کاشف اسرار- رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان،،گفت: در مراکز درمانی استان در طول 300 روز( ۱۰ ماه اخیر)، انقلابی در زمینهٔ تجهیزات تشخیص پزشکی صورت گرفته و با رایزنی‌های ملی و تلاش‌های مستمر، چهار دستگاه CT اسکن برای  بیمارستان های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر؛ خریداری و وارد بیمارستانها شده و در حال تست و راه اندازی هستند .

به گزارش کاشف اسرار به نقل از وبدا گیلان،ارسلان سالاری درود خانی طی گفتگویی بر ضرورت تجهیز مراکز درمانی استان به تجهیزات پیشرفته تشخیص پزشکی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: حق مردم گیلان در سراسر استان است که خدمات درمانی ارزان و باکیفیت را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند. این مهم، تلاش مضاعف  مسئولان و متولیان حوزه سلامت را می طلبد.

به گفته این مسئول،در مراکز درمانی استان در طول 300 روز( ۱۰ ماه اخیر)، انقلابی در زمینهٔ تجهیزات تشخیص پزشکی صورت گرفته و با رایزنی‌های ملی و تلاش‌های مستمر، چهار دستگاه CT اسکن برای  بیمارستان های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر؛ خریداری و وارد بیمارستانها شده و در حال تست و راه اندازی هستند .

سالاری درودخانی، یاد آور شد:  برای استقرار چهار دستگاه CT اسکن فوق‌الذکر در مراکز بیمارستانی شهرستان‌ها، ۶ میلیارد تومان با همکاری هیئت‌امنای صرفه‌جویی ارزی، هزینه کرده است در صورتی که برای خریداری و استقرار این تجهیزات بصورت آزاد، حداقل نیازمند ۱۵ میلیارد تومان اعتبار بود.

وی خاطرنشان کرد: چهار دستگاه CT اسکن جدید نیز برای تجهیز بیمارستان‌های پورسینا، رازی، تالش و لنگرود نیز در دستور کار قرار دارد و در آینده نزدیک در اختیار کادر سلامت برای ارائه خدمت مطلوب و مؤثر به مردم قرار خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان،متذکر شد: دستگاه تشخیص پزشکی MRI از دیگر تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی دولتی است.

سالاری درودخانی، اذعان کرد:  استان گیلان تنها یک دستگاه MRI یک تسلا در بیمارستان پورسینا دارد که بیش از 10 سال قدمت داشته و احساس می‌شد هر چه سریع‌تر باید نوسازی شود.

وی افزود:  نیاز ضروری گیلان به نوسازی دستگاه MRI موجب شد تا تجهیز بیمارستان پورسینا به این دستگاه تشخیص پزشکی در دستور کار قرار بگیرد و اکنون دستگاه MRI ۱.۵ تسلا بااعتباری چهار میلیارد تومانی خریداری‌شده و منتظر حمل از کشور مبدأ به گیلان است.

این مسوول ،خاطر نشان کرد یکی از  تجهیزات لازم در حوزه درمان، دستگاه اکو سونو است که می‌تواند دو عملکرد اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی را انجام دهد، گفت:  این دستگاه که هزینه‌ای ۲۰۰ میلیون تومانی دارد، تحویل بیمارستان کوثر آستانه‌اشرفیه شد است.

سالاری درودخانی،ابراز کرد: اکنون نیاز متقاضیان به این دستگاه تشخیص پزشکی نیز رفع شده که گامی مهم در توسعه تجهیزات پیشرفته پزشکی گیلان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: چهار دستگاه رادیولوژی پرتابل برای بیمارستان‌های رازی و حشمت رشت، لنگرود و صومعه‌سرا با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومانی تهیه و در اختیار مراکز بیمارستانی قرار گرفته که و به نظر می‌رسد نیاز استان به دستگاه‌ها تا حدودی جبران شده باشد.

پی نوشت:  استان گیلان در برخورداری از شاخص‌های تجهیزات پزشکی از متوسط کشوری بسیار پایین‌تر از استان‌های کم برخوردار است.

با این وجود، تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گیلان طی ماه‌های اخیر به تجهیزات پیشرفته پزشکی،  علاوه بر افرایش خدمات درمانی و تشخیص پزشکی به بیماران، موجب کاستن  صفوف طولانی و بعضاً دراز مدت دریافت خدمات تشخیصی شده  و تحول شگفتی در این حوزه ایجاد کرده است.

در این راستا تلاش و جهاد مضاعف متولیان حوزه سلامت در افزایش و استقرار تجهیزات نوین پزشکی سهم قابل‌ توجهی در کاهش درد بیماران بستری و سرپایی دارد.

پایان پیام

افزایش تجهیزات پیشرفته پزشکی به ناوگان سلامت گیلان را در کاهش درد انتظار بیماران در صفوف مراکز درمانی استان، موثر دانست.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :