کاشف اسرار-استاندار گیلان،معتقد است: توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای هدف بهترین راهکار برای تقابل با اثرات مخرب  فشار تحریم ها است

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ارسلان زارع صبح امروز (سه شنبه) طی سخنانی در همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای” در سالن اجتماعات منطقه آزاد انزلی برگزار شد،اظهار کرد : برگزاری این همایش بین المللی در شرایط سخت متاثر از کرونا نشانگر اهمیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای جمهوری اسلامی ایران در موضوع بهبود مناسبات اقتصادی است.

وی با تصریح بر این که :” همگان بر این باورند که در شرایط کنونی، توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای هدف بهترین راهکار تقابل با اثرات مخرب  فشار تحریم ها  است” ،عضویت در اتحادیه ها و تشکل های منطقه ای و نیز بهره مندی از مزایای آن را در افزایش مبادلات تجاری موثر دانست .

این مقام از این که استان های مرزی در صادرات به کشورهای همسایه همواره پیشرو و فعال بوده اند ،ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: در ایجاد پیوند اقتصادی ، توسعه صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه گذارهای خارجی نیز جایگاه ارزشمندی را به خود اختصاص داده اند.

زارع” با تاکید بر این که “بالابودن تعرفه های گمرکی همواره مانع بزرگی برای توسعه صادرات در کشور ما بوده است،،معتقد است:” عضویت موقت ایران در این اتحادیه فرصتی مغتنم برای توسعه روابط تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه با حذف قوانین مزاحم است.

وی با تاکید بر این که با توجه به ظرفیت های گیلان، تجار و بازرگانان داخلی باید از این فرصت ویژه برای صادرات محصولات و کالاهای ایرانی با برخورداری از تعرفه های ترجیحی بهره مند شوند،متذکر شد :منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور در سالهای اخیر با سرعت در حال توسعه است و در آینده 22 اسکله آن فعال می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان،اظهار کرد: با توجه به وجود معافیت های گمرکی ، مالیاتی و سایر تمهیدات قانونی، منطقه آزاد انزلی می تواند در تقویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و در توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای عضو این اتحادیه نقش مؤثری داشته باشد و به عنوان هاب لجستیکی ارتباطات موضوع این تفاهم نامه عمل کند.  

“زارع”،متذکر شد : استان گیلان فعالیت هایی را در خصوص بهره-مندی از مزایای عضویت در این اتحادیه به انجام رسانده ، تشکیل میز دبیرخانه اوراسیا با عضویت 13 نفر از مدیران دستگاه های مرتبط جهت بررسی موضوعات مختلف و ایجاد هماهنگی بین دستگاهی در خصوص چگونگی بهره-مندی از این فرصت را نمونه ای از این اقدامات ذکر کرد.

به گفته وی، در اسفند ماه سال گذشته با وجود بسته بودن بیشتر مرزهای کشور به سبب همه گیری ویروس کرونا ، مرزهای دریایی با روسیه و مرز زمینی آستارا به طور شبانه روزی فعال داشته و در این شرایط سخت، حجم تجارت ما با این کشورها کاهش نداشت، بلکه افزایش قابل توجهی را نیز شاهد بودیم.

این مقام،یاد آور شد: بر اساس گزارش اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان از زمان اجرای موافقتنامه اتحادیه اوراسیا، این اتاق بیش از 28 هزار فرم گواهی مبدا صادر کرده که این آمار نشان دهنده عملکرد موفق استان است و اثبات می کند تجار و بازرگانان استان بیشترین بهره-مندی را از اجرای موافقت نامه داشته اند.

زارع ” با اذعان بر این که تجار و بازرگانان ایرانی که کالاهای خود را از طریق راه آهن از جمهوری آذربایجان به روسیه صادر می کنند ، به علت عدم وجود زیرساختارهای لازم نمی توانند از مزایای اتحادیه اوراسیا بهره مند شوند ،هشدار داد : بازرگانان کالاهای ایرانی به اسم کالای آذری به روسیه صادر می کنند که لازم است هر چه سریع تر این مشکلات مرتفع بشود. 

وی با تاکید بر اینکه باید زیر ساخت های لازم جهت نیل به اهداف تعیین شده تکمیل شود ،اعتقاد دارد : تکمیل راه آهن رشت به بندر کاسپین ،  ساخت راه آهن رشت به آستارا ،  فعالیت کشتی های رو رو و به کارگیری کانتینرهای یخچال دار در دریای خزر می تواند به عنوان زیرساختارهای لازم، نقش بسیار مؤثری در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای عضو این اتحادیه داشته باشد.

استاندار گیلان برگزاری دوره های آموزشی در خصوص توافق نامه اوراسیا برای کارکنان دولت، تجار و بازرگانان و همچنین تشکیل کارگروه مشترک با همتایان خارجی برای رفع موانع احتمالی را  امری مهم دانست.

زارع” ابراز امیدواری کرد که با تقویت این تشکل منطقه ای، بتوان شرایط مطلوب را برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای هدف به وجود آورد .

به گفته وی، استان گیلان با داشتن زیرساخت های لازم ، این ظرفیت را دارد که در عرصه گسترش مناسبات اقتصادی و از آن مهم تر، ارتقای تراز تجاری ایران در عرصه مبادلات بازرگانی نقش آفرین باشد

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :