کاشف اسرار- مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان گفت: با همکاری ۳ دستگاه اجرایی استان ۵۲ رودخانه گیلان لایروبی می‌شود.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از تسنیم ، امیر مرادی توت کله ” با اعلام این خبر،اظهار کرد : خسارات حوادث طبیعی در گیلان به تاسیسات زیر بنایی و حوزه کشاورزی مربوط می‌شود، اما خساراتی که دولت پرداخت می‌کند تنها مربوط به حوزه زیربنایی است در این راستا از امسال همه دستگاه‌ها ملزم به بیمه تاسیسات زیربنایی مجموعه‌های خود شدند.

وی افزود: در سال 98 حدود 900 میلیارد تومان خسارت در بخش کشاورزی داشتیم که در سال 99 به 700 میلیارد تومان رسید در راستای پرداختی‌های این خسارات صندوق بیمه کشاورزی تعریف شده و دولت 70 درصد خسارت را متحمل می‌شود و 30 درصد پرداختی‌ها بر عهده خود کشاورزان است.

این مسئول با بیان اینکه کشاورزان باید نسبت به بیمه مزارع خود اقدام کنند تا در صورت ایجاد خسارت مشمول بیمه بوده و درصدی از مبلغ خسارت را دریافت کنند ،متذکر شد: اکنون 235 هزار کشاورز برنج‌ کار داریم که از این تعداد تنها 35 هزار نفر بیمه کشاورزی دارند و تاکنون بیمه برای این تعداد 50 میلیارد تومان پرداخت کرده است.

مرادی توت کله “گفت: نقاط ضعف استان در قالب برنامه‌ریزی‌های مدون با دستگاه‌های مربوطه مشخص شده به عنوان مثال در حوزه صید اکنون 6 سامانه را فعال کردیم و در بخش مشکلات این 6 رودخانه اطلاعات جامعی را از سوی نهاد مربوطه دریافت کرده و باید با برنامه‌ریزی و اطلاعات کافی و جامع به موقع نسبت به لایروبی آن‌ها اقدام کنیم.

وی افزود: پس از سیل تالش از منازل مسکونی احداث شده در حریم رودخانه‌های شهرستان بازدیدهایی به‌عمل آمد؛ افراد ساکن در این مناطق عموماً افراد آسیب‌پذیر جامعه بوده که به‌دلیل شرایط مالی به ناچار در حریم رودخانه ساکن هستند.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان،تصریح کرد: در این راستا به افراد مذکور اعتباراتی تخصیص داده شده و زمینی را نیز برای سکونت و احداث مسکن برای این افراد در نظر گرفته‌ایم؛ ساکنان این مناطق می‌توانند به‌راحتی از محل اعتبارات بهره ببرند همچنین به این افراد وام کم‌بهره نیز اعطا می‌شود.

مرادی توت کله،اذعان کرد: یکی از دلایل سیل تالش عدم لایه‌روبی رودخانه‌ها بود که سال‌ها نادیده گرفته شده بودند و با توجه به اینکه این که این شهرستان دارای شیب است آب جمع شده در بالا دست وارد بستر رودخانه‌ای شد که مملو از شن ماسه بوده و سال‌ها از زمان آخرین لایه‌روبی آن می‌گذشت.

وی افزود: ما باید قبل از وقوع حادثه با اقدامات پیشگیرانه خسارات را به حداقل برسانیم در این راستا فرمانداران شهرستان‌ها باید قانون مدیریت بحران را به‌طور دقیق اجرا کنند این قانون الزام کرده است که در زمان پیشگیری، مقابله و بعد از آسیب در همه مراحل باید اقدامات لازم را انجام شود.

این مسئول،معتقد است : ما باید هر لحظه برای حوادث و بلایای طبیعی آمادگی لازم را داشته باشیم و به موقع نسبت به لایروبی رودخانه‌ها اقدام کنیم، به عنوان مثال اگر شرایط یک رودخانه در وضعیت بحرانی قرار دارد باید فرماندار منطقه طی اقدامات پیشگیرانه دستور لایروبی آن رودخانه را صادر کند.

مرادی توت کله، افزود: در همین راستا هم اکنون با همکاری 3 دستگاه، اداره حفاظت محیط زیست گیلان، اداره منابع طبیعی و آب خیزداری و آب منطقه‌ای نسبت به حل مشکلات مربوط به 52 رودخانه استان و لایروبی آن‌ها برنامه‌ریزی کرده و هماهنگی‌های لازم در این حوزه با دستگاه‌های مذکور انجام شده است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :