کاشف اسرار- استاندار گیلان از عملکرد شهرداری رشت انتقاد کرد و به طرح این سئوال پرداخت :”چگونه است که شهرداری تحت عناوین کارهای فرهنگی هزینه می‌کند اما آن جایی‌ که  باید سریع تر  اقدامی انجام دهد ورود نمی‌کند”.

به گزارش کاشف اسرار،محمد علی نجفی در کارگروه پدافند غیرعامل گیلان ،اظهار کرد”نماد جدیدی از تلاش های استان در مجموعه پدافند غیرعامل کشور نمایان شده است  .

وی با قدردانی از تلاش‌های خوب صورت گرفته در بخش پدافند غیرعامل استان ،ابراز کرد: تلاش‌های صورت گرفته موجب شد تا تفاوت‌ها نسبت به گذشته افزایش و رتبه استان در بخش پدافند غیر عامل ارتقاء یابد.

این مسئول  با  تصریح بر این که نماد جدیدی از تلاش های استان در مجموعه پدافند غیرعامل کشور نمایان شده است ،خاطر نشان کرد: این مهم با همراهی و حمایت همه اعضای پدافند غیرعامل حاصل شد.

نجفی، پدافند غیرعامل را دفاع غیر نظامی بدون نیاز به سلاح و ابزار نظامی دانست و تاکید کرد : پدافندغیرعامل باید در هرگونه اتفاقات کشور، نظامی و غیرنظامی و تمامی بحران‌ها حضوری فعال داشته باشد.

 وی بهره‌گیری پدافند غیرعامل از آمار و اطلاعات به دست آمده از سوی واحدهای نظامی، انتظامی، امنیتی، اطلاعاتی و دستگاه‌های اجرایی دیگر و انسجام داده‌ها،ضروری خواند.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان،در آمایش سرزمینی، مرکز آمار استان , سازمان نقشه برداری و سازمان برنامه و بودجه اطلاعات وسیع و جامعی در بخش‌های مختلف استان حاصل شده که پدافند غیرعامل می‌تواند از آن بهره گیرد ودیگر نیاز نیست بار دیگر در این بخش هزینه و وقت صرف شود .

نجفی،متذکر شد: باید با بهره‌گیری از ظرفیت و توانمندی‌های موجود با تمام توان از آمادگی لازم در مقابله با هرگونه حوادث برخوردار باشیم.

وی با یادآوری حادثه تلخ زلزله رودبار در سال 69 به قطع تمامی امکانات ارتباطی استان با رودبار در آن روزها اشاره  و اذعان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود تا در صورت قطع ارتباطات جاده‌ای سایر امکانات ارتباطی با مناطق وجود داشته باشد.

این مسئول با بیان اینکه باید جایگاه کشاورزی و امکانات خود را حفظ کنیم، افزود : زیبنده نیست تولید زیتون استان از رتبه نخست کشوری به رتبه چهارم سالهای طی گذشته  تنزل یابد.

نجفی از تلاش برای توسعه باغات زیتون خبر داد و بر ضرورت برنامه ریزی برای مقابله با آفت مگس زیتون تاکید کرد .

استاندار گیلان با بیان اینکه مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی جزو برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد ،یاد آور شد: اگر کمک و همراهی گروه‌های مردم نهاد و دستگاه‌ها نبود جمع‌آوری گیاه مهاجم سنبل آبی مقدور نمی‌شد.

نجفی با قدردانی از تلاش‌های گروه‌های مردم نهاد در جمع آوری گیاه مهاجم سنبل آبی ،اعتقاد دارد؛تشکر ویژه را باید از گروه‌های مردم نهاد داشته باشیم که در این راستا زحمات بسیاری را متحمل شدند.

وی با  تاکید بر این که  خطر سنبل آبی هنوز در گیلان رفع نشده است، افزود : مطمئن هستم ریشه‌ها و بذرهای این گیاه مهاجم  هنوز وجود دارد که نیاز تدوین برنامه‌ای 5 تا 10 ساله از سوی وزارت کشاورزی و سازمان محیط زیست است.

این مقام سیاسی،  با ادعا بر این که تلاش‌های صورت گرفته الحمدا… جایگاه استان در بخش‌های مختلف در حال ارتقاء است، افزود : در کارگروه رفع موانع تولید در بخش اعطای تسهیلات اعتباری گیلان اکنون جزو 5 استان برتر کشور قرار گرفته‌ است .

 نجفی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت رسیدگی به وضعیت محل دفن زباله سراوان تأکید کرد و افزود : واقعاً رنج می‌بریم در استانی با این زیبایی و موهبت‌های الهی که مسافران و گردشگران آن می‌پندارند که مردمان این استان در بهشت زندگی می‌کنند اما متأسفانه مردمان منطقه سراوان از وجود حشرات و معضلات زباله در رنج هستند.

وی هشدار داد: تمامی مدیران از جمله پدافند غیرعامل ، فرمانداری و شهرداری باید  اقدامات را سرعت دهند تا مردمان این منطقه را از رنج رهایی دهند .

 استاندار گیلان از عملکرد شهرداری رشت انتقاد کرد و به طرح این سئوال پرداخت :”چگونه است که شهرداری تحت عناوین کارهای فرهنگی هزینه می‌کند اما آن جایی‌ که  باید سریع تر  اقدامی انجام دهد ورود نمی‌کند”.

نجفی همراهی منابع طبیعی در حل مشکلات سراوان را ضروری دانست و با بیان اینکه حل مشکل سراوان باید جدی گرفته شود ،خاطر نشان کرد: : حتی اگر درختی برای  حل این مشکل قطع شود  بهتر از آن است که صدها انسان دچار بیماری و آسیب شوند .

وی معتقد است؛برخوردهای غوغا سالارانه که فرصت کاری را از دیگران سلب می‌کند را نمی‌پسندیم  و : نمی‌توانیم شاهد باشیم تا مگس و حشرات آن فرزند خردسال سراوانی را تهدید کند و بگوییم در آینده قرار است کاری صورت گیرد.

این مسئول از برگزاری حدود 200 نشست درخصوص مدیریت پسماند در طی 3 سال گذشته خبر داد و افزود : نتایج خوبی در این جلسات حاصل شد و برنامه‌ریزی های خوبی درخصوص تفکیک زباله و کمپوست اجرا شد.

نجفی،ابراز کرد:ظرفیت کارخانه های کمپوست استان در سه سال گذشته به 700 تن رسیده و راه‌اندازی زباله سوز و کمپوست با مشارکت طرف خارجی از جمله برنامه‌هایی است که به طور یقین در فضای پسا برجام شکل خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه 850 میلیون گرسنه در جهان وجود دارد بر ضرورت افزایش محصولات کشاورزی تأکید کرد و اضافه کرد : توسعه محصولات کشاورزی از قبیل برنج، چای، بادام زمینی، مرکبات، کیوی، فندوق، گل گاوزبان و بهره‌گیری از فرصت‌های دریا محور از جمله برنامه‌های مهم استان به شمار می‌رود.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان، برنامه‌ریزی در مبارزه با آفت مگس زیتون ضروری است،ضمن این که علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته در مبارزه با آفت مگس زیتون اما متأسفانه آسیب در باغ‌های سنتی جدی است.

نجفی با بیان اینکه باید بحران‌ها را با علم و برنامه‌ریزی هدایت کنیم ،اذعان کرد: فعال کردن ظرفیت‌های داخلی در جهت توسعه و شکوفایی ضروری است .

وی از کاهش نرخ بیکاری استان به 9.3 در 3 ماهه  اول سال جاری خبر داد و  بیان کرد : برای نخستین بار نرخ بیکاری گیلان تک رقمی گردیده و 3 درصد نیز از نرخ متوسط کشوری کمتر شد.

این مقام سیاسی در ادامه نیز با بیان اینکه در سنوات گذشته هیچ‌گاه کاهش نرخ بیکاری گیلان در فصل بهار در این سطح نبود ،یادآور شد: با تلاش‌های صورت گرفته جایگاه گیلان از دومین و پنجمین استان بیکار کشور به جایگاه  استان  هشتم  اشتغال زای کشور دست یافته‌ است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :