کاشف اسرار-نماینده مردم طوالش،ماسال و رضوان شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید میدانی از مناطق سیل زده و رویت عمق فاجعه ،وجود مدیریت های ناکارآمد در بروز سیل اخیر دخیل دانست و تاکید کرد : زیر ساخت های شهرستان آسیب پذیر است و باید هر چه سریعتر عدم مدیریت و ناکارآمدی ها مدیریت و مرتفع بشود و ما به عنوان نماینده مردم حوزه انتخابیه در سطوح شهرستانی،استانی و ملی ؛این موضوع را به کسانی که دست اندرکار می باشند،متذکر می شویم.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،” حسن محمد یاری” طی سخنانی در نشست ستاد بحران فرمانداری تالش که شامگاه جمعه به مناسبت وقوع بحران ناشی از سیل اخیر این شهرستان با ریاست فرماندار و حضور مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان ،برگزار شد،اظهار کرد : “امیدوارم خداوند به ما توفیق بدهد در مقام انجام وظایف خودمان موفق باشیم”

وی به بازدید میدانی نزدیک از مناطق مختلف سیل زده شهرستان تالش اشاره کرد و گفت : ” انسان وقتی به صورت میدانی و نزدیک از مناطق سیل زده داشته باشد،بیشتر به عمق فاجعه پی می برد” .

این مقام،متذکر شد: تصور بکنید شب در بستر خواب می باشید و یک باره متوجه می شوید سیل در نزدیک های پنجره اتاق خواب خودت نفوذ کرده و امکان دارد هر لحظه دیوارهای فرو بریزد که نمونه بارز آن رودخانه کرگان رود در روستای ساحلی” قروق” است”.

“محمد یاری ” به نقل قول از برخی روستائیان سیل زده در جریان بازدید خودش به اتفاق مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان،فرماندار تالش و تعدادی از مقامات شهرستانی مبنی بر این که :”شب ها جرات ندارند در منازل خود استراحت بکنند”بازگو کرد و وجود این مشکلات را به یک سری از بسترها که بنای آن از سابق در تالش به صورت کج گذشته شده است ،ربط داد.

وی اعتقاد دارد:” ما چه بخواهیم، چه نخواهیم باید بپذیریم زیر ساخت های شهرستان آسیب پذیر است و متاسفانه گاهی اوقات مدیریت های ناکارآمد در بروز این مسائل دخیل بوده است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس در تبیین اثبات اظهارات خود در راستای دخیل بودن مدیریت های ناکارآمد در بروز سیل اخیر،متذکر شد : نقطه ای از تالش نیازمند بود عملیات لایروبی رودخانه صورت بپذیرد ولی با یک هزار اما و اگری که متاسفانه در بروکراسی اداری وجود دارد،این لایروبی انجام نشد و مردم خسارات این کوتاهی ها را متحمل شدند به گونه ای که فاجعه ای که امروز در شهرستان رویت می شود ناشی از این ناکارآمدی است.

” محمدیاری” ،اضافه کرد: در بخش حویق تالش مقرر شده بود که برداشت صورت نپذیرد ولی متاسفانه بدون نظارت و مدیریت برداشت شده است و بار دیگر این موضوع منجر به بروز خسارت شده و مردم هزینه این اشتباه را دارند می پردازند .

وی با انتقاد از موازی کاری ها و عدم مدیریت و ناکارآمدی ها که سبب بروز سیل اخیر شهرستان تالش شد ،تاکید کرد : باید هر چه سریعتر عدم مدیریت و ناکارآمدی ها مرتفع بشود و ما به عنوان نماینده مردم حوزه انتخابیه در سطوح شهرستانی،استانی و ملی ؛این موضوع را به کسانی که دست اندرکار می باشند،متذکر می شویم.

این مقام ،تصریح کرد: اگر امروز ما نتوانیم دست مردم را بگیریم و به کمک آنان نیاییم بهتر است مسئولیت را به دیگران که پای کار می باشند و با دل سوزی همراه می باشند، واگذار بکنیم و دنبال کار خودمان برویم “

محمد یاری”اعضای شورای ستاد بحران شهرستان تالش،دل سوز ،پای کار و غم خوار دانست و اظهارات خود را از باب تذکر و انجام وظیفه کردن در برابر مردم و حق الناس بر گردن خود عنوان کرد .

وی معتقد است : اگر خدای نکرده این حق الناس بخواهد به حاشیه برود و یا با قضیه به صورت تساهل و تسامح برخورد بکنیم ،یک جایی در این دنیا یا آخرت باید پاسخگو باشیم ،لذا از اعضای ستاد بحران خواهش دارم همراه باشند .

این دانش آموخته حقوق در مقطع دکتری یه بررسی برخی از ابعاد بروز سیل ویران گر اخیر تالش پرداخت و بیان کرد : سیل اخیر یک حادثه طبیعی تلقی می شود و در سنوات گذشته شاهد بروز این حادثه بوده ایم و احتمالا در سالیان آینده رخ خواهد داد ولی این که ما چقدر خودمان را مقاوم و واکسینه بکنیم،بسیار مهم است و باید یک مدیریت متمرکز داشته باشیم.

” محمد یاری” بر ضرورت رعایت قانون توسط مسئولان ذیربط توسط اعضای ستاد بحران شهرستان ها تاکید کرد و متذکر شد : گاهی از اوقات اگر مُر قانون بخواهد اجرا بشود،سنگ بر روی سنگ بند نمی شود و باید مقداری فلورانس( انعطاف و تخفیف ) ایجاد بشود تا مردم در اجرای قانون، له بشوند

وی خط قرمز خودش را مردم دانست و اذعان کرد : اگر مردم بخواهند هزینه بپردازند حق الناسی بر گردن ماست، در این راستا از هر گونه تلاشی برای استیفای حقوق قانونی مردم تلاش خواهم کرد تا کم کاری های جبران بشود.

این مقام با اشاره به بازدید خودش از منطقه سیل زده غروق به اتفاق مدیرکل مدیریت بحران گیلان و فرمانداری تالش به درخواست مدیر مسئول پایگاه خبری” کاشف اسرار”،،وقوع سیل تا یک متری پنجره منزل مردم و بروز آسیب و ترش زدن را وحشتناک ارزیابی کرد.

” محمد یاری” به اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان تالش تاکید کرد که تمام وقت پای کار و خدمت مردم باشند ،ضمن این که این قول داد در صحن علنی هفته آینده مجلس ،عمق این فاجعه و مشکلات که روی کاغذ دیده نمی شود و بخشی از آن به وسیله فضای مجازی و صدا وسیما منتشر می شود با پوشیدن یونیفورم ستاد بحران به اطلاع نمایندگان مردم در خانه ملت به عنوان حلقه ارتباط مردم و مسئولان محلی به مرکز نشینان برساند.

وی اعتقاد دارد : ” تا زمانی که مطالبه گری نداشته باشیم و نتوانیم حق خود را نخواهیم بگیریم،کسی حق ما را نخواهد داد “

نماینده مردم طوالش،ماسال و رضوان شهر در مجلس شورای اسلامی،از ظرافت کار،دل سوزی و پیگیر بودن “مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان ” در پی بروز سیل اخیر تالش تمجید و قدردانی کرد و از ” امیر مرادی توت کله” به طور جد درخواست کرد که حتی یک مورد از مناطق سیل زده برای گزارش به مسئولان مافوق از قلم نیفتد .

“محمد یاری ” از نیمه کاره بودن پل آهنی روستای خلیله سرا تالش برقرار کننده راه ارتباطی با 12 روستای شهرستان که علی رغم پیش رفت 80 درصدی بدون نصب ورق آهنی برای کف آن حدود 6 سال نیمه کاره باقی مانده و اهالی روستاها نمی توانند از آن استفاده بکنند،به شدت انتقاد کرد.

وی با تصریح بر این که نیمه کاره ماندن احداث این پل به عنوان بیت المال جای سوال دارد و حتما باید سیل اخیر رخ می داد تا به فکر مردم باشیم،تاکید کرد : “رها کردن این راه ارتباطی ظلم به مردم تلقی می شود و بخشودنی نیست” .

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان و نیز فرماندار تالش به طور جد درخواست کرد به طوری مدیریت نمایند تا همه مسئولان مناطق سیل زده پای کار باشند و هر کس برای انجام وظیفه قانونی خودش تساهل و تسامح می کنند به بنده منعکس بکنند.

” محمد یاری” با تصریح بر این که با هر مسئولی که برای انجام وظیفه قانونی خودش، تساهل و تسامح می کند،هیچ گونه تعارفی ندارد،ابراز کرد : “علاقه مند هستم مسئولان ذیربط در هر رده شهرستانی برای حل مشکلات کنار یک دیگر باشیم و باید اختلافات کنار بگذاریم .

وی با ابراز تاسف از وجود برخی از اختلافات در شهر که به آن دامن زده می شود که هزینه آن را مردم پرداخت می کنند،خطاب به اشخاص مورد نظر درخواست کرد فعلا این اختلافات کنار بگذارند تا هر چه سریعتر با هم دلی،رفاقت و صمیمیت ؛چالش های موجود حل بشود.

این مقام بروز بحران ها از جمله وقوع سیل اخیر تالش را سبب بهره مندی از فرصت برای کنار گذاشتن برخی تشریفات و اخذ مصوبات دارای منفعت عمومی دانست و متذکر شد : بروز سیل ویران گر می تواند مثبت و منفی تلقی بشود و می توان تعدادی از کارهای معطل مانده و ناقص را در جلسات ستاد بحران مصوب کرد که یکی از مصادیق پل نیمه کاره روستای ” خلیله سرا” است.

” محمد یاری ” خطاب به مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان و اعضای ستاد بحران شهرستان تالش،تاکید کرد : ” هر جا که نیاز به حضور فیزیکی ،معنوی و ظرفیتی بنده باشد ،درخواست بکنند تا در این فرصت مناسب یک سری از کم و کاستی های سنوات گذشته که متاسفانه مورد غفلت واقع شده به نفع مردم جبران بکنیم.

وی تاکید کرد : سعی می کنیم تا جایی که ظرفیت قانونی اجازه می دهد بتوانیم ردیف بودجه اخذ نماییم و یا ارتباطی که امروز جزو ضروریات مردم می باشد برقرار بکنیم تا شهرستان کم برخوردار تالش از مزایا بهره مند بشود و از تریبون مجلس به نفع مردم حق مطلب ادا نشده است، استفاده می شود .

فرماندار تالش نیز طی سخنانی در این جلسه برآورد اولیه خسارات وارده بر تاسیسات و اماکن و .. در سطح شهرستان را بالغ بر۱۷۰میلیارد تومان عنوان کرد .

سید عیسی مهدوی بهادرمحله”اظهار کرد:متاسفانه سیلاب اخیر باعث آبگرفتگی  و تخریب  معابر روستایی. در ۴۴روستای بخش های  ۴گانه شهرستان تالش شد و  انسداد،رانش. و تخریب ۲۲محور روستایی را نیز در این بخش ها به دنبال داشت

وی با اعلام بروز خسارات سنگین بر انشعابات آب و برق و گاز و تلفن روستایی ،اذعان کرد:قطعی برق در بیش از 2 هزار و 400 واحد مسکونی روستایی،قطع انشعاب بیش از 1 هزار و 100 مشترک آب روستایی و قطع انشعاب بیش از۴۲۸ گاز روستایی و همچنین قطع شدن بیش از ۳۵۰انشعاب تلفن،عمده خسارات وارد شده از سیل تا کنون می باشد.

نماینده عالی دولت در تالش با ابراز تاسف از شکسته شدن پل عابر پیاده شهر ،متذکر شد:مهم‌ترین خسارت سیل به محدوده شهری تالش،علاوه بر شکستگی پل عابر،آبشکستگی پایه ها و احتمال تخریب پل اصلی شهر که در واقع معبر کریدور غرب به شرق شمال کشور محسوب می شود،می باشد.

مهدوی بهادرمحله” با بیان اینکه در بخش حویق نیز تخریب دیواره رودخانه و جاده دسترسی در خیابان زردپور چوبر باعث انسداد مسیر شد،اعلام داشت:متاسفانه به طور کلی بیش از ۵۰سر دهنه کشاورزی و همچنین دیواره های رودخانه ها در ۱۱رشته اصلی رودخانه در کل شهرستان تخریب شده اند.

وی از کشاورزان و صنعت گران نیز به عنوان خسارت دیدگان اصلی یاد کرد و متذکر شد:بیش از ۱۰۰هکتار از مزارع کشاورزی و باغات مختلف در شهرستان آسیب دیده و دو واحد پرورش ماهی و یک واحد بسته بندی محصولات کشاورزی نیز در اثر ورود سیلاب خسارت دیده اند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :