کاشف اسرار-معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به کسب رتبه ممتاز اقتصاد مقاومتی توسط این سازمان گفت: صادرات و صادرات مجدد منطقه آزاد انزلی از مرز ۱۵۰ میلیون دلار گذشت.

به گزارش کاشف اسرار،وحید طالب پور امیر هنده ” امروز با اعلام این خبر ،اظهار کرد : در دوران همه گیری بیماری کرونا و تحریم‌های همه جانبه، سازمان و بخش خصوصی این منطقه در همکاری هم افزا در مسیر تحقق اهداف شاخص‌های اقتصاد مقاومتی عملکرد قابل قبولی را به نسبت اهداف تعیین شده به دست آوردند.

به گفته وی، نخستین شاخص حائز اهمیت در این زمینه میزان سرمایه‌گذاری تحقق یافته داخلی و خارجی در ده ماهه سال ۹۹ است که ظرف این مدت سازمان منطقه آزاد انزلی علی رغم همه مشکلات، موفق به جذب حدود ۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی شد.

عضو سابق هیات مدیره سازمان،متذکر شد :این در حالی است که طی مدت مشابه سال گذشته سرمایه‌گذاری خارجی محقق شده منطقه در حدود ۴۹.۲ میلیون دلار بوده که حکایت از رشد حدود ۲۲ درصدی این شاخص ارزنده دارد.

طالب پور امیر هنده ” با اشاره به صدور چندین مجوز سرمایه‌ گذاری خارجی با امضای وزیر اقتصاد برای شرکت‌های تولیدی منطقه در سالجاری و در دست اقدام و بررسی بودن چندین مجوز دیگر توسط سازمان سرمایه‌گذاری خارجی کشور، ارزش سرمایه‌گذاری داخلی تحقق یافته در منطقه آزاد انزلی، از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه سال جاری را افزون بر ۱۸۱۰۸ میلیارد ریال اعلام کرد .

وی خاطر نشان کرد : این در حالی است که ارزش ریالی سرمایه‌گذاری داخلی محقق شده طی مدت مشابه سال۹۸ به رقم ۱۰۶۷۹ میلیارد رسیده بود؛ دستاوردی که بیانگر رشد حدود ۷۰ درصدی این شاخص مهم اقتصادی می‌باشد.

معاون سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص اهمیت موفقیت کسب شده در حوزه جذب سرمایه گذار ،اظهار کرد : در بررسی این دستاور باید متوجه موانع پیش رو، اعمال تحریم‌های ظالمانه بر علیه کشور عزیزمان باشیم که علی رغم نرخ تورم و افزایش بهای تمام شده پروژه ها؛ سرمایه گذاران موفق شدند پروژه‌های سرمایه‌گذاری خود را در حوزه‌های بندری، صنعتی، گردشگری، تجاری و خدماتی بنادر کاسپین و انزلی، شهرک‌های صنعتی و فاز تجاری منطقه و دیگر نواحی با پیشرفت قابل ملاحظه به پیش برده و تعدادی از آن‌ها را نیز به بهره برداری رسانند.

طالب پور امیر هنده ” پروژه‌های افتتاح شده در منطقه آزاد انزلی در هفته دولت، دهه مبارک فجر و برنامه افتتاح ویدئو کنفرانسی رییس جمهور را از جمله نتایج مجاهدت فعالین بخش خصوصی و پرسنل سازمان بیان کرد .

وی اضافه کرد: از سوی دیگر بخشی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری سنوات قبل نیز در برش سالیانه خود با پیشرفت فیزیکی متناسب با برنامه مدون در حال احداث و اجرا می‌باشد که در اواخر سالجاری و یا اوایل سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

این مسئول با اشاره به جذب چندین پروژه سرمایه‌گذاری جدید در زمینه‌های هتل، شهر و پارک بازی از طریق انتشار فراخوان که توسط هیات مدیره سازمان به مرحله نهایی انعقاد قرارداد، رسیده است،تاکید کرد : به زودی مراحل آغاز عملیات اجرائی انها شروع می‌شود.

طالب پور امیر هنده، تصریح کرد: مجموع صادرات و صادرات مجدد صورت گرفته توسط واحدهای تولیدی منطقه ظرف این مدت به رقم ۱۵۰ میلیون دلار رسید و ارزش صادرات کالاهای تولیدی و خدمات منطقه طی ده ماهه سالجاری نیز بالغ بر ۱۷.۳ میلیون دلار بوده است.

وی اذعان کرد: این در حالی است که میزان صادرات مجدد انجام شده طی این بازه زمانی نیز ۱۳۲.۷میلیون دلار می‌باشد، موضوعی که حکایت از تحقق ۸۸ درصدی مجموع عملکرد این دو شاخص بسیار ارزشم ند برنامه‌های اقتصاد مقاومتی هدف گذاری شده برای منطقه آزاد انزلی از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق، دارد.

معاون سازمان منطقه آزاد انزلی از عبور صادارت واحدهای تولیدی منطقه به داخل کشور از مرز ۱۶۷ میلیون دلار طی فروردین تا ابتدای بهمن ماه سال جاری که نشان دهنده افزایش۱۵درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل است،خبر داد.

طالب پور امیر هنده، افزود: اگر این میزان به مجموع صادرات و صادرات مجدد به خارج از کشور اضافه بشود رقم نهایی صادرات به عدد ۳۱۷ میلیون دلار خواهد رسید و این در حالی است که با توجه به اشباع کامل شهرک‌های صنعتی منطقه و موج قابل ملاحظه متقاضیان جهت سرمایه‌گذاری در شهرک صنعتی جدید و در حال احداث منطقه، می‌توان افق روشنی در بخش جهش تولید و صادرات منطقه برای سنوات آتی تصور کرد.

وی ابراز کرد : جذب ۵۵ شرکت نوآور، فناور و دانش بنیان در منطقه آزاد انزلی ظرف ده ماهه گذشته، میزان رشد جذب شرکت‌های این حوزه نسبت به برنامه تدوین شده در ابتدای سال ، ۲۷۵ درصد است.

این مسئول با تأکید براین که این مهم نشان دهنده عمل کرد بسیار خوب سازمان منطقه آزاد در این شاخص مهم ارزیابی عمل کرد در حوزه اقتصاد مقاومتی است، گفت: در همین راستا در گزارش نه ماهه پیشرفت پروژه‌های اقتصاد مقاومتی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، منطقه آزاد انزلی موفق به کسب رتبه ممتاز و قرار گیری در سطح سبز عملکرد شاخص‌های اقتصاد مقاومتی در میان مناطق آزاد کشور شده است.

طالب پور امیر هنده” با اشاره به راهبرد مدیریت عالی سازمان در جهت دست‌ یابی این منطقه به جایگاه مرکز ثقل مراودات کشورهای جنوب آسیا با اوراسیا و شرق اروپا، تصریح کرد: استراتژی سازمان برای نیل به این مهم، علاوه بر تکمیل و اضافه نمودن اسکله‌ها و امکانات بندری و لجستیک در مجتمع بندری کاسپین و همچنین بندر انزلی، اتصال این بنادر به خط ریل سراسری کشور و وصل شدن بنادر جنوبی کشورمان به دریای خزر از این طریق و ترانزیت کالا در این مسیر می‌باشد.

به گفته وی هم چنین دو برابر کردن وسعت پهنه‌های صنعتی منطقه از طریق ایجاد سومین شهرک صنعتی منطقه در دستور کار سازمان قرار دارد؛ تا از این رهگذر و تلاش و همدلی سازمان با بخش خصوصی، در آینده نزدیک این منطقه به یکی از محورهای تعاملات کشورمان و کشورهای منطقه تبدیل گردد

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :