگیزه برای گسترش فعالیت، توسعه طرح‌های سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران جدید منجر می شود .

روز بهان، ابراز کرد:با توجه به مزایا و معافیت‌های مناطق آزاد و به ویژه ویژگی های منحصر به فرد منطقه آزاد انزلی در عرصه روابط کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کریدورهای بین المللی، توسعه چنین همکاری هایی دستاوردهایی چون جذب سرمایه گذاران بیشتر خارجی، افزایش میزان تولید و اشتغالزایی و به تبع آن اجرایی شدن راهبرد جهش تولید را به همراه خواهد داشت

وی افزود: در چارچوب مجوز تضمین سرمایه‌گذاری خارجی صادره شده،طرح های سرمایه گذاری مشمول تضمین پرداخت غرامت در صورت ملی شدن و سلب مالکیت، تضمین جبران زیان ناشی از ممنوعیت و یا توقف اجرای موافقتنامه های مالی در سرمایه گذاریهای خارجــی به روش ترتیبـــات قراردادی بر اثر وضع قانون و یا تصمیمات دولت و تضمین خرید کالا و خدمات تولیدی طرح سرمایه گذاری خارجی در مواردی که دستگاه دولتی خریــدار انحصـــاری و یا عرضه کننــده کــالا و خدمــات تولیــدی به قیمت رایانـه ای می شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ،تاکید کرد: با مجوز تضمین سرمایه گذاری خارجی صادر شده، سه شرکت تولیدی این منطقه، دارای حقوق و تسهیلاتی از قبیل برخورداری از حقوق، حمایت ها و تسهیلات یکسان با سرمایه گذاری داخلی، انتقــال آزادانــه اصل سرمایه و منافع ناشی از سرمایه گذاری در کشور به صورت ارز و یا کالا و ارائه تسهیلات و همچنین ارایه روادید اقامت سه ساله در ایران برای سرمایه گذاران خارجی،مدیران، کارشناسان و بستگان درجه یک آنها و امکان تمدید آن می شوند.

روزبهان، افزود: از سوی دیگر براساس این مجوز، امکان ارجاع اختلافات سرمایه گذاری به مراجع بین المللی و انتخاب روش سرمایه گذاری در طرح مورد نظر به صورت سرمایه گذاری مستقیم خارجی(FDI) یا ترتیبات قراردادی از جمله روش هـــایBoT ، بای بک و مشـارکت مدنی توسط سرمایه گــذار، نیز فرآهم می شود.

گفتنی است براساس قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری های خارجی کشورمان ،سرمایه گذاران خارجی می توانند بخشی از سرمایه خود را از منابع داخلی و خارجی به صورت وام تهیه کنند و از مزایایی چون معافیت مالیاتی هم عرض معافیت های مالیاتی مناطق آزاد برخوردار شوند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :