کاشف اسرار-در هفته سی و سوم پویش هر هفته الف ب ایران،«ساخت و سازها» و «ساز و کارها» علاوه بر قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای پویش و رونمایی از کتاب دلگرمی ها و همراهی ها،۴۱ پروژه عام المنفعه با هزینه بیش از یک هزار میلیارد ریال از طریق ارتباط تصویری وزیر نیرو با استاندار گیلان افتتاح شد.

به گزارش کاشف اسرار ،این پروژه ها شامل بهره‌برداری از طرح آبرسانی به ۳۸ روستای گیلان با اعتبار ۲۶۵ میلیارد ریال و نیز سه پروژه شرکت برق منطقه ای استان به ارزش ۷۴۲ میلیارد ریال است.

طرح آب رسانی به ۳۸ روستای گیلان در شهرستان‌های رشت، رودبار، سیاهکل، لاهیجان، لنگرود، رضوانشهر، شفت، فومن، املش و رودسر با ۶۳ کیلومتر خط انتقال، ۹۰ کیلومتر شبکه توزیع، بهسازی ۱۱ دهنه چشمه، حفر دو حلقه چاه، احداث هشت باب مخزن و هشت باب ایستگاه پمپاژ به مرحله اجرا درآمده و ۲۱ هزار و ۸۶۷ نفر از جمعیت استان را تحت پوشش قرار داده است.

سه پروژه شرکت برق منطقه ای نیز که در آستارا اجرایی شده؛ شامل خط کابلی ۶۳ کیلوولت دو مداره تغذیه کننده پست مسکن مهر، احداث پست ۶۳/۲۰ کیلوولت مسکن مهر و توسعه فیدرهای ۶۳ کیلوولت پست ۲۳۰/۶۳ کیلوولت این شهرستان است.

استاندار: شاخص های توسعه ای گیلان درسایه تکمیل طرح های زیربنایی ارتقا یافت

استاندار گیلان گفت: تکمیل و بهره برداری از طرح‌های حوزه های برق، آب، فاضلاب و سدسازی در قالب پویش ” هر هفته الف – ب – ایران” در گیلان و نقاط مختلف کشور حاکی از تلاش های نتیجه بخش آن هم درشرایط دشوار تحریم ها برای بهبود زندگی مردم است و درگیلان منجر به ارتقا شاخص های توسعه ای شده است.

ارسلان زارع در مراسم بهره برداری از طرح های صنعت آب و برق استان افزود: باید با در نظر داشتن جغرافیای خاص گیلان این استان در برنامه های توسعه‌ای به عنوان قطب گردشگری و کشاورزی مورد توجه قرار گیرد و پروژه ها و طرح های توسعه ای بر این مبنا تعریف و اجرا شود.

وی اظهار کرد: از سویی با عنایت به تراکم جمعیتی ساکن در واحد سطح استان، از این خطه به عنوان یکی از استان‌های متراکم یاد می‌شود که بر این مبنا با توجه به جمعیت ساکن و نیز گردشگران لزوم تهیه و اجرای برنامه های جامع در تمامی زمینه های توسعه‌ای برای این استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این مقام ،اظهار داشت: در سال‌های اخیر علاقه به ساخت و ساز در مناطق روستایی افزایش یافته و شاهد رشد جمعیتی قابل توجه در این مناطق هستیم، چنانچه افزایش جمعیت با ایجاد زیرساخت‌های مناسب همراه نباشد منجر به توسعه پایدار نمی‌شود از اینرو باید برنامه ریزی صحیح و مناسبی به منظور توسعه پایدار صورت پذیرد.

زارع تصریح کرد: مدیریت منابع آب یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه بوده و نقشی مهم در این زمینه دارد بنابراین انجام مطالعات و تهیه طرح‌های جامع آبرسانی روستایی در نقاط مختلف استان حائز اهمیت است.

وی گفت: بهره برداری از طرح‌های برق رسانی، آب رسانی، فاضلاب و سدسازی در قالب پویش ” هر هفته الف – ب – ایران” در گیلان و نقاط مختلف کشور حاکی از تلاش های نتیجه بخش آن هم در شرایط دشوار تحریم ها برای ارتقاء و بهبود شاخص های زندگی است.

استاندار افزود: تداوم این پویش تا پایان دولت تدبیر و امید در اقصی نقاط کشور و انعکاس شایسته آن امید را برای آینده ای بهتر در دل مردم زنده می‌کند.

زارع تصریح کرد : در این راستا در هفته دهم این پویش طی سال گذشته ۱۰ طرح برق، یک سد لاستیکی در راستای استفاده بهینه از روان‌آب ها و کمک به توسعه و بهبود کشاورزی منطقه و آبرسانی به ۱۵ روستا در مجموع با اعتباری بالغ بر ۱۶۶ میلیارد تومان افتتاح شد.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون نیز در هفته سی و سوم این پویش شاهد بهره برداری از طرح های آبرسانی به ۳۸ روستای استان گیلان با اعتباری بالغ بر ۲۶۵ میلیارد ریال و افتتاح سه پروژه احداث پست، کابل تغذیه و توسعه فیدر در آستارا با اعتبار ۷۴۲ میلیارد ریال هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان ،اظهار داشت: با توجه به شاخص های رشد و توسعه در گیلان طی دولت تدبیر و امید؛ تعداد روستاهای تحت پوشش از ابتدای فعالیت دولت تا کنون ۹ درصد رشد داشته و از یک هزار و ۵۷۵ روستا به یک هزار و ۷۱۳ روستا رسیده است.

زارع ،تصریح کرد: همچنین بهسازی تأسیسات آب آشامیدنی ۵۶ درصد افزایش داشته و احداث خطوط انتقال آب نیز با رشد ۴۵ درصدی از دو هزار و ۸۵۶ کیلومتر به چهار هزار و ۱۵۲ کیلومتر رسیده است.

وی گفت:جمعیت قلمرو شهری با رشد ۱۴ و ۶۵ درصدی از یک میلیون و ۵۶۵ هزار نفر به یک میلیون و ۸۳۳ هزار نفر رسیده و حداکثر ظرفیت منابع تأمین آب نیز با ۳۰ درصد رشد در دولت تدبیر و امید همراه بوده است.

این مقام گفت: همچنین شرکت برق منطقه ای گیلان با ۱۰ نیروگاه بیش از دو هزار و ۸۵۲ مگاوات تولید دارد و طول خطوط ۴۰۰ کیلوولت آن ۲۵۶ کیلومتر، یک هزار و ۹۹ کیلومتر خط ۲۳۰ و ۸۶ کیلومتر خط ۱۳۲ کیلوولت است.

زارع متذکر شد: طول خطوط هوایی و زمینی ۶۳ کیلوولت یک هزار و ۴۰۲ کیلومتر و تعداد پست‌های ۴۰۰ کیلوولت یک ایستگاه، پست های ۲۳۰ کیلوولت ۱۴ ایستگاه و پست‌های ۶۳ کیلوولت ۵۴ ایستگاه از دیگر تجهیزات شرکت برق منطقه ای گیلان است.

وی تصریح کرد : همچنین با ابتکار وزارت نیرو در خصوص ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و تشکیل شرکت‌های یکپارچه در استان‌ها، رخدادهای خوبی در استفاده از تاسیسات مشترک و ارائه خدمات به روستانشینان شاهد هستیم که امیدواریم با توجه به پتانسیل های استان و نزدیکی شهرها به روستاها، در آینده نزدیک ضمن تداوم روند شکل گرفته، شاهد توسعه آن باشیم.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه هدف از پویش هر هفته- الف ب- ایران ارتقا سیستم آبی و برقی نقاط مختلف کشور است، اظهار کرد: بهره‌مندی از آب و برق یکی از نیازهای اساسی مردم بوده و با پویش هر هفته الف- ب- ایران در نقطه از کشور پروژه‌های بزرگ وزارت نیرو به بهره‌برداری می‌رسد.

بهمن داراب زاده با اشاره به سرمایه‌گذاری ۷۴۲ میلیارد ریالی سه پروژه بزرگ برق منطقه‌ای استان گیلان گفت: شهرستان مرزی و همچنین بندری آستارا به علت داشتن مرز گمرکی، بندر تجاری و بازارچه مرزی از مهم‌ترین مناطق استان بوده و از اهمیت استراتژیکی برخوردار و توسعه آن می‌تواند بسیار به اقتصاد استان کمک کند.

وی با تأکید نگاه ویژه به ایجاد اشتغال پایدار در استان توسط شرکت برق منطقه‌ای استان گیلان تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته با بهره‌برداری از این تعداد پروژه در شهرستان آستارا برای هفت نفر به‌صورت مستقیم و برای ۱۰۵ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

این مسئول با اذعان به اینکه با بهره‌برداری از این سه پروژه وضعیت برق آستارا با جهشی قابل‌توجه مواجه می‌شود، بیان کرد: با افتتاح این سه پروژه در این شهرستان مرزی برق‌رسانی در زمان پیک و اوج مصرف پایدار و مطمئن شده و همچنین قابلیت اطمینان شبکه با افزایش مواجه می‌شود.

داراب زاده با اعلام پروژه‌های افتتاح‌شده در شهرستان آستارا گفت: پروژه پست ۶۳/۲۰ کیلوولت مسکن مهر آستارا، پروژه توسعه پست ۲۳۰/۶۳ کیلوولت آستارا و پروژه خط کابلی ۶۳ کیلوولت دو مداره تغذیه‌کننده پست مسکن مهر آستارا ازجمله پروژه‌هایی است که در راستای پویش هر هفته الف ب ایران در استان گیلان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :