کاشف اسرار-شهردار رشت از سفیر ایران در آذربایجان درخواست فراهم نمودن برای همکاری های دو جانبه فرهنگی بین دو منطقه را مطرح کر.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از سایت شهرداری،” ناصر حاج محمدی” در نشست با ” سید عباس موسوی” سفر وی و هیئت همراه را به گیلان منشا خیر دانست.

وی با اشاره به تشابهات اقلیمی میان مرکز گیلان و مرکز آذربایجان اظهار کرد: باید بتوان همکاری های دوجانبه فرهنگی میان این دو منطقه فراهم کرد.

این مسئول، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون شهر خلاق خوراک رشت گفت: می شود از این ظرفیت در توسعه گردشگری بهره برد.

 حاج محمدی،اطر نشان کرد: هرچند رشت به دلیل مشکلات موجود در ساختارها با دستاوردها فاصله دارد، اما به دلیل وجود منطقه آزاد انزلی و مسافت کم با پایتخت کشور، حضور بیش از ۳۰میلیون گردشگر و با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی می تواند بر مشکلات در این عرصه فائق بیاید.

وی آغاز فعالیت های جدید شهرداری را موجب تحولات آتی در این شهر دانست و با بیان اینکه سرمایه گذاری مهمترین ابزار توسعه شهری است،ابراز کرد: رشت پتانسیل های بسیار زیادی برای سرمایه گذاری دارد. 

شهردار رشت ، ادامه داد: این شهر جزو ۱۵کلانشهر نخست کشور است و با توجه به پتانسیل های فراوان، آمادگی پذیرش سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دارد.

حاج محمدی” از تالاب ۳۵هکتاری عینک در وسط رشت به عنوان بزرگترین تالاب شهری یاد کرد و افزود: می توان از این تالاب به عنوان نقطه ثقل گردشگری استفاده کرد.

وی ساختمان های تاریخی مرکز شهر به خصوص ساختمان شهرداری رشت را از زیباترین ساختمان های تاریخی عنوان‌کرد.

این مسئول، یادآور شد: امروز از این ساختمان برای انجام امورات فرهنگی استفاده می شود و به زودی عملیات مرمت آن نیز انجام و تبدیل به موزه بلدیه خواهد شد.

“حاج محمدی” با بیان اینکه رشت شهر نخستین ها است ،گفت: این شهر نخستین شهر در کشور بود که از سال ۱۲۸۶دارای شهرداری و از سال ۱۳۰۴دارای انجمن شورای شهر شد و اکنون ساختمان شهرداری نیز بیش از ۱۰۵سال قدمت دارد.

ای ابراز کرد: رشت در تمدن تاریخی و فرهنگی از تاریخی ترین شهرهای کشور بوده و دارای جاذبه های ملی و فراملی بسیار زیادی است.

شهردار مرکز استان گیلان با اشاره به ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو گفت: بیش از هزار مرکز مرتبط با خوراک و رستوران در این شهر وجود دارد و نخستین شهریست که طرح شب های روشن در آن اجرایی شده است.

” حاج محمدی” ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون شب های روشن رشت، از گاری های کباب رشتی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری یاد کرد و بیان داشت: این فعالیت می تواند همتراز و هم ارزش صنایع دستی باشد.

وی با اشاره به باز بودن‌مغازه های سطح شهر تا پاسی از شب افزود: رشت مردم زنده دلی دارد و این مهم می تواند جاذبه بسیار خوبی برای مردم آذربایجان باشد.

این‌مسئول ،تصریح کرد: گیلان منطقه هلال حاصل خیز جهان است و اگر منطقه خاورمیانه نقاط حال خیزی داشته باشد، آن نقاط، بی شک سه استان شمالی کشور، خواهد بود.

مدیر برنامه های شهر خلاق خوراک رشت در یونسکو نیز در این دیدار از آمادگی های این شهر برای تورهای گردشگری غذا خبر داد.

علی رضا قانع صومعه سرایی،گفت: مقرر شد تا مزرعه ای تهیه شود و گردشگران از نزدیک شاهد طرح ازمزرعه تا سفره شوند.

وی با بیان اینکه در زمینه خوراک، آموزشگاهی با عنوان مدرسه آشپزی دایر شده است افزود: در این راستا قرار است آکادمی خوراک نیز تاسیس شود.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک رشت در یونسکو خاطر نشان کرد: رشت در کنار گردشگری طبیعت و تاریخی، جز ۳۶شهر دنیا است که در زمینه شهر خلاق خوراک نیز فعالیت می کند.

قانع صومعه سرایی،گفت: ظرفیت فراوانی در این زمینه در رشت وجود دارد به شرط آنکه بتوان از ظرفیت های دیپلماسی شهری درست بهره برد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :