کاشف اسرار-با حضور معاونین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی به همراه اعضای هیئت مدیره معاونین و مدیران این سازمان نشست تخصصی بررسی ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی به منظور پیش برد اهداف اقتصادی و فرهنگی کشور برگزار شد.

به گزارش کاشف اسرار،سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست بیان کرد: مناطق آزاد ایجاد شده در کشور دارای ظرفیت‌های متعدد و مختلفی می‌باشند و هر منطقه آزاد بر اساس زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود باید برنامه ریزی‌های لازم را تدوین و اجرایی کند .

سید مهدی نقوی،ادامه داد : در این راستا نیاز است سایر ارگان‌ها و دستگاه‌های متولی نیز در این امر و با نگاه به ظرفیت‌های هر منطقه بستر توسعه زیرساخت‌ها را فراهم کنند.

وی به لزوم توسعه زیرساخت‌های صنعتی و گردش گری اشاره و افزود: منطقه آزاد انزلی به دلیل برخورداری از مزیت‌های جغرافیای و ژئوپلیتیک، نزدیکی به پایتخت و فراهم بودن بستر لازم به منظور انجام تبادلات تجاری بین کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا و هم چنین قرار گرفتن در مسیر کریدورهای تجاری مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

به گفته این مسئول، در حال حاضر علاوه بر دو شهرک صنعتی فعال در این منطقه قیمت در حوزه گردشگری نیز سرمایه گذاران داخلی و خارجی پروژه‌های متعددی را ایجاد نمودند و همچنین با توجه به استقبال سرمایه گذاران ایجاد شهرک صنعتی شماره ۳ در دستور کار این منطقه قرار دارد.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور در این نشست با اعلام رضایت از عملکرد در حوزه اقتصادی منطقه آزاد انزلی بیان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده منطقه آزاد انزلی کوچکترین منطقه آزاد کشور بوده اما به لحاظ عملکرد در حوزه اقتصادی و ارائه شاخص‌های اقتصاد مقاومتی در جایگاه بالایی قرار دارد .

احمد جمالی،متذکر شد : در بسیاری از شاخص‌ها رتبه نخست را از آن خود کرده این امر بیانگر تلاش‌ها و تدوین برنامه‌های صحیح در حوزه اقتصادی است.

وی افزود: بهره گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی یکی دیگر از مهم ترین عوامل موفقیت در مناطق آزاد بوده و این منطقه نیز در حوزه جذب سرمایه گذار و به کارگیری بخش خصوصی عملکرده مناسبی داشته است و در راستای توسعه ظرفیت‌ها می‌توان با جذب سرمایه‌گذار در حوزه خدمات اقتصادی و خدمات گردشگری شاخص‌های اقتصادی در این منطقه را بیش از پیش افزایش داد.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز به لزوم بسترسازی فرهنگی و کاهش‌ عدم همگونی در مناطق آزاد و اشاره کرد.

محمد علی وکیلی،تاکید کرد : : مناطق آزاد باید بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود خود تمرکز داشته باشند و در حوزه صنایع دستی، صنایع خلاق و ظرفیت‌های بوم گردی و گردشگری منحصر به فرد هر منطقه توجه بیشتری شود.

وی در ادامه ظرفیت‌ها و زیر ساخت‌های فرهنگی را لازمه توسعه اقتصادی در مناطق آزاد دانست و خاطر نشان کرد: قطعاً سرمایه‌گذاران مناطقی که به لحاظ سرانه آموزش، کیفیت، سلامت و بهداشت در سطح بالاتری قرار دارند را به منظور سرمایه‌گذاری انتخاب کرده و با توجه به این امر علاوه بر افزایش سطح رفاه عمومی برای جوامع محلی فرصت شغلی مناسبی را فراهم می‌کند.

معاون فرهنگی هنری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور توان مند سازی جوامع محلی را لازمه فعالیت فرهنگی و اجتماعی هر منطقه آزاد دانست .

وکیلی،گفت: با توانمندسازی جوامع محلی، برگزاری دوره‌های آموزش کسب و کار و توسعه تولید و عرضه محصولات صنایع دستی و دیگر تولیدات این حوزه علاوه بر تشکیل صنوف و برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی به منظور عرضه توانمندی‌ها سطح درآمد، رفاه و امنیت اجتماعی نیز افزایش می‌یابد.

معاون پارلمانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز در این نشست تخصصی حضور داشت بیان کرد: مناطق آزاد کشور را با شرایط موجود و تحریم‌های ظالمانه بر علیه کشورمان شده است باید به درستی مقایسه کرد عملکرد منطقه آزاد انزلی و رایزنی‌های مختلف در حوزه افزایش مراودات تجاری با کشورهای حوزه اوراسیا بیانگر این است که این منطقه پیشرفت چشم گیری داشته است.

حسین گروسی از همراهی بیش از پیش مجلس شورای اسلامی در توسعه و پیشبرد راهبرد‌های اقتصادی اشاره و افزود: با رایزنی‌های انجام شده و ارائه دقیق و عملکرد مناطق آزاد در حوزه اقتصادی، آموزشی، فرهنگی، گردشگری و عمرانی در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌های تخصصی، نمایندگان ،اشراف دقیق و کامل‌تری نسبت به ظرفیت‌های مناطق آزاد به دست آوردند و در این راستا تلاش خواهد شد تا با اجرای درست و صحیح قوانین مناطق آزاد موانع ایجاد شده رفع شود.

در ادامه این نشست اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، معاونین اقتصادی و سرمایه‌گذاری، فرهنگی و گردشگری نیز گزارش عملکرد در حوزه فعالیت خود را ارائه دادند.

پایان پیام

Share
Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :