کاشف اسرار-شهردار رشت با تاکید بر این که شهر رشت از دیرباز به مهد فرهنگ معروف است گفت: ثبت ملی هنر رشتی دوزی اتفاقی بسیار مبارک برای شهر رشت و استان گیلان است.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از شهرداری مرکز،سید محمد احمدی ” امروز (یکشنبه ۵ بهمن) در جلسه تقدیر از هنرمندان و دست‌اندرکاران صنایع دستی و فعالان هنر رشتی‌ دوزی که در ساختمان تاریخی شهرداری برگزار شد، اظهار کرد : ثبت ملی هنر رشتی دوزی اتفاقی بسیار مبارک برای شهر رشت و استان گیلان است.

وی ضمن ابراز خرسندی از تقویت مناسبات و همکاری‌های دو جانبه شهرداری و اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان ،افزود : این اداره کل با توجه به سه حوزه مهم فعالیت، می‌تواند در زمینه‌های مختلف بسیار تاثیرگذار باشد.

این مسئول،حفظ و صیانت از آثار و ابنیه تاریخی را از جمله اقدامات ارزش مندی که در حوزه آن علاوه بر میراث‌ فرهنگی سایر دستگاه‌ها هم رسالتی مهم دارند خواند و تصریح کرد: ما میراث‌دار آثار و ابنیه‌های ارزشمند تاریخی هستیم و باید از آن‌ها برای نسل‌های آینده نگهداری به عمل آوریم.

احمدی ،شهر رشت را مهد فرهنگ و هنر خواند و یاد آور شد: این بافرهنگ بودن مردمان شهر رشت در زمینه‌های مختلف و در دل تاریخ ریشه دارد و آثار و ابنیه تاریخی آن هم به خوبی مؤید این نکته است.

وی توافق نامه مشترک شهرداری با میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان را برای ایجاد موزه‌های مشترک در سطح شهر مورد اشاره قرار داد و گفت: در راستای اعتلای هر چه بیشتر شهر رشت، شهرداری تلاش می‌کند طبق این توافقنامه همکاری‌های سازنده‌ای را با اداره کل میراث‌فرهنگی داشته باشد.

شهردار رشت با بیان اینکه ثبت ملی هنرهای فاخر صنایع‌دستی که به نوعی مختص شهر رشت هستند می‌تواند در حفظ آن‌ها اثرگذار باشد ،ابراز کرد: در همین جا از تلاش همه کسانی که در تحقق ثبت ملی هنر رشتی دوزی نقش به سزایی داشتند تشکر و قدردانی می‌کنم.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان هم در این جلسه از شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت قدردانی کرد.

مسعود حلاج پور “ بر لزوم تقویت همکاری‌های فی‌مابین تاکید کرد و افزود: اداره کل میراث‌فرهنگی گیلان موفق شد با پیگیری‌های مستمر هنر رشتی دوزی شهر رشت را در سطح ملی به ثبت برساند.

شهردار رشت، در پایان این جلسه با اهدای لوح تقدیر از زحمات تعدادی از هنرمندان و دست‌اندرکاران صنایع دستی و فعالان هنر رشتی دوزی قدردانی به عمل آورد.همچنین هنرمندان رشتی دوزی و صنایع‌دستی گیلان نیز لوح ثبت ملی هنر رشتی دوزی شهر رشت را به شهردار اهدا کردند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :