کاشف اسرار-رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهرستان رشت، در خصوص مباحث کلان،رویکردها، فرصت هاو چالش های پیش روی منطقه آزاد انزلی در مسیر تحقق اهداف خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی سازمان مذکور،”محمد علی روز بهان”در دیدار با حجت الاسلام شیخ”رسول فلاحتی” به بیان تحلیلی از جایگاه استراتژیک این منطقه و استان گیلان در مراودات بین المللی و فرا منطقه ای در ارتباط با کشورهای دریای خزر پرداخت.

وی اظهار کرد: با عنایت به قرار گرفتن منطقه آزاد انزلی در مسیر کریدورهای بین المللی شمال-جنوب، چین-قزاقستان-ایران که با محوریت این منطقه مشغول به فعالیت می باشند، این منطقه از اهمیت ویژه ای در مسیر توسعه روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر،اوراسیا،جنوب و غرب آسیا برخودار بوده و مهمترین منطقه آزاد کشور محسوب می شود.

این مسئول با بیان اینکه با تکیه بر زیرساخت های موجود، توان بخش خصوصی و مزایا ومعافیت های قانونی به دنبال بهره برداری حداکثری از ظرفیت های فوق می باشیم، افزود: منطقه آزاد انزلی به عنوان بزرگترین قطب اقتصادی شمال کشور که به بازارهای مصرف داخلی و خارجی دسترسی نزدیکی دارد، به دنبال جذب شرکت های تولیدی دانش بنیان و صادرات محور، جهت افزایش صادرات و درآمدهای ارزی کشور می باشد.

روز بهان،ادامه داد: در همین راستا اتصال منطقه به مسیر ریل سراسری کشور در ایستگاه پیربازار تا پایان سال99، تکمیل طرح های توسعه ای زیرساختی مجتمع بندری کاسپین و افزایش حجم تأمین کالاهای اساسی از طریق این بندر و بندر انزلی در دستور کار سازمان قرار دارد.

وی آغاز عملیات اجرایی شهرک صنعتی ناحیه سه در بهار سال جاری با هزینه ۱۰۰ میلیارد تومانی در مساحت ۵۰ هکتار با محوریت واحدهای تولیدی صادر کننده جدید و افزایش ظریب اشتغال زایی را از مهمترین برنامه های این سازمان در سال جهش تولید اعلام کرد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: توجه به مباحث آموزش عالی از طریق ایجاد دانشگاه های بین المللی و بالفعل سازی ظرفیت هایی چون توریست سلامت و جذب سرمایه گذاران خارجی جدید به منظور افزایش درآمد زایی و اشتغال زایی ناشی از حضور گردشگران در تمام طول سال از دیگر برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی است،چراکه هم اکنون سالیانه میزبان حدود 7 میلیون گردشگر می باشیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان با قدردانی از تلاش ها و اقدامات مدیران گذشته و عملکرد چند ماهه، روزبهان، بر توجه بیشتر به توسعه مناسبات با کشورهای حوزه آسیای میانه و حاشیه دریای خزر با توجه به جمعیت بالا و اقبال آنها نسبت به کشورمان تأکید کرد.

فلاحتی،اضافه کرد: ایران در طول تاریخ در کریدورهای جهانی چون جاده ابریشم که ایرانیان در آن نقش محوری داشتند، حائز ارزش های ملی و معنوی بوده و با دو رویکرد انتقال مذهب و فرهنگ نقش خود را ایفا کرده است.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد روابط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی با کشورهای مختلف و توجه به خلف وعده و غیر قالب اعتماد بودن اروپایی ها، خواستار توجه به توسعه همکاری های منطقه ای شد.

امام جمعه رشت،خاطر نشان کرد: شبه قاره هند بهترین ظرفیت برای بهره برداری از ظرفیت های کریدوری بوده و در عین حال بازارهای آسیای میانه نیز بستر مناسبی برای کالای تولید داخلی است.

فلاحتی با بیان توصیه هایی در خصوص اهمیت افزایش اشتغال در سطح منطقه؛ ایجاد اشتغال زمینه ساز ارتقای جایگاه منطقه آزاد انزلی قلمداد نمود و توجه به رضایت مندی اجتماعی ساکنین و جامعه هدف منطقه آزاد انزلی در حوزه های مختلف را حائز اهمیت ارزیابی کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به نقش مباحث فرهنگی به عنوان زیربنای مسائل اقتصادی و عمرانی، توجه به حوزه های فرهنگی بسیار مهم می باشند و منطقه آزاد انزلی با توجه روند رو به توسعه خود در حوزه های مختلف اقتصادی، بازرگانی و ترانزیتی، می تواند در این زمینه ها نیز نقش بیشتری ایفا کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان، ایجاد اتاق اندیشه ورز واحدهای تولیدی منطقه انزلی با بهرمندی از توان مشاوران خلاق و زبده را مورد تأکید قرار داد .

فلاحتی، افزود: دورنگری افق دید مدیران در عرصه های فرهنگ، سیاست و اقتصاد بسیار مهم بوده، در نتیجه یک مدیر با افق دید دارای ویژگی داشتن اتاق اندیشه ورز قوی است.

وی هماهنگی با مدیر مجموعه، بهره گیری از اندیشمندان مطرح روز و فرابخشی اندیشیدن را از مهمترین مولفه های این اتاق اندیشه ورز اعلام کرد.

امام جمعه رشت، اضافه کرد: توجه ویژه به حوزه بازاریابی و ایجاد فضای صادراتی برای واحدهای تولیدی و فضای کسب و کار منطقه از جمله مهمترین وظایف اتاق اندیشه ورز، ارزیابی می شود.

فلاحتی با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است که در راستای احیای ارزش ها تحقق پیدا کرده و در این عرصه موفق بودیم اما تا ایده آل ها فاصله دارد، افزود: ایجاد تمدن نوین اسلامی با ایجاد زیربناهای فرهنگی در جامعه محقق می شود، و در این میان منطقه آزاد انزلی بهترین مکان برای فرهنگ سازی است.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی محل تلاقی و ارتباط فرهنگ ها می باشد،خواستار توجه و مراقبت در مباحث فرهنگی به دلیل مسئول بودن در برابر ۸ هزار شهید گیلان، شد.

نماینده ولی فقیه در گیلان، افزود: مدیران مناطق آزاد باید دارای تفکر و کار جهادی باشند، و براین اساس فعالیت های فرهنگی در منطقه آزاد انزلی باید در تراز انقلاب اسلامی بوده و برنامه های فرهنگی را در راس برنامه ها قرار دهد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :