کاشف اسرار-مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه مهمترین استراتژی دولت جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد منطقه آزاد انزلی، بر توسعه همکاری های منطقه ای به ویژه با کشور روسیه بنا نهاده شده؛ به تشریح فرصت ها، مزیت ها و زیرساخت های موجود در نخستین منطقه آزاد شمال کشور پرداخت و حجم همکاری های دو کشور را متناسب با مناسبات سیاسی،سابقه تاریخی و ظرفیت های دو کشور قلمداد نکرد ..

به گزارش کاشف اسرار ،علی اوسط اکبری مقدم ” در دیدار با سر کنسول روسیه در رشت، به مناسبت آغاز سال جدید شمسی و نوروز اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی دارای دو مجتمع بندری انزلی و کاسپین بوده، که هم اکنون چهار پست اسکله فعال در کاسپین و دو پست در حال احداث می باشد .

وی ادامه داد : قطعاً با اتصال به خط ریلی که مورد تأکید رییس جمهور ایران است، تا پایان سال شاهد وصل شدن این منطقه به بنادر جنوبی و تکمیل زیرساخت های کریدور شمال جنوب خواهیم بود.

این مسئول با اشاره به برنامه های سازمان متبوع خود در خصوص فعال سازی دو کریدور چین-قزاستان-ایران؛ و شمال-جنوب؛ حجم همکاری های دو کشور را متناسب با مناسبات سیاسی،سابقه تاریخی و ظرفیت های دو کشور قلمداد نکرد .

اکبری مقدم افزود: منطقه آزاد انزلی فرصت کم نظیری برای همکاری های چند جانبه اقتصادی بین المللی می باشد و براین اساس توجه به تولیدات دانش بنیان و محصولاتی که از قابلیت صادرات به بازار اوراسیا و روسیه برخوردار باشند در اولویت برنامه های راهبردی این سازمان قرار گرفته است.

اکبری مقدم از استقبال و تمایل فعالین اقتصادی ایران برای توسعه مراودات با طرف روسی خبر داد و رویکرد سازمان متبوع خود را بهره گیری از ظرفیت های هم افزایی اتاق های بازرگانی، وزارت امور خارجه و سفیر ایران در روسیه و فعالین بخش خصوصی به منظور جذب تولیدات داخلی جهت صدور به بازار روسیه و ترانزیت کالا به آن کشور عنوان کرد و خواستار همکاری بیش از پیش کنسول گری روسیه در مسیر معرفی و حضور سرمایه گذاران روسی در این منطقه شد.

سرکنسول روسیه در رشت طی سخنانی با تشریح تحولات صورت گرفته در زیرساخت های موجود،تأکید نمود که سطح منطقه آزاد انزلی نسبت به سه سال قبل بسیار ارتقاء پیدا کرده و افزود: سابقه تاریخی، مواضع مشترک در عرصه سیاست بین المللی، عزم جدی روسای جمهور دو کشور و زمینه های ناشی از همکاری در بستر اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کریدور شمال جنوب؛ فرصت ها و مزیت های لازم جهت توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور را فرآهم نموده است.

آندری وادوف ” با بیان اینکه اقدامات لازم جهت معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی به عنوان دروازه ورود به ایران را در دستور کار قرار می دهم، اضافه کرد: شرایط بین المللی ناشی از یکجانبه گرایی های امریکا و تحریم های دو کشور، فرصت مغتنمی جهت توسعه همکاری های دو جانبه را پدید آورده و در این مسیر باید از مزایای مناطق آزاد یکدیگر به ویژه منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان بیشتر بهره برد.

گفتنی است در این دیدار که معاونین سازمان بهمراه عضو هیأت رییسه اتاق ایران و روسیه و اعضای کنسولگری روسیه در رشت حضور داشتند؛ طرفین در زمینه مسائل مورد علاقه فعالین اقتصادی در خصوص سرمایه گذاری در کشورهای طرف مقابل به تبادل نظر پرداختند.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :