کاشف اسرار-مسئول شهرک های صنعتی تالش و رضوانشهر ،گفت :با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب شهرک صنعتی ،وجود باغات متعدد کاشت کیوی در تالش و نزدیکی به مرز زمینی با کشورهای همسایه، اگر شرایطی ایجاد بشود که بتوان شهرک صنعتی مذکور توسعه داده بشود و اراضی جدیدی به آن ملحق بشود به نفع استان گیلان و حوزه انتخابیه طوالش،ماسال و رضوان شهر در مجلس شورای اسلامی است.

به گزازش خبرنگار کاشف اسرار ” حمید عزتی فر ” در دیدار مشترک با نماینده با نماینده مردم طوالش ، ماسال و رضوان شهر در مجلس شورای اسلامی و مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی گیلان به تبیین وضعیت فعلی شهرک صنعتی تالش پرداخت و اظهار کرد : این شهرک دارای 40 هکتار اراضی صنعتی می باشد که دارای 79 قرارداد اصلی و 23 قرارداد طرح توسعه است.

وی ادامه داد : این شهرک صنعتی دارای 67 واحد بهره بردار می باشد که 52 واحد بهره بردار فعال و 15 واحد غیر فعال بوده که 7 واحد به متقاضیان و سرمایه گذاران جدید واگذار شد و در حال حاضر 3 واحد موجود است.

به گفته این مسئول، 6 واحد دیگر واگذار گردیده و در حال ساخت و ساز می باشد و هنوز به مرحله تولید نرسیده است ،ضمن این که تمام زیر ساخت های لازم از جمله : آب ، برق ، تصفیه خانه در شهرک صنعتی مذکور موجود است ولی متاسفانه اراضی صنعتی به اتمام رسیده است.

عزتی فر ،متذکر شد : با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب شهرک صنعتی ،وجود باغات متعدد کاشت کیوی در تالش و نزدیکی به مرز زمینی با کشورهای همسایه، اگر شرایطی ایجاد بشود که بتوان شهرک صنعتی مذکور توسعه داده بشود و اراضی جدیدی به آن ملحق بشود به نفع استان گیلان و حوزه انتخابیه طوالش،ماسال و رضوان شهر در مجلس شورای اسلامی است.

وی معضل فعلی شهرک صنعتی مذکور را حریم 250 متری خط انتقال گاز طبیعی عنوان کرد و تصریح کرد : هم اکنون خطا انتقال یاد شده توسط پیمان کار انتخاب شده در دست اصلاح می باشد و حریم از 250 متر به 25 متر کاهش خواهد یافت .

مسئول شهرک های صنعتی تالش و رضوان شهر،ابراز کرد : با اتمام کار علاوه بر واحدهای صنعتی واگذار شده، حدود دو هکتار از اراضی صنعتی تالش در محدوده ” کشلی ” آزاد می شود.

عزتی فر “، اذعان کرد : یک بخش از اراضی شهرک صنعتی مذکور قابلیت واگذاری ندارد و اگر خط انتقال گاز از حریم خارج بشود ،امکان واگذاری به متقاضیان وجود دارد .

وی در تبیین وضعیت ناحیه صنعتی ” خاله سرا” تالش ، گفت : هم اکنون ناحیه مذکور دارای 7 قرارداد می باشد که در برگیرنده 5 قرارداد اصلی و 2 قرارداد طرح توسعه می باشد و در گذشته زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی گیلان بود و پس از مدتی به شرکت شهرک های صنعتی استان واگذار شد.

به گفته این مسئول،ناحیه صنعتی مذکور دارای زمینی با شرایط خیلی بد در مجاورت رودخانه و جاده ارتباطی گتکسر واقع شده بود و دارای اختلاف سطح تقریبا 6 متر در زمان تحت مدیریت سازمان جهاد کشاورزی استان بود.

” عزتی فر، خاطر نشان کرد : پس از واگذاری اراضی مذکور به شرکت شهرک های صنعتی گیلان و با تلاش های صورت گرفته توسط مدیران پیشین شرکت شهرک های صنعتی استان و ورود سرمایه گذاران به این عرصه واگذار شد و الحمدالله یکی از نواحی صنعتی فعال به شمار می رود.

وی ابراز کرد : هم اکنون ناحیه صنعتی ” خاله سرا ” از لحاظ اشتغال زایی بعضآ برابری با بعضی از شهرک های صنعتی با وسعت و تعداد کارخانه های فعال بیشتر می کند .

مسئول شهرک های صنعتی تالش و رضوان شهر درباره وضعیت ناحیه ” سکام رضوان شهر” ،اظهار کرد : این ناحیه دارای 9 هکتار اراضی صنعتی می باشد که دارای 31 قرارداد می باشد که 29 قرارداد اصلی و مابقی طرح توسعه است.

” عزتی فر ” از فعالیت 28 واحد بهره بردار در ناحیه صنعتی ” سکام ” خبر داد و میزان اشتغال زایی در آن را بالغ بر 250 نفر ذکر کرد و تصریح کرد : این ناحیه صنعتی هم چون ” خاله سرا ” و ” تالش” فاقد اراضی جهت واگذاری به متقاضیان است.

وی با اشاره به آماده بودن بستر در رضوان شهر برای توسعه شهرک صنعتی، اذعان کرد : موقعی که این ناحیه صنعتی به شرکت شهرک های صنعتی گیلان واگذار شد ،9 تقریبا هکتار جزو اراضی صنعتی ما و 7 هکتار هم جزو اسناد مالکیتی شهرک صنعتی است.

مسئول شهرک های صنعتی تالش و رضوان شهر، ادامه داد : در گذشته جلساتی منعقد و پیگیری هایی از سوی شرکت شهرک های صنعتی گیلان با فرمانداری رضوان شهر صورت پذیرفت منجر به تنظیم صورت جلسه ای شد که متاسفانه از ناحیه شهرستان آن چنان استقبالی نشد که به نتیجه برسد .

عزتی فر ” خاطر نشان کرد : هم اکنون اراضی مورد نظر به صورت مزوعی تحت تصرف اشخاص می باشد و یک هکتار و نیم آن با کاربری آب و برق استفاده می شود و این امکان وجود دارد چاهی حفر و اعتباری منظور نمایند تا به اراضی صنعتی اضافه بشود.

به گفته وی، “در خاله سرا 57” یک زمین 10 هکتاری توسط اداره کل منابع طبیعی و آب خیز داری گیلان در جلسه استانداری تعرفه شد ،تاکید و قرار این دستگاه اجرایی بر این بود 40 هکتار توسط این دستگاه واگذار بشود .

این مسئول،متذکر شد :” به دنبال برگزاری جلسات تصمیم بر این شد 10 هکتار اولیه به صورت جنگل متروکه سمت کمربندی اسالم،دست چپ-کنار کارخانه کارخانه برنج کوبی احمد نیا، واگذار بشود ، در این راستا سند توسط شهرک صنعتی اخذ گردید، ولی متاسفانه بعد از صرف هزینه ، وقت و پیگیری های زیاد ،منابع طبیعی به صورت رسمی اعلام کرد امکان واگذاری این قطعه وجود ندارد

” عزتی فر ” با اشاره به فعال بودن تصفیه خانه های تالش و سکام رضوانشهر ،متذکر شد : تنها دو واحد صنعتی سکام دارای مشکلات زیست محیطی می باشند که تذکرات لازم برای اصلاح ابلاغ شده و قرار است هفته آینده یکی از مدیران واحدهای مذکور جهت ارائه توضیحات و اصلاح روند مراجعه کند.

وی با اعلام درگیر بودن برخی از واحدهای صنعتی با مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی مواجه می باشند و اکثرا به سرمایه در گردش نیاز دارند و برخی از واحدهای صنعتی در باز پرداخت تسهیلات بانکی دارای مشکل هستند و ضرورت دارد تسهیل بشود.

مسئول واحدهای صنعتی تالش و رضوان شهر به تبیین وضعیت نگران کننده یکی از واحدهای صنعتی تحت عنوان ” شایان فوم گیلان” در ناحیه صنعتی ” سکام ” پرداخت و تصریح کرد : ” حدود 17 جلسه کارگروه رفع موانع تولید برگزار شد و مدیریت امور شعب بانک ملت گیلان با باز پرداخت اقساطی تسهیلات واحد مذکور موافقت کرد.

” عزتی فر ” ،اضافه کرد : ” در جلسات مذکور مقرر شد واحد صنعتی ” شایان فوم گیلان ” درصدی از تسهیلات را باز پرداخت بکند و مابقی آن به صورت شرایط خاص در نظر بگیرند،متاسفانه علیرغم تاکید استاندار و معاونین که حضور داشتند،بانک زیر بار صورت جلسه نرفت.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :