کاشف اسرار-سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به بیماری فاسیولا در استان ،از افرادی که به تشخیص پزشک خود نیاز به انجام آزمایش دارند، خواست برای انجام تست ها به مراکز بهداشت مراجعه کنند.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از وبدا گیلان، آبتین حیدر زاده با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به بیماری فاسیولا در گیلان بیان کرد: تاکنون تست فاسیولا ۳۶ تن از گیلانیان مثبت شده است.

وی با تأکید بر اینکه بیماران برای انجام آزمایشات به مراکز بهداشتی درمانی معین شهرستان خود مراجعه کنند،خاطر نشان کرد: مبتلایان به این بیماری پس از مثبت شدن آزمایشات فاسیولا داروی مورد نیاز را از مرکز بهداشت استان تهیه کنند.

این مسئول،اذعان کرد:آزمایشات سرولوژی که خارج از سیستم مرکز بهداشت استان و آزمایشگاه رفرانس مورد تأیید وزارت بهداشت انجام می‌ شود در بیش از نیمی از موارد نتیجه مثبت اما کاذب دارد ،لذا لازم است همه افراد توسط سیستم بهداشتی نیز مورد آزمایش قرار گیرند.

حیدر زاده در پایان بر لزوم جدی گرفتن پیشگیری از ابتلا به بیماری فاسیولیازیس تأکید کرد و‌ افزود: افرادی که مشکلات درد مبهم شکمی طولانی‌ مدت به همراه هایپر ائوزینوفیلی و سابقه مصرف سبزی‌ های محلی به‌ صورت خام دارند ،بهتر است به مراکز جامع خدمات سلامت نزدیک محل زندگی‌ شان جهت بررسی مراجعه کنند.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :