کاشف اسرار-استاندار گیلان، اعتماد به نفس زنان کارآفرین را مهمترین عامل موفقیت دانست و اضافه کرد: زنان کارآفرین با وجود همه محدودیت های موجود در عرصه اقتصادی، علاوه بر اینکه برای خود و خانواده خود اشتغال ایجاد کرده اند، بلکه زمینه اشتغال دیگران را نیز به وجود آورده اند.

به گزارش کاشف اسرار،ارسلان زارع در دیدار با زنان کارآفرین و فعال اقتصادی استان گیلان که در سالن غدیر استانداری برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه، از حضرت صدیقه طاهره(س) به عنوان متعالی ترین الگو برای زنان جهان یاد کرد و گفت: این بانوی عظیم الشان اسوه و الگوی کامل در همه دوره های حیات بشری است.

وی با بیان اینکه بانوان ایران زمین در طول تاریخ به ویژه طی نیم قرن اخیر و جریان شکل گیری انقلاب اسلامی و پس از آن دوران دفاع مقدس نقش آفرینی ویژه ای داشته اند، تصریح کرد: بانوان همپای ملت بزرگ ایران همواره در برابر دشمنان و بدخواهان این کشور و نظام، ایستادگی و مقاومت کرده اند و حافظ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و همه آرمان های اصیل انقلاب بوده اند.

این مقام به فعالیت جهادی بانوان در عرصه های مختلف علمی و آموزشی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد و افزود: امروز باید با تجلیل و تقدیر از زنان مدیر و مدبر این مسیر ارزشمند را ادامه دهیم.

زارع، با بیان اینکه زنان کارآفرین و فعال اقتصادی با پذیرش همه مشکلات و خاطرات و سختی ها با اتکال به خدا و اتکا به توانمندی های خود موفقیت های غیر قابل انکاری کسب کرده اند، یادآور شد: زنان کارآفرین نقش بسزایی در رشد متوازن استان و کشور در مسیر درون زایی اقتصاد مقاومتی دارند که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور است.

وی با اشاره به وجود مشکلات و چالش های فراوان در مسیر فعالیت های اجتماعی و اقتصادی، عنوان کرد: مشکلات همواره وجود دارد، اما توفیقات حاصل شده در این عرصه حلاوت و شیرینی مضاعفی را برای جامعه فراهم می کند.

استاندار گیلان، اعتماد به نفس زنان کارآفرین را مهمترین عامل موفقیت دانست و اضافه کرد: زنان کارآفرین با وجود همه محدودیت های موجود در عرصه اقتصادی، علاوه بر اینکه برای خود و خانواده خود اشتغال ایجاد کرده اند، بلکه زمینه اشتغال دیگران را نیز به وجود آورده و سهم مشارکت اقتصادی استان را بالا برده اند.

زارع، با اشاره به تاکید دولت مبنی بر معرفی و حمایت از زنان کارآفرین، خاطرنشان کرد: خوشبختانه محصولات تولید شده توسط زنان با اقبال عمومی مواجه است و لذا دولت براساس قانون به دنبال ایجاد زیرساخت ها و ارائه تسهیلات حمایتی برای رقابت سازنده کسب و کارهاست.

وی توان مندسازی زنان سرپرست خانوار در عرصه های اقتصادی را یکی دیگر از برنامه های مهم دولت دانست و متذکر شد: در این راستا نیازمند همکاری نظام بانکی جهت طراحی های حمایتی و تسهیلاتی هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان از تشکیل بانک اطلاعات زنان کارآفرین استان خبر داد و گفت: همانگونه که از نخبگان علمی و قهرمانان ورزشی تجلیل می کنیم، باید از زنان کارآفرین به عنوان سرمایه ارزشمند توسعه کشور قدردانی کنیم.

زارع، با بیان اینکه سهم مشارکت اقتصادی بانوان گیلانی همواره رتبه های اول تا سوم کشور را به خود اختصاص می دهد، اظهار کرد: این جایگاه مرهون تلاش های زنان و دختران کارآفرین ماست و قطعا می توانیم سهم خودمان را ارتقا ببخشیم.

وی با اشاره به شیوع کرونا و ایجاد محدودیت های اعتباری برای دولت به دنبال تحریم های ظالمانه، عنوان کرد: در جریان کرونا نیز شاهد جلوه های زیبایی از حضور موثر زنان در عرصه مدیریت سلامت خانواده بودیم.

استاندار گیلان، خواستار استفاده از ظرفیت فضای مجازی و فناوری اطلاعات برای معرفی و جذب بازار محصولات تولید شده توسط بانوان شد و خاطرنشان کرد: با برندسازی محصولات تولیدی می توانیم در بازارهای منطقه ای نیز جایگاه داشته باشیم.

زارع، انتخاب شهر شهر به عنوان شهر ملی رشتی دوزی را یکی از ظرفیت های بزرگ فرهنگی و اقتصادی برای زنان کارآفرین دانست و متذکر شد: استان گیلان یک استان گردشگرپذیر است و در حوزه صنایع دستی و محصولات کشاورزی ظرفیت های بالایی داریم؛ البته شیوع کرونا این بخش را دچار مشکلات کرده که به زودی شاهد رفع بیماری و رونق گردشگری خواهیم بود.

وی همچنین خواستار تخصیص ۲۰درصدی از محل اعتبارات جهش تولید به بانوان کارآفرین شد و گفت: این اعتبارات از طریق تفاهم نامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بانک های عامل تخصیص می یابد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان نیز با بیان اینکه فاصله معنا داری بین نرخ مشارکت اقتصادی بانوان گیلانی و سایر استان های کشور وجود دارد، گفت : نرخ مشارکت اقتصادی بانوان استان ۶درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

زهرا یعقوب نژاد ر با بیان اینکه در حوزه های اقتصادی نیاز به نگاه کار آفرینی داریم، افزود: سهم مشارکت اقتصادی زنان جوان گیلان بالاترین درصد در استان های کشور است .

وی اظهار داشت: اطلاعات ۵۴۶نفر از زنان فعال در حوزه های مختلف استان را در بانک اطلاعاتی زنان گردآوری کردیم.

وی خاطرنشان کرد: به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر تفاهم نامه همکاری مشترک در حوزه حمایت از کسب و کارها و توسعه آموزش‌های مهارت محور، با سازمان فنی و حرفه‌ای استان منعقد کردیم.

وی با اشاره به ارتقای زنان در زمینه کارآفرینی و کسب کار تصریح کرد: نقش اجتماع محور زنان برای ما اهمیت داردکه اقدامات برجسته زنان را شاهد بودیم.

یعقوب نژاد همچنین با اشاره به حمایت از زنان کارآفرین یادآور شد: طبق گزارشات دریافتی، تنها استانی که به همراه تهران در همه دوره‌های سامانه انتخاب کارآفرینان برتر کشور، نماینده داشته، گیلان بود و در بخش شهری و روستایی در این سامانه حضور داشتیم.

وی با اشاره به راه اندازی پویش ملی زنان نسل تحریم اظهار داشت: فعالیت زنان کارآفرین در کلیپ‌های چند دقیقه‌ای تولید و پخش شد که زنان کارآفرین گیلان در این پویش سهم بالایی داشتند و این موضوع در این کلیپ ها به تصویر کشیده شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان همچنین با اشاره به بازارچه های خود اشتغالی در استان به عنوان الگوی برتر تصریح کرد: بانوان می توانند تولیدات خود را در هشت بازارچه خود اشتغالی بانوان عرضه کنند.

رییس سازمان صمت گیلان نیز در نشست با بانوان کارآفرین گیلانی گیلان اظهار کرد: نرخ مشارکت بانوان گیلانی از میانگین کشوری ۶درصد بالاتر است.

فرهاد دلق پوش با بیان اینکه در حوزه اشتغال کارگروه های مختلفی راه اندازی شده است گفت: بانوان گیلانی در تولید پیشتاز دیگر بانوان در استان های کشور هستند.

وی اذعان کرد: برگزاری نمایشگاه و ارائه تسهیلات به حوزه تولید از جمله حمایت هایی است که توسط این سازمان برای ایجاد زیرساخت های مناسب فعالیت های بانوان انجام می شود.

دلق پوش با تاکید بر اینکه به وجود بانوان توانمند کارآفرین گیلانی افتخار می کنیم افزود: مشکلات موجود در این حوزه با جدیت پیگیری و حل می شود.

رییس سازمان صمت گیلان تصریح کرد: گیلان بیش از ۱۳هزار بافنده فرش دارد که از این مجموع ۱۲هزار و ۳۶۶را بانوان تشکیل داده اند و تقریبا ۹۸درصد بافندگان فرش در استان، بانوان هستند.

وی اضافه کرد: در واحدهای تولیدی و صنعتی استان نیز شاهد مشارکت حداکثری بانوان هستیم.

دلق پوش اذعان کرد: در حوزه معادن نیز ۵۷بانوی گیلانی فعال هستند و مدیر ۱۱فروشگاه و پنج شرکت در گیلان را باتوان تشکیل داده اند.

رییس سازمان صمت گیلان تصریح کرد: در استان بیش از ۱۱۷هزار واحد صنفی فعال است که از این تعداد ۲۳هزار و ۴۱۶واحد مربوط به حوزه بانوان است.

وی خاطرنشان ساخت: در گیلان ۱۱۲بانو در حوزه بازرگانی و تجارت فعالیت دارند.

در این نشست که بیش از دو ساعت به طول انجامید؛ شیرین پارسی کارآفرین و کشاورز نمونه کشور ، فاطمه دریساوی مدیرعامل تعاونی کشاورزی گاومیش داران استان و کارآفرین برتر روستایی کشور ، آمنه صدیقی مدیر خانه کارآفرین استان ، سارا نیازی فعال در حوزه فراوری و بسته بندی قارچ ، نسیم حیدرپور فعال در حوزه کشاورزی و فضای سبز ، بتول مرشد بزرگدل عضو هیات مدیره زنان بازرگان استان، لیلا حامیان بانوی کارآفرین فعال در حوزه زنبورداری و تولید عسل و نیز مه پاره رییسی بانوی فعال در حوزه تولید کالای خواب و منسوجات به بیان مشکلات و دغدغه های خود پرداختند.

برندسازی تجاری، ارائه تسهیلات بانکی، استمهال معوقات بانکی، توسعه زیرساخت های شهرک گلخانه‌ای صومعه سرا، مکان دائمی برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ، داشتن امتیاز معافیت گمرکی و نیز مکان برای عرضه تولیدات در منطقه آزاد انزلی با شرایط ویژه از درخواست ها و موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.

گیلان ، دو و نیم میلیون نفر جمعیت دارد که نیمی از آن را بانوان تشکیل می دهند. زنان گیلان از قدیم در زمینه کشاورزی بسیار فعال بودند که در سالهای اخیر زمینه فعالیت آنان به سایر رشته ها نظیر صنعت ، آموزش ، درمان و سایر مشاغل گسترش یافته است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :