کاشف اسرار-وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که دولت سیزدهم، سکوی پرتاب بخش تعاون خواهد بود، گفت: باید این بخش را از کنج عزلت و غربت بیرون آوریم.

 به گزارش کاشف اسرار، حجت الله عبدالملکی در آئین تجلیل از تعاونی های برتر ملی و افتتاح ۲۶۸ طرح تعاونی گفت:  ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی می توانست فرصتی را برای ارتقای بخش تعاون فراهم کند اما متاسفانه از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده نشده است و باید در دولت سیزدهم این بخش را تقویت کنیم .

وی تعاون را یکی از نمادهای اقتصاد درون زا دانست که می تواند همه ظرفیت ها را بسیج کند ،تصریح کرد:  هم اکنون اقدامات بسیار خوبی در حوزه های نوآوری و تعاونی های سنتی صورت گرفته است و اگر عنصر نوآوری به تعاونی های سنتی اضافه شود ارتقای بخش تعاون را شاهد خواهیم بود.

عضو هیات دولت سیزدهم، ادامه داد: در مراکز مختلف نوآوری و پارک های فناوری باید تیم سازی به صورت تعاونی صورت گیرد که اگر این اتفاق بیفتد حمایت‌های دولتی را خواهیم داشت.

عبدالملکی ” افزود: پنج رکن اساسی مردمی بودن، عدالت محوری، دانش بنیان ، برون و درون گرا بودن در بخش تعاون وجود دارد که باید به همه این ارکان توجه شود.

وی با اشاره به این که تعاون تجلی معنای مردمی بودن است، گفت: فعالیت ها در تعاون به صورت مشارکتی و با استفاده از ظرفیت های مختلف مردمی صورت می گیرد.

وزیر تعاون ، کار و امور اجتماعی ، بیان کرد: تعاونی دارای مبنای عقلی و دینی است، همچنین معنای عرفی دارد یعنی از زمانی که انسان حیات خود را شروع کرده فعالیت ها به صورت مشارکتی بوده است.

عبدالملکی ” با بیان این که تعاون، در کشور دارای بعد قانونی بوده و در سیاست های کلی نظام بر آن تاکید شده است،معتقد است:  صادرات، در حوزه تعاونی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید به آن پرداخته شود، ضمن این که الگوی تعاون در جهان موفق عمل کرده است.

وی با بیان این که اگر اصل در فعالیت های اقتصادی، بخش تعاون باشد،  به اهداف سهم ۲۵ درصدی تعاون خواهیم رسید، متذکر شد : تعاون، محور اقدامات اساسی و مقررات زدایی خواهد بود و در حوزه شفافیت و تحقق دولت الکترونیک اقدامات خوبی نیز صورت گرفته است.

عضو هیات دولت سیزدهم ، خاطرنشان کرد: اکنون سهم بخش تعاون زیر ۳.۵ درصد است که باید این سهم ارتقا یابد و به سمت تعاونی های ایجادی حرکت شود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :