کاشف اسرار-رئیس جمهوری با اذعان بر این که با بیان اینکه وضع موجود همچنان با وضع مطلوب خیلی فاصله دارد، اظهار کرد : اعتماد مردم آسیب دیده است / وضعیت کپر نشینان به سرعت متحول می شود

به گزارش کاشف اسرار ،سید ابراهیم رئیسی ” بعد از ظهر امروز جمعه در ادامه برنامه‌های سفر به سیستان و بلوچستان در جمع اقشار مختلف، ایثارگران، علما و نخبگان استان در شهر زاهدان، سخنرانی کرد.

وی با تسلیت شهادت امام زین‌العابدین(ع) و با بیان اینکه ما مدیون و مرهون این امام بزرگوار هستیم، گفت: امام سجاد (ع) آموخته‌های بلندی از معارف دینی را به شکل دعا به بشریت تقدیم کرده که در آن همه مفاهیم عالی انسانی برای چگونه زندگی کردن انسان وجود دارد.

این مقام ، اعتقاد دارد : صحیفه سجادیه برای همه عارفان، عالمان و زاهدان نسخه‌ای قابل مطالعه است که بتوانند چگونه زندگی کردن در این عالم و چگونه آماده شدن برای عروج به آن عالم را در خود فراهم کنند.

به گفته رئیسی،از سوی دیگر اگر امام سجاد(ع) نمی‌بود، ما از عاشورا فقط یک اسم می‌دانستیم و تلاش‌ها و اقدامات ایشان بود که عاشورا را زنده نگه داشت.

وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان همواره یکی از استان‌های مورد توجه در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و کارها و تلاش‌های بسیاری به برکت انقلاب در این استان انجام شده است.

رئیس قوه مجریه ، متذکر شد :همه کسانی که وضعیت قبل از انقلاب را به یاد دارند، با مشاهده وضعیت و کارهای انجام شده در این ۴۰ ساله اذعان خواهند داشت که خدمات بسیاری برای سیستان و بلوچستان انجام شده و چهره استان و شهرستان‌ها و بخش‌ها و روستاهای آن با قبل خیلی متفاوت شده است.

رئیسی با بیان اینکه وضع موجود همچنان با وضع مطلوب خیلی فاصله دارد، اظهار داشت: مردان بزرگ و زنان فرهیخته زیادی برای پیشرفت و توسعه این استان تلاش کردند. شهدای بزرگوار، سرداران و سرافرازان این استان به مردم خدمات زیادی کردند و خون آنان نیز برای استان امنیت‌ساز شد.

به گفته وی،مردم هیچ گاه یاد شهید شوشتری را از ذهن نمی‌برند، چرا که معتقدند او برای خدمت به مردم به این منطقه آمد و تمام وجودش را برای توسعه‌یافتگی این استان وقف کرد.

دومین مقام رسمی کشور، شرط به جا آوردن شکر نعمت امنیت منطقه را شناخت و قدر شناسی از کسانی دانست که برای منطقه امنیت‌آفرین بودند و گفت: سنی و شیعه در جای جای این استان ایفای نقش کردند تا در برابر همه توطئه‌ها و همه زمینه‌های ناامنی، امنیت در سیستان و بلوچستان برقرار شد.

رئیسی ، ابراز کرد : امروز نیز این نعمت و سرمایه عظیم وحدت و انسجام است که اجازه نمی‌دهد تهدیدات و توطئه‌ها کارساز شده و امنیت منطقه را مختل کند.

وی با اشاره به اینکه سفره و کسب و کار مردم دچار مشکل و آسیب شده است، اظهار داشت: در نتیجه این وضعیت، اعتماد مردم نیز آسیب دیده است و این اعتماد باید باز سازی شود. باز سازی این اعتماد، در گرو گفتگو و خدمت صادقانه به مردم است.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی هیچگاه اجازه نداده ایران زمینه‌ای برای نا امن کردن کشورهای هم جوار شود، خاطر نشان کرد: حضور و نقش جمهوری اسلامی در منطقه نه فقط برای خود، بلکه برای همه کشورهای منطقه همواره امنیت‌ ساز بوده و بعد از این هم خواهد بود.

رئیسی با بیان اینکه نیروهای مختلف خدمات بسیاری در منطقه انجام دادند، گفت: عزیزان مان از سنی و شیعه، بسیجیان عزیز و دوستان عزیزمان در قرارگاه قدس و نهادهای انقلابی تلاش‌های بسیاری برای پیشرفت استان داشته‌اند اما به یک عزم و اراده جدی نیازمندیم که یک تلاش متفاوتی صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: باید از خدمات ارائه شده قدردانی کرد اما در عین حال طرحی نو باید در انداخت که در تداوم و امتداد کارهای خوبی که انجام شده، به نحوی عمل شود که مردم استان احساس کنند که محرومیت‌ها، فقر، بیکاری و آن چه مردم از آن گله‌مندند و دغدغه‌مندند، با گام‌هایی که برداشته می‌شود، در حال مرتفع شدن است.

رئیس هیات دولت با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خدادادی زیادی در استان داریم، اظهار داشت: سواحل مکران، ظرفیتی است که اگر فعال شود هم امکان بهره‌برداری بهتر از اقتصاد دریا ایجاد می‌شود و هم اقتصاد گردشگری در استان فعال می‌شود.

به گفته رئیسی،این از ظرفیت‌های خوبی است که خداوند به این استان مرحمت کرده و می‌تواند دروازه ارتباط با دنیا و کریدور شرق با غرب و شمال با جنوب باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های بومی استان برای آبادانی، به ویژه ظرفیت عظیم نیروی انسانی بومی قطعا در اولویت است، خاطرنشان کرد: به کارگیری نیروهای بومی برای عمران و آبادانی استان به خصوص نیروهایی مثل ایثارگران و نخبگان که امتحان خود را پس داده‌اند، حتما در اولویت هستند.

این مقام اظهار داشت: حضور آمریکایی‌ها در منظقه نه امنیت ایجاد کرد و نه به آبادانی منطقه کمکی کرد. بعد از ۲۰ سال حضور آنها در افغانستان، امروز شاهد این هستیم که افغانستان را ویران کردند. ۳۰ تا ۴۰ هزار کودک در افغانستان را معلول، زنان را بی‌خانمان و خانه‌های مردم را ویران کردند. اختلاف‌افکنی در افغانستان را به حد اعلا رساندند.

رئیسی خاطر نشان کرد: ایران، امروز میزبان عزیزان افغانی است و آنها میهمانان جمهوری اسلامی هستند. ۳ تا ۴ میلیون افغانستانی امروز در ایران هستند که در کشور خودشان دچار آسیب شدند و خانه و کاشانه آنها ویران شده و هر روز دلشان می‌خواهد که کشورشان امن شود تا سر زندگی خودشان بازگردند.

وی تصریح کرد: در ایران تلاش شده است به عزیزان افغانستانی سخت نگذرد و لذا سعی کرده‌ایم حضور این عزیزان کاملا قانون مند شود. این تلاش‌ها با همت وزیر کشور تسریع خواهد شد و از مهاجران افغانستانی هم می‌خواهیم که تحت پوشش چارچوب‌های قانونی قرار گیرند چرا که این چارچوب‌های قانونی برای سامان داده به وضعیت و خدمت دادن به آنها مؤثرتر است.
رئیسی با اشاره به برنامه‌های در حال اجرا برای سامان دهی کپرنشینی در چابهار و نقاط دیگر سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی با یک کار جهادی اقدام به شناسایی و سامان دهی وضعیت کپرنشینان خواهد کرد و وضعیت این عزیزان حتما به سرعت متحول خواهد شد.
رئیس جمهور همچنین درباره مسأله حق‌آبه سیستان و بلوچستان گفت: احیای این حق‌آبه حتما با دیپلماسی فعال و از همه طرق ممکن دنبال خواهد شد و این مسئله قطعی است. از سوی دیگر اقداماتی فوری و کوتاه مدت نیز برای افزایش بهره‌وری چاه‌نیمه‌ها و حفر چاه‌های عمیق انجام خواهد شد تا مشکل کمبود آب تا حدی جبران شده و فرصتی برای اقدامات اساسی و بلندمدت مثل انتقال آب از دریای عمان فراهم شود.
رئیسی ” مرز را یک فرصت و ظرفیت دیگر برای استان برشمرد و با تشکر از مرزبانی مردم سیستان و بلوچستان افزود: داد و ستد مرزی یک فرصت مناسب برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه است که نباید نادیده گرفته شود. باید هر چه سریع‌تر این موضوع و تشکیل بازارچه های مرزی قانون مند شود تا هم زمینه رونق داد و ستد قانونی فراهم شود و هم بتوان جلوی داد و ستد غیرقانونی را گرفت.
رئیس جمهور اظهار داشت: با توجه به اقبال مردم کشورهای همسایه به کالاهای ایرانی زمینه افزایش تبادلات و تجارت مرزی بسیار فراهم است. ۱۵ کشور همسایه داریم که قانون مند کردن تجارت و مبادلات مرزی می‌تواند به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی کمک شایانی کند. فعال شدن بازارچه‌های مرزی تحت نظر استانداری و مسئولین در مناطق مختلف، به نحوی که مردم بتوانند از ظرفیت‌های آن بهره‌مند شوند می‌تواند زندگی آنها را متحول و اقتصاد آنها را تأمین کند و از سوی دیگر جلوی داد و ستد غیرقانونی را بگیرد.
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: عموم مردم تلاش می کنند قانونمند زندگی کنند و اگر داد و ستد مرزی را کاملا قانون مند کنیم، این موضوع باعث جلوگیری از داد و ستدهای غیرقانونی نیز می‌شود. این موضوع همچنین باعث جلوگیری از خالی شدن روستاهای مرزی از سکنه خواهد شد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :