کاشف اسرار-عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی،مجموع صادرات و صادرات مجدد در سال گذشته را ۴ برابر واردات اعلام کرد.

به گزارش کاشف اسرار، وحید طالب پور امیر هنده ،با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس آمار سامانه امور گمرکی و ثبت سفارش سازمان منطقه آزاد انزلی مجموع عملکرد صادرات و صادرات مجدد فعالان اقتصادی این منطقه در سال گذشته بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار بوده است.

وی افزود:این میزان ۴ برابر مجموع واردات ۳۷ میلیون دلاری تجار،سرمایه گذاران و صنعتگران این منطقه در سال گذشته است.

این مسئول ،متذکر شد:اهم واردات فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی شامل واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی مستقر در منطقه است که برای تولید استفاده شده و پس از ایجاد ارزش افروده و تولید محصول نهایی بخشی از آن نیز صادرات و یا در خود منطقه به فروش می رسد.

طالب پور امیر هنده،متذکر شد: بخش دیگر با رعایت قوانین ارزش افزوده و با پرداخت حقوق و عوارض دولت و مالیات ارزش افزوده وارد کشور می شود.

به گفته وی،بخش دیگری از واردات منطقه آزاد انزلی به پروژه های سرمایه گذاری داخلی و خارجی منطقه بر می گردد که در سال گذشته چندین پروژه سرمایه گذاری خارجی در سطح شهرک های صنعتی منطقه، و بنادر انزلی و کاسپین با اخذ مجوز و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی موفق به واردات سرمایه از خارج در قالب تجهیزات، مصالح و قطعات پروژه های سرمایه گذاری خود شده اند و به نوعی تأمین سرمایه از خارج به داخل کشور در این زمینه صورت گرفته است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان،خاطر نشان کرد: حوزه دیگر واردات صورت گرفته از سوی فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی شامل واردات کالاهای همراه مسافر و خودروی پلاک منطقه می باشد.

به گفته طالب پور امیر هنده،این دو بخش نیز در راستای سیاست های دولت و مدیریت ارزی و پس از الزام انجام فرایند ثبت سفارش جهت واردات در مناطق آزاد از اوایل سال ۱۳۹۷ روند نزولی شدیدی به خود گرفته اند به گونه ای که طی سال گذشته هیچ خودرو سواری پلاک منطقه جدیدی وارد نشده است .

وی بیان کرد:هم چنین میزان واردات کالاهای همراه مسافر این منطقه در سال گذشته علی رغم اختصاص سهمیه ۵۶ میلیون دلاری از سوی شورای عالی مناطق آزاد کمتر از ۱۲ میلیون دلار بوده است .

این مسئول،یاد آور شد: در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بسیاری از وارد کنندگان این منطقه به تولید کننده تبدیل شده اند و در بازارها و مجتمع های تجاری این متطقه در کنار اجناس خارجی،اجناس داخل کشور و کالاهای ایرانی و تولید منطقه در رقابتی قابل قبول به فروش می رسند.

طالب پور امیر هنده، تصریح کرد: در واقع به همت فعالان اقتصادی و تولید کنندگان؛ تراز تجاری این منطقه در سال گذشته با اختلاف محسوسی مابین واردات و صادرات بالغ بر ۱۱۰ میلیون دلار، مثبت ارزیابی شده است.

وی خاطر نشان کرد: که به دلیل واقع شدن دو بندر انزلی و کاسپین و دو گمرک در محدوده این منطقه همواره کالاهایی از مسیر این دو بندر به داخل کشور وارد و در مقابل کالاهای داخل کشور نیز از مسیر این بنادر به کشورهای همسایه صادر می گردند.

به گفته عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، این واردات و یا صادرات مربوط به داخل کشور می باشد و آمار آن با آمار عمل کرد تراز تجاری منطقه ارتباطی پیدا نمی کند.

طالب پور امیر هنده، سیاست و استراتژی سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص واردات از مسیر منطقه به داخل کشور رویکرد تأمین کالاهای اساسی و ضروری کشور به عنوان ایفای نقش ملی این منطقه در قبال سرزمین اصلی عنوان کرد.

وی گفت: در این خصوص نیز در طول سال ۱۳۹۸ از طریق دو بندر انزلی و کاسپین و گمرکات بندر انزلی و گلشن بالغ بر یک میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات برای نیاز کشور تأمین شده است.

این مسئول،ابراز کرد: این حجم از کالا شامل روغن،سویا، گندم،غلات دامی،چوب و برخی از تجهیزات مورد نیاز تأسیسات نفتی،دام زنده، پارچه، قطعات خودرو،موتور سیکلت و دوچرخه و… بوده است.

طالب پور امیر هنده ،اظهار کرد: این واردات به رویه ترخیص قطعی و با اخذ ثبت سفارش کشوری از طریق وزارت صمت و طی مراحل بانکی در بانک مرکزی بدون دخالت سازمان منطقه آزاد انزلی، به صورت مستقیم از طریق مسیر منطقه وارد کشور می گردد و این کالاها به هیچ وجه در محدوده منطقه مصرف نمی شوند.

وی ادامه داد: در مقابل کالاها و تولیدات داخل کشور نیز از طریق بنادر و گمرکات مستقر در منطقه به دیگر کشورها از جمله کشورهای عضو اوراسیا صادرات می شود.

این مسئول،معتقد است: این رویه علاوه بر رونق بنادر شمالی و فعال نمودن کرویدورهای بین المللی و ایجاد اشتغال، رسالت سازمان منطقه آزاد انزلی را در تامین نیاز کشور از خارج نیز دنبال می کند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :