کاشف اسرار-دوم آذرماه 98 بود که شهردار رشت در حکمی نینا پنجه ای را به عنوان مدیر نظارت بر ساخت و سازهاى شهرداری رشت منصوب کرد. 

به گزارش کاشف اسرار ،در سابقه کاری پنجه ای معاونت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت و همچنین مدیریت روابط عمومی منطقه یک شهرداری دیده می شود. 

چند ماه قبل از این انتصاب اما یادداشتی به قلم نینا پنجه ای در برخی رسانه های محلی منتشر شده بود. یادداشتی با عنوان “رنگ بی‌رنگی رشت” که البته بررسی آن در این روزها خالی از لطف نیست: 

1. در پاراگراف اول این یادداشت آمده است:  “رشت، شهری‌ست که به لحاظ بصری و منظرِ عمومی از اغتشاشات و بی‌نظمی های فراوانی رنج‌می‌برد، با قدم زدن در شهر ‌و با کمی دقت می توان وجود این بی نظمی ها را در تمام نقاط و سیمای شهر احساس کرد.

” این پاراگراف از نظر نگارش تشابه قابل تاملی با بخشی از نتیجه یک تحقیق در خصوص شهر ایلام که در تاریخ 11 آبان 92 در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، دارد. (اینجا را ببینید)

در این تحقیق آمده است:  “شهر ایلام از جمله شهرهایی است که به لحاظ بصری، سیما و منظر عمومی اغتشاشات و بی‌نظمی‌های فراوانی دارد. با کمی دقت می‌توان وجود این بی‌نظمی‌ها را در تمام نقاط و سیمای شهر احساس کرد” 

2. در پاراگراف دوم یادداشت پنجه ای آمده: “نیک می‌دانیم که عوامل متعددی مانند ضعف تجهیز اصولی و مناسب در مبلمان شهری، وجود عناصر ناقض زیبایی و هم‌خوانی با محیط، رنگ‌آمیزی های غیراصولی و سلیقه‌ای و عدم وجود رنگ شاخصه‌مند در شهر از مواردی ست که باید به‌صراحت گفت همه‌ی این‌ ناملایمات به نوعی در به‌وجود آوردن اغتشاشات دیداری نقش ویژه‌ای ایفا کرده‌اند.

” این پاراگراف هم از نظر نگارش تشابه با یک مقاله موجود در فضای مجازی دارد. مقاله ای که در اولین کنفرانس ملی معماری اسلامی در خصوص شهر یاسوج منتشر شده و در بخشی از آن آمده:  “مبلمان فضای سبز شهر یاسوج از عوامل متعددی مانند ضعف در تجهیز مناسب و اصولی عناصر ناقص زیبایی و خوانایی محیط رنگ آمیزی های غیر اصولی و سلیقه ای عناصر محیطی درختکاری های غیر استاندارد فضاسازی های غیر کارشناسانه نورآرایی ضعیف معابر و .. رنج می برد”

3. در قسمت دیگری از یادداشت پنجه ای آمده: “البته نباید از طرفی غافل از ضعف زیبایی‌شناسانه در مدیریت بود، همان‌ رویه‌ای که در طول سالیان سال، فضای سبز شهری را با عدم وجود اصول و ضوابط مرتبط با کاربرد رنگ در شهر مواجه کرده است.

” این پاراگراف هم از نظر نگارش، شبیه به یک مقاله موجود در سایت شهرداری دولت آباد است. (اینجا را ببینید)

“با اين همه ضوابط و اصول مرتبط با كاربردرنگ در شهر مدون نشده و اين بخش از زيباسازي شهرها بر پايه سليقه‌هاي مديران و كارشناسان هدايت مي‌شود.”

4. در پاراگراف دوم یادداشت پنجه ای آمده است:  “رنگ علاوه بر اینکه بیان احساس ماست، بیان احساس شهر هم هست” این جمله دقیقا در مقاله ای به قلم دکتر هادی عبادی دکترای طراحی شهری و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه که در سومین کنفرانس علمی پژوهشی افق های نوین در علوم جغرافیا و برنامه ریزی معماری و شهرسازی ایران در سال 1395 ارائه شده، به چشم می خورد. (اینجا را ببینید)

در بخشی از این مقاله آمده:  “رنگ شهر را در نمای ساختمان ها، کف سازی ها، مبلمان شهری، فضای سبز، وسایل نقلیه و حتی افرادی که در طول روز در شهررفت و آمد دارند، می توانیم ببینیم. رنگ علاوه بر اینکه بیان احساس ماست، بیان احساس شهر هم هست”

5. در پاراگراف دوم این یادداشت، نینا پنجه ای با اشاره به اهمیت جایگاه رنگ در منظر شهری نوسته است:  “به کارگیری رنگ‌های مناسب می‌تواند در برجسته‌کردن زیبایی‌های شهر در نقطه‌ای و در نقطه‌ای دیگر سبب پنهان‌سازی عیوب طراحی شود

جمله ای شبیه به همین در گزارش خبرگزاری مهر از شهر قزوین آمده است: (اینجا را ببینید) “همچنین به کارگیری رنگهای مناسب باعث برجسته کردن زیبایی های شهر یا در جایی باعث پنهان سازی عیوب طراحی می شود.”

6. پنجه ای در ابتدای پاراگراف سوم یادداشت خود نوشته:  “در باور مدیریت شهری رشت، استفاده از رنگ به عنوان معضلی بدون پاسخ تلقی شده که سازندگان و شهروندان را به کاربرد غیر خلاق از این امکان سوق داده”

این جمله هم به طرز قابل تاملی با یادداشت منتشر شده در سایت شهرداری دولت آباد شباهت دارد: 

“در شهرهاي امروز ما، استفاده از رنگ به معضلي بدون پاسخ تبديل شده كه سازندگان، معماران و طراحان ومردم عادي را به استفاده بي فكر و كوركورانه از رنگ كشانده است.

” 7. در پاراگراف سوم این یادداشت، پنجه ای مدعی شده است که: “در سال‌های گذشته اغلب مدیران از افراد غیرمتخصص در طراحی فضای شهری _ با وجود صرف هزینه و انرژی زیاد_ استفاده کرده‌اند”

حتی نحوه نگارش پنجه ای در این ادعا هم شباهت عجیبی با مطلبی دارد که توسط مدیر سایت گروه معماری پارساکد در سال 1392 نوشته شده است: (اینجا را ببینید)

“مدیران از افراد غیر متخصص در طراحی و تجهیز فضاهای شهری استفاده می کنند و سپس با وجود صرف هزینه وانرژی زیاد با تعجب به نتایج تاسف بار به وجود آمده می نگرند.”

8. در پاراگراف آخر یادداشت، پنجه ای تشبیه زیبایی را به کار برده و نوشته است:  “در حیطه‌ی رنگ، طراح شهری حکم نقاش را دارد که بر روی بوم سه بعدی کار می‌کند”

با این حال در یادداشتی که 6 بهمن 92 در سایت کرج امروز منتشر شده، به جمله ای مشابه بر می خوریم: (اینجا را ببینید)

“نکته ي مهم اين است که در حيطه ي رنگ، طراح شهري حکم نقاشي را دارد که روي بومي سه بُعدي کار مي کند، که داراي مقياسي عظيم و همواره نيز در حال تغيير و رشد است.” / به نقل از خزر آنلاین

پایگاه خبری و تحلیلی کاشف اسرار- دارای مجوز » سرپرست سازمان سیما ...

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :