کاشف اسرار-سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با مدیر عامل منطقه ویژه لوتوس آستراخان به صورت تصویری گفتگو کرده و در خصوص سازوکارهای توسعه مناسبات فی مابین در چارچوب کریدور شمال-جنوب و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش کاشف اسرار ،” سید مهدی نقوی ” در گفتگو با ” سرگئی میلوشکین ” به تأکید رییس جمهور ایران مبنی تسریع در عملیات اتصال این منطقه به شبکه ریلی سراسری تا بهار سال آینده از طریق دستورات به وزارت خانه راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، دبیرخانه شورای عالی، استانداری گیلان و سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد.

وی متذکر شد: سرعت بخشیدن به عملیات احداث اسکله رو رو در مجتمع بندری کاسپین، ایجاد خط دریایی با بندر اکتائو قزاقستان، احداث سردخانه، و بررسی ساخت اسکله سرپوشیده را در کنار سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت راه آهن را در دستور کار قرار داده ایم.

این مسئول برنامه ریزی برای توسعه روابط بر بستر کریدور شمال-جنوب با همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار از طریق برگزاری جلسات مشترک با طرف هندی و روسی را دیگر برنامه سازمان متبوع خود جهت توسعه مبادلات کالایی اعلام کرد .

نقوی، ادامه داد: از سوی دیگر بهره گیری از ظرفیت‌های ترانزیتی دو بندر انزلی و کاسپین جهت تأمین کالاهای مورد نیاز روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با تکیه بر توان مندی سفرای کشورهای عضو و شرکای تجاری روسیه و ایران، در اولویت کاری سازمان منطقه آزاد انزلی قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان نیز در این گفتگو با تبریک انتصاب “نقوی ” به عنوان سرپرست سازمان ، اظهار کرد : بر اساس دستورالعمل دولت روسیه در آینده نزدیک نماینده دولت خود در پروژه شمال-جنوب خواهیم شد.

سرگئی میلوشکین،اضافه کرد: با بهره برداری از محدوده بندری جدید تا سال آینده، ظرفیت‌های موجود افزایش می‌یابد و در عین حال از ایجاد و توسعه خطوط دریایی تجاری با حضور شرکت‌های بخش خصوصی استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه روابط منطقه ویژه لوتوس با آزاد انزلی الگوی موفقی از همکاری منطقه‌ای در روسیه است، افزود: به منظور تسهیل و تسریع در مسیر توسعه روابط در کریدور شمال-جنوب و اوراسیا می‌توان با ایجاد شرکت مشترک روسی، هندی، ایرانی و انعقاد پروتکل همکاری‌ها اقدامات خود را متمرکز و گسترش داد.

گفتنی است در این جلسه که معاونین بندری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی حضور داشتند، طرفین در خصوص برگزاری جلسات کاری حضوری در آینده نزدیک به توافق رسیدند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :