کاشف اسرار- رئیس جمهوری ، اذعان کرد : متاسفانه دولت بدهی های زیادی به دستگاه های مختلف دارد و ما وارث این بدهی برجای مانده هستیم، اما پایبند بودن به تعهدات و پرداخت مطالبات پیمانکارانی که با دولت کارکرده اند را ضروری می دانیم، ضمن این که نظام پیمان کاری در کشور نیازمند تجدید نظر جدی است و نباید حق کارگر ضایع شود

به گزارش کاشف اسرار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،سید ابراهیم رئیسی جمعه شب در پایان سفر یک روزه به استان خراسان جنوبی در جلسه شورای اداری استان، با اشاره به گزارش های ارائه شده از سوی مدیران درمورد توسعه استان، تاکید کرد: به برکت انقلاب اسلامی اقدامات و کارهای خوبی در استان انجام شده اما همچنان کارهای زیادی باید در این منطقه انجام شود.

وی از خراسان جنوبی به عنوان یک استان فرهنگی که محصول آن نیروی انسانی فرهیخته و فرهنگی است، نام برد و هشدار داد : توسعه یافتگی ضرورت همه استانها و بخش های کشور است اما باید مواظب باشیم که در مسیر این توسعه، فرهنگ اصیل استانها و فرهنگ ولایت مداری که مردم را از آسیب های مختلف حفظ می کند، مخدوش نشود.

این مقام،تصریح کرد : متاسفانه دولت بدهی های زیادی به دستگاه های مختلف دارد و ما وارث این بدهی برجای مانده هستیم، اما پایبند بودن به تعهدات و پرداخت مطالبات پیمانکارانی که با دولت کارکرده اند را ضروری می دانیم و دولت اولین جایی است که باید نسبت به تعهدات و پیمان هایی که منعقد می کند پایبند باشد.

رئیسی با بیان اینکه همه عزیزان دولت و دستگاه های اداری در همه سطوح باید به تعهدات خود پایبند باشند، گفت: هرگز تعهدات را نقض و یا کمرنگ نکنید که این کار شرعی و اخلاقی نیست.

وی با تاکید بر اینکه توزیع منابع در کشور باید عادلانه باشد، گفت: بهترین راه برای توزیع عادلانه منابع در کشور بودجه ریزی بر اساس آمایش سرزمینی است .

رئیس قوه مجریه با اشاره به مشکلات کارگران پیمانی که در بازدید از معدن زغال سنگ طبس مطرح شده است، گفت: نظام پیمان کاری در کشور نیازمند یک تجدید نظر جدی است و نباید اجازه دهیم به هیچ عنوان حق کارگران ضایع شود.

رئیسی تاکید کرد: نظام پیمان کاری باید در ارتباط با کارگر کاملا عادلانه تعریف شود و از جمله مواردی که باید پیوست عدالت داشته باشد ارتباط کارگر و کارفرما است و ما باید نسبت به کارگران احترام و توجه جدی قائل باشیم.

وی با اشاره به نیاز استان به کریدور ریلی و راههای مواصلاتی، خاطر نشان کرد : وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ای با بانک‌های عامل مشکل استان در این زمینه را مورد بررسی قرار دهند و برای  مشکلات استان در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

رئیسی دولت سیزدهم، فعال کردن پروژه‌های نیمه تمام در استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر چنین پروژه‌هایی که زیرساخت‌های آن آماده است فعال شوند ضمن ایجاد اشتغال مشکلات اقتصادی استان نیز برطرف خواهد شد و این موضوع باید به عنوان اولویت مورد پیگیری قرار بگیرد.

رئیسی ” با تاکید بر استفاده از ظرفیت کویر در خراسان جنوبی در جهت رشد و توسعه اظهار داشت: این استان از ظرفیت بسیار خوبی در این زمینه برخوردار است و لازم است مطالعات دانشگاهی که در این زمینه انجام شده مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

وی توسعه کشت گلخانه‌ای در خراسان جنوبی را اقدامی بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: استان از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با استعدادی برخوردار است و با حمایت‌ها و ارائه تسهیلات لازم می‌توان بخش گلخانه‌ای استان را توسعه داد .

به گفته دومین مقام رسمی کشور، باید برای فرآوری محصولات استراتژیک خراسان جنوبی از جمله زرشک، عناب و زعفران اقدامات تکمیلی با اولویت انجام شود و بی تردید سرمایه گذاری در این مسیر هزینه نیست و نتیجه آن موجب گسترش و توسعه کشاورزی استان و به سود کشاورزان خواهد بود.

رئیسی همچنین پیگیری علت تعطیلی کارخانه شیر استان و نیز لزوم بررسی سند توسعه نهبندان را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر سندی نیاز به بازنگری داشته باشد از طریق معاون اجرایی بررسی می شود تا در صورت لزوم مجددا در دولت مطرح گردد.

وی اضافه کرد: قنوات استان از سرمایه‌های ارزش مندی است که نباید بگذاریم از دست مردم خارج شود و باید با ارائه تسهیلات و با جدیت نسبت به احیای قنوات اقدام شود.

این مقام با اشاره به ظرفیت بالای خراسان جنوبی در زمینه معادن، گفت: معادن بسیار ارزش مندی در استان وجود دارد و باید بررسی شود که چرا حدود ۵۰ معدن که مجوز دریافت کرده اند مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد؟

رئیسی اهمیت بازارچه‌های مرزی را در رونق اقتصادی استان‌های مرزی و افزایش صادرات مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از راههای توسعه صادرات فعال کردن بازارچه‌های مرزی است با این کار همچنین مراودات تجاری استان‌های مرزنشین نیز افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: باید برای استان‌هایی همانند خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان که جاذبه‌های لازم برای سرمایه گذاری را ندارند، جاذبه‌های خاص تعریف کنیم تا سرمایه گذاران نسبت به فعالیت در این استانها تشویق شوند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه اقتصاد خراسان جنوبی باید در حوزه‌های مختلف معدن، گردشگری، کشاورزی، صنعت و صادرات از طریق بازارچه‌های مرزی تقویت شود، اظهار داشت: خراسان جنوبی از نیروی کارآمد  انسانی به ویژه جوانان تحصیل کرده،‌ وحدت و یک پارچگی بین شیعه و سنی، امنیت پایدار و فرهنگ اصیل دین‌مداری و پایبندی به ارزش های انقلاب برخوردار است و این پشتوانه‌ها در کنار ظرفیت‌های مادی فراوانی که استان دارد می‌تواند زمینه توسعه یافتگی و پیشرفت استان را فراهم کند.

رئیسی با بیان اینکه معتقدم هیچ مشکل حل نشدنی در کشور وجود ندارد،گفت: از وقتی که به دستگاه اجرایی وارد شده ام نسبت به این موضوع بیشتر اعتقاد پیدا می‌کنم و به شدت باور دارم که تمام مشکلات به دست جوانان و مردم با ایمان کشورمان حل شدنی است و هر چقدر اتکا به خداوند و اعتماد به داشته‌های خودمان بیشتر می‌شود راههای بیشتری پیش روی‌مان گشوده می‌گردد.

وی در پایان، متذکر شد : آمریکا و غربی‌ها تاکنون هیچ گرهی از مشکلات ملت‌ها باز نکرده اند و باز هم باز نخواهند کرد همچنان که ۲۰ سال مردم شریف افغانستان را به بدبختی کشاندند و جز قتل و کشتار هیچ ارمغانی برای این مردم نداشتند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :