کاشف اسرار-سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ،مصرف دخانیات را عامل تشدید کننده بیماری کرونا ویروس و ترک آن را یک ضرورت برای پیشگیری از این بیماری دانست.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از وبدا گیلان،آبتین حیدر زاده “به مناسبت اولین روز از هفته ملی بدون دخانیات اظهار کرد: امروزه مصرف مواد دخانی در جامعه رو به افزایش است و این موضوع فرا از ابعاد اجتماعی و اقتصادی ، سلامت جمعیت جوان و نیروی کار کشورمان را به شدت تهدید می کند .

وی خاطر نشان کرد: هر ساله به مناسبت بزرگداشت روز جهانی بدون دخانیات در 31 ماه می، اقدامات هماهنگ و گسترده ای در سراسر جهان برای تنویر افکار عمومی در خصوص مضرات استعمال دخانیات انجام می شود.

این مسئول ، شعار سازمان جهانی بهداشت در سال جاری را ” محافظت از جوانان در برابر فریب کاری و ترفند های صنایع دخانی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتن در آنها ” عنوان کرد.

حیدر زاده ،انجام اقدامات برای افزایش آگاهی عمومی  به ویژه آگاهی جوانان، در خصوص تاثیر مضرات دخانیات ، از سرطان تا بیماری های تنفسی مزمن و اهمیت کاهش مصرف دخانیات را  مورد تاکید  قرار داد.

وی از کاهش سن شروع مصرف دخانیات در دهه‌های اخیر در جهان و ایران خبر داد و گفت: میانگین سن شروع مصرف روزانه دخانیات در کشور در دهه ۵۰ حدود ۲۰ سال، در دهه‌های ۷۰-۶۰ به حدود ۱۸-۱۷ سال رسید .

این پزشک،متذکر شد: متأسفانه امروزه میانگین سن شروع مصرف دخانیات در کشور به ۱۴ سال رسیده است که تقریباً با آمار سایر کشورها برابر است.

حیدر زاده، یاد آور شد:  مطالعات جهانی نشان داده متوسط عمر افراد سیگاری ۱۰ سال کمتر از افراد غیرسیگاری است و هر نخ سیگار ، سه دقیقه از عمر فرد سیگاری می کاهد.

وی معتقد است: اجرای برنامه‌های پیشگیری از شروع مصرف دخانیات یا همان نه گفتن به تجربه دخانیات، باید در ایران و سایر کشورها از سنین پایین و مدارس ابتدایی آغاز شود.

به گفته این مسئول، از همان لحظه که فرد مصرف دخانیات را ترک می‌کند، سیستم ترمیم بدن فعال شده و اقدام به پاکسازی می‌کند و هرچه فرد دیرتر نسبت به ترک دخانیات اقدام کند زمان بیشتری طول می‌کشد که بدنش ترمیم شود.

حیدر زاده با بیان اینکه معمولاً ظرف مدت سه ماه پس از ترک دخانیات ظرفیت‌های هوایی تنفسی فرد به شکل نرمال بر می گردد، اظهار کرد: پس از یک سال خطرات بیماری‌های قلبی در وی با افراد غیرسیگاری برابر می‌شود .

وی ادامه داد: پس ازسه سال بروز بیماری‌های ریوی در آنها تقریباً مشابه افراد غیر سیگاری است و خطر بروز سرطان‌ها نیز ، پس از سه تا پنج سال در آنها تقریباً همانند افراد غیر سیگاری است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان،خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج مطالعات اخیر، عوارض زیان آور مصرف قلیان بیش از مصرف سیگار است .

حیدر زاده،ادامه داد: در هر پک قلیان حدود ۵۰۰ سی سی و در هر پک سیگار حدود ۵۰ سی سی دود وارد بدن مصرف کننده می‌شود.

وی متذکر شد:میزان مواجهه فرد با دود قلیان ۱۰ بار بیشتر است و  فرد سیگاری حدود ۱۵-۱۰ پک به سیگار می‌زند در صورتی که در هنگام مصرف قلیان به ۱۵۰-۱۰۰ پک می‌رسد.

این مسئول،تصریح کرد: متاسفانه برخی خانواده ها کشیدن قلیان در جمع های دورهمی را یک رفتار عادی می پندارند و این اقدام بسیار خطرناک است .

حیدر زاده،ادامه داد: مصرف یک وعده قلیان معادل با مصرف ۱۰۰ نخ سیگار است.  اینکه عبور دود از میان آب قلیان باعث تصفیه آن می‌شود یک باور غلط است زیرا دود مرطوب باعث افزایش جذب مواد سمی در بدن می‌شود.

 وی اظهار کرد: تنباکوی قلیان که حاوی مواد معطر یا اسانس‌های زیادی است ، متاسفانه  شرایط تجزیه و ترکیب مواد سمی را مهیا می‌کند. همچنین ذغال روی قلیان منو کسید کربن بالاتری دارد از این رو  قلیان یک روش مصرف دخانیات با بیماری زایی، بیشتر است.

این پزشک به ایجاد هماهنگی و جلب مشارکت مجامع امور صنفی، تولیدی، توزیعی در خصوص آموزش و بستر سازی مناسب جهت جلوگیری از عرضه مواد دخانی به ویژه قلیان در اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی ،تاکید کرد.

حیدر زاده،یاد آور شد : به منظور کمک به مصرف کنندگان مواد دخانی برای ترک مصرف دخانیات، در این خصوص هماهنگی های لازم جهت ثبت وضعیت ارایه خدمات ترک دخانیات در مراکز جامع سلامت استان، در حال انجام است.

لازم به ذکر است ؛ 6 الی 12 خرداد ماه سال جاری به عنوان هفته ملی بدون دخانیات با شعار ” محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا “نامگذاری شده است./ص

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :